
Původci strupovitosti jádrovin přezimují ve spadaném listí
20. 10. 2021Příznaky strupovitosti se objevují zejména na stromech ve vyšších a uzavřených polohách, v údolích. Častěji za vlhčího počasí a v přehoustlých korunách.
Když najdeme v jarní zahradě pod stromy kačenky nebo smrže, je to radost. V zimě zase mohou překvapit hlívy a penízovky. Jenže houbou je i padlí.
Člověk by neměl v zahradě hledat jen houbařské dobroty. Měl by se zaměřit i na houbové choroby. Ty jsou sice trochu méně nápadné, ale o to více stromům škodí.
Zvykli jsme si na odrůdy jabloní odolné, rezistentní ke strupovitosti. Pokud máme v zahradě tyhle rezistenty, nemusíme mít strach z invaze strupovitosti, zejména ve vlhčím jarním počasí. V takovém počasí nebudeme mít potíže ani s padlím. Zatímco genetické předpoklady odrůdy budou bránit stromy před strupovitostí, vlhké počasí nedovolí, aby se padlí rozvíjelo.
Ale sucho a teplo se paradoxně mohou u odrůd odolných ke strupovitosti stát příčinou velkých škod – pokud je navzdory doporučení proti padlí neošetříme.
Z praxe vyplývá, že řada přípravků eliminuje jak strupovitosti, tak padlí. To by nás však nemělo svést k domněnce, že odolnost odrůdy platí i na padlí.
Pokud v době okolo kvetení stromy preventivně ošetříme přípravkem proti strupovitosti, budou chráněny před náporem padlí – i při suchém počasí.
Padlí se v suchém jaru vrhá na první listové růžičky, které se objeví okolo poupat a květů. Zasahuje i plody, znehodnocuje jejich slupku. Ale když se na padlí připravíme, neublíží našim stromům ani očekávané úrodě ovoce.
Bez preventivního ošetření proti houbovým chorobám dáváme padlí příležitost k ataku. Zahnízdí se, začne produkovat spory, velmi rychle likviduje listovou plochu. Špatně se zastavuje.
Na Rostlinolékařském portálu najdeme přípravky, kterými se s padlím vyrovnáme. Možná využijeme i radu, že stačí konce větviček s bílými listy střihat a pálit. I to je cesta. Eko, ale mně moc nevoní. Raději bych použil něco, co na padlí na stromě bude čekat a nepustí chorobu dál.
Děláme tak něco podobného, jako kdybychom sportovci podvazovali plíce, aby nemohl dýchat, a divili bychom se, že mu to zrovna moc nesedí. Nebo jako kdybychom někomu, o kom víme, že by mohl dostat zánět, nedali medikamenty, i když víme, že ho to poškodí.
Rozhlédněme se, čtěme a bojujme s chorobami našich výkonných sportovců – ovocných stromů, aktivně, v rámci pravidel. Ta v současné době zahrnují biopreparáty, přípravky konvenční, ale i podpůrné, něco jako vitaminy a minerálie, výživové doplňky pro rostliny.
Ale dbejme na to, že když přijde atak silnější, než jsou přípravky podporující imunitu a schopnosti rostliny, že jí máme pomoci. Je to vůči ní nehumánní, říct, že ji raději necháme zahynout, než bychom jí pomohli.
Foto autor
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.