Ptačí budka pro sýkorky krok za krokem

23. 10. 2022

Pro sýkorky a jiné drobné ptactvo můžeme vyrobit budky. Snáze najdou místo pro hnízdění a pomohou bránit zahradu před hmyzími škůdci.

Nejvhodnějším obdobím pro vyvěšení budky je podzim. Do jara nebudou již svítit novotou a ptáci, kteří v Česku zimují, si je vyhlédnou již nyní. Budky vyvěšené na jaře mohou ignorovat.

Budka pro sýkorky modřinky

Budka pro malé sýkorky zvaná malý sýkorník

Pro výrobu malého sýkorníku budeme potřebovat dvě prkna 2 cm silná, z toho jedno 12 cm široké a 72 cm dlouhé a druhé široké 16 cm a 83 cm dlouhé. Také si připravíme závěsnou lištu 9×50 cm.

  • Malý sýkorník s nejmenším vletovým otvorem 27 až 28 mm je určen pro sýkory modřinku, uhelníčka a parukářku. Koňadrám a dalším druhům ptactva je třeba přizpůsobit jak velikost otvoru, tak rozměry budky.

Budka pro malé sýkorky

Jak velké díly budky zhotovit

Z prkna 12 cm širokého uděláme zadní stěnu, dno a přední stěnu. Na prkno zakreslíme délku přední stěny 30 cm, délku zadní stěny 30 cm a délku dna 12 cm. Prkno upevníme na pracovním stole a díly uřízneme.

Jestliže děláme budku z prken 2 cm silných, použijeme pro boční stěny a střechu prkno o 4 cm širší, tj. 16 cm široké. Pro pravou stranu uřízneme díl 30 cm dlouhý, pro levou stranu také 30 cm dlouhý díl a pro střechu 23 cm dlouhý díl. Všechny hrany zabrousíme a zaoblíme smirkovým papírem.

U přední stěny, která bude překrývat dno, odměříme 2 cm od konce a od této rysky vyměříme 20 až 25 cm hloubku dutiny. Ve středu nad koncem dutiny zakreslíme kružítkem vletový otvor o průměru 27–28 mm. Vrtačkou provrtáme uvnitř kruhu dírku, kterou protáhneme list lupenkové pilky, upevníme ho a vyřízneme kruhový otvor.

Vyřízneme vletový otvor

Lupénkovou pilkou vyřízneme vletový otvor pro malé sýkorky o průměru 27 až 28 mm.

Nyní máme připravené všechny díly ptačí budky:

  • Závěsnou lištu 50×9 cm,
  • přední díl 30×12 cm s příčkou 3 cm hlubokou,
  • dno 12×12 cm,
  • zadní díl 30×12 cm,
  • levou stranu 30×16 cm,
  • pravou stranu 30×16 cm a střechu 23×17 cm. Ta může být i širší.
Díly připravené pro sestavení malého sýkorníku

Díly pro budku

Jak budku pro sýkorky modřinky a jiné drobné opeřence sestavit

Na prostředek závěsné lišty položíme zadní díl a samořeznými vruty 35 mm dlouhými přišroubujeme oba díly k sobě.

Dno přiložíme k zadnímu dílu a přišroubujeme ho 35 mm dlouhými vruty.

Kousek pod vletovým otvorem uvnitř budky (!) umístíme příčku 3 cm širokou a 9 cm dlouhou, která zabrání kuně nebo kočce napadnout mláďata nebo sedícího ptáka. Na příčce obrousíme všechny hrany a přišroubujeme ji pod vletový otvor.

Vnitřní příčka pod vletovým otvorem je důležitá pro bezpečnost sýkorky

Vnitřní příčka pod vletovým otvorem je důležitá pro ochranu sýkorky před dravci

Potom připevníme k budce boční stěny.

Připevníme bočnice

Připevníme bočnice budky

Vyzkoušíme posazení předního dílu, který by měl zapadnout mezi obě boční stěny a měl by přesahovat dno. Silnějším vrtákem vyvrtáme větší otvory do bočních stěn nahoře u předního dílu. Protáhneme jimi šrouby, které zašroubujeme do předního dílu.

Přední díl visící na dvou šroubech můžeme nyní odklápět, což bude potřeba při čištění budky. U dna do pravé boční stěny zepředu zašroubujeme obrtlík, jímž zavřeme přední stěnu.

Budka pro sýkorky zastřešena

Budka má střechu, je hotová

Nakonec upevníme střechu. Vzadu ji posadíme až k závěsné liště a přišroubujeme ji ke všem stěnám, kromě přední. Přesahující část stříšky nad vletovým otvorem chrání ptáky před deštěm.

Připravila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Je dobré vletový otvor oplechovat, proti strakapoudum a datlům, u nás je v lese mnoho budek s vyzobaným otvorem, kdy byly mláďata sežrány

Budka na sýkory není tak velká na výšku. Tam by určitě nevleze.

Last edited před 2 let by Jaroslava

Po dlouhé době, normální článek.

Pokusím se ji vyrobit

Otvor jsem neoplechoval a tak se na zvetseni podepsal strakapoud,jen me prekvapila ta vnitrni pricka pod otvvorem

Ornitologové říkají, že vnitřní stěny by neměly být hoblované. Ptačí mládež se prý snáze dostane k výletovému otvoru. Ovšem ta příčka jim to snad téměř znemožní. Pokud nebude hnízdo vystláno vysoko… Oplechování otvoru je skoro nezbytné, hlavně nepoužívat hliníkový plech. I s tím si strakapoud či jiný příbuzný pták časem poradí.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 1. 2025

Řez ovocných dřevin v lednu: jabloně, hrušně, rybíz, angrešt

Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.

zobrazit další rady a tipy
6
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x