Pastva pro oči a opylovače: včely, motýly, čmeláky a další

14. 4. 2022

Hmyzí opylovače zajímá, zda na zahradě najdou dostatek pastvy v podobě nektaru, medovice a pylu. Pokud ano, budeme je vídat často.

Včelaři, města, obce a majitelé zahrad, ale nakonec i zemědělci mohou včelí pastvu výrazně ovlivnit pěstováním vhodných snůškových rostlin. Pestrost pastvy prospívá opylovačům podobně jako člověku pestrost jídelníčku.

Ostálka a čmelák

Čmelák na ochutnávce

Co můžeme pro opylovače udělat?

Pomůžeme-li včelám, čmelákům, motýlům a jinému opylujícímu hmyzu přečkat období, kdy je příroda skoupá na zdroje výživy, odmění se nám svou činností v květech užitkových, okrasných i divoce rostoucích druhů. Pomohou s opylením budoucí úrody ovoce a zemědělských plodin, přispějí k přirozené pestrosti života v zahradě.

Některá období roku jsou na přírodní pastvu hladovější než jiná. V době květu ovocných stromů a řepky nevědí včely a další opylovači kam letět dřív, zdroje pylu a nektaru jsou všude. Naopak kritickým obdobím nedostatku je předjaří, léto a podzim.

  • V zahradě bychom měli umět opylovačům nabídnout kvetoucí rostliny i ve slabších obdobích roku.

Pokud vysejeme směsky kvítí nebo svazenku někde na okraji zahrádky, můžeme docílit také toho, že se včely v době hladu budou více zdržovat v zahradním zákoutí a nezabydlí se v zóně, kterou často obýváme my nebo děti.

Opylovače láká každý květ

Květiny zkrášlí zahradu a přilákají hmyzí opylovače

Které květiny vybrat

S vědomím, jak jsou opylovači pro přírodu a kulturní rostliny důležití, vznikají speciálně kombinované směsi osiv. Zastoupeny v nich bývají atraktivní medonosné rostliny, určená pro jarní výsevy. Semena vybraných druhů rostlin se mísí s cílem zajistit v místě použití biologickou rozmanitost a prodloužit dobu kvetení. Směsím s takovýmto účelem svědčí slunná stanoviště. Bývají sestaveny z několika druhů tak, aby rostliny dorůstaly do určité výšky, například 80 cm. V takových se mj. používají plodiny jako řepka, hořčice, svazenka, komonice, brutnák, ředkev, tedy druhy atraktivní pro včely.

  • Směs medonosných rostlin určená k jarnímu výsevu může být také zacílena na čmeláky. Najdete v ní mj. ostálku, jetel apod.
Mezi opylovače, kteří přilétají na zahradní hostinu, patří také motýli

Krásný motýl na krásném květu

Směsi se vysévají nejčastěji od března do konce dubna. Ale i výsevy v průběhu května pokvetou, i když ne tak bohatě jako časnější. Rostliny kvetou od května do září. Poskytnou pastvu i vítaným včelám samotářkám a motýlům. Množství motýlů, které dlouhodobá pastva přiláká, může překvapit.

Opylovače potěší medonosná svazenka

Pastvu hmyzu poskytneme rovněž výsevem samotné svazenky vratičolisté, odolné jednoletá bylině s krásnými modrofialovými květy. Dorůstá zhruba 50 cm, kvete po celé léto. Množstvím květů láká včely, čmeláky a další opylovače. Je významnou medonosnou plodinou, navíc má velmi příznivý vliv na půdní strukturu.

Aby květySvazenku pro pastvu opylovačů vyséváme jako hlavní plodinu od března nebo jako následnou meziplodinu až do počátku srpna. Kvetení probíhá od května do října.

Medonosná svazenka vratičolistá; foto Shutterstock

Svazenka je navíc zajímavou a krásnou květinou, hodí se dokonce k řezu do vázy. Navíc při podzimním rytí zjistíme, jak je půda díky kořenovému systému svazenky pěkně načechraná, jak se snadněji rozpadá. Svazenka coby zelené hnojení poskytuje dostatek organické hmoty, zkvalitňuje půdu.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

mmmm

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x