Jak bránit ovocné stromy, aby je neoslabilo padlí či jiná choroba

2. 2. 2022

Když najdeme v jarní zahradě pod stromy kačenky nebo smrže, je to radost. V zimě zase mohou překvapit hlívy a penízovky. Jenže houbou je i padlí.

Člověk by neměl v zahradě hledat jen houbařské dobroty. Měl by se zaměřit i na houbové choroby. Ty jsou sice trochu méně nápadné, ale o to více stromům škodí.

Výhoda a úskalí odolnosti ke strupovitosti

Zvykli jsme si na odrůdy jabloní odolné, rezistentní ke strupovitosti. Pokud máme v zahradě tyhle rezistenty, nemusíme mít strach z invaze strupovitosti, zejména ve vlhčím jarním počasí. V takovém počasí nebudeme mít potíže ani s padlím. Zatímco genetické předpoklady odrůdy budou bránit stromy před strupovitostí, vlhké počasí nedovolí, aby se padlí rozvíjelo.

  • Padlí je totiž dosti závislé na teple a suchu. Patří mezi choroby, které se za sucha a tepla uhnízdí na povrchu hostitele, na listech, plodech.

Ale sucho a teplo se paradoxně mohou u odrůd odolných ke strupovitosti stát příčinou velkých škod – pokud je navzdory doporučení proti padlí neošetříme.

Padlí na jabloni: Stromy posléze poškozuje chybějící listoví

Padlí na listech jabloně

Z praxe vyplývá, že řada přípravků eliminuje jak strupovitosti, tak padlí. To by nás však nemělo svést k domněnce, že odolnost odrůdy platí i na padlí.

Pokud v době okolo kvetení stromy preventivně ošetříme přípravkem proti strupovitosti, budou chráněny před náporem padlí – i při suchém počasí.

Suché jaro přeje padlí

Padlí se v suchém jaru vrhá na první listové růžičky, které se objeví okolo poupat a květů. Zasahuje i plody, znehodnocuje jejich slupku. Ale když se na padlí připravíme, neublíží našim stromům ani očekávané úrodě ovoce.

Bez preventivního ošetření proti houbovým chorobám dáváme padlí příležitost k ataku. Zahnízdí se, začne produkovat spory, velmi rychle likviduje listovou plochu. Špatně se zastavuje.

Jak stromy zbavit padlí

Na Rostlinolékařském portálu najdeme přípravky, kterými se s padlím vyrovnáme. Možná využijeme i radu, že stačí konce větviček s bílými listy střihat a pálit. I to je cesta. Eko, ale mně moc nevoní. Raději bych použil něco, co na padlí na stromě bude čekat a nepustí chorobu dál.

  • S každou větvičkou zasaženou padlím se totiž omezuje listová plocha, která má živit strom a ovoce na něm. Každým řezem odstřihneme trochu z té plochy a též trochu první mízy, která v té době proudí do stromu z kořenů.

Děláme tak něco podobného, jako kdybychom sportovci podvazovali plíce, aby nemohl dýchat, a divili bychom se, že mu to zrovna moc nesedí. Nebo jako kdybychom někomu, o kom víme, že by mohl dostat zánět, nedali medikamenty, i když víme, že ho to poškodí.

Padlí a strupovitiost

Padlí a strupovitost na jabloni

Rozhlédněme se, čtěme a bojujme s chorobami našich výkonných sportovců – ovocných stromů, aktivně, v rámci pravidel. Ta v současné době zahrnují biopreparáty, přípravky konvenční, ale i podpůrné, něco jako vitaminy a minerálie, výživové doplňky pro rostliny.

Ale dbejme na to, že když přijde atak silnější, než jsou přípravky podporující imunitu a schopnosti rostliny, že jí máme pomoci. Je to vůči ní nehumánní, říct, že ji raději necháme zahynout, než bychom jí pomohli.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x