Nápady do zahrady, kde ptáci mají místo pro námluvy i hnízdo

15. 8. 2022

Základem zahradní flóry, v níž ptáci mají najít prostředí pro život a která se líbí dětem i dospělým, je pestrá směs volně rostoucích keřů.

Keře poskytují ptactvu potravu ve formě plodů či hmyzu, úkryt a některým i místo ke hnízdění.

Současně vytvářejí v zahradě soukromí a dávají jí tvary. Děti v nich najdou schovávačky, dospělí ocení krásu keřů v květu, roli mohou hrát i vůně, později podzimní zbarvení nebo dekorativní plody, zdobné také v zimě.

Ptáci mají rádi bezinky i šípky

Také bezinky nebo šípky pomohou ptákům zajistit si potravu

Keře s plody pro lidi a pro ptáky

Keře se hodí v zahradě rozdělit do části s plody jedlými pro člověka a jinými určenými jen pro ptactvo. Děti se tak snadno mohou naučit, co je pro ně k snědku, například muchovníky, a co ponechat přírodě. Keře zahradu orámují. Ptáky přilákají například svídy, ptačí zoby, bezy, dřišťály či meruzalky.

Muchovník v květu

Spadané listí z keřů na podzim necháváme pod keři, tvoří přirozený mulč, obohacují půdu, rovněž ptákům jsou ku prospěchu. Mezi keři můžeme nechat pnout divoce působící růže s dekorativními šípky, které rovněž zpestří ptačí stravu.

Jedlé plody muchovníku

Muchovník s plody

Chvála stromů aneb ptáci mají, co potřebují

K základu zahrady přívětivé pro ptactvo jistě patří i stromy. Jejich koruny stíní části zahrady. Větší listnatý strom u domu nabízí krásný pohled z domu do zeleně, v létě poskytne cenný stín a na podzim po opadu listí umožní slunci prosvětlit dům. Na velký strom lze zavěsit houpačku třeba i pro dospělé.

Ptáci mají v zahradě co hledat: modřinka na dřevě s dutinkami a krmením

Modřinka vyzobává krmení z dutinek ve špalku

Ovocné polokmenné stromy poskytnou vedle úrody i prolézačku dětem. Ptáci, kteří v koruně zahnízdí, se stanou příležitostí, jak ptačí rodičovství opatrně, bez vyrušení pozorovat.

Zahrada s jezírkem a hájkem na louce

Prostor pro zahradní hájek v květnaté loučce vysazený ze směsi břízek, hlohů nebo jeřábů ptačích je plný života. Hrám a slunění svědčí naopak trávník přiměřené velikosti, s četnější péčí. Dvě výšky travního porostu na jednom pozemku vyhovují mnoha obyvatelům zahrady.

Jezírko přiláká různé živočichy

Jezírko povzbudí život v zahradě

Jezírko, trvalky, plodiny, ptačí budky…

Důležitým prvkem zahrady je vodní plocha. V jezírku bez ryb zajistí čistotu vody rostliny a zooplankton. Mělká pobřežní část láká ptáky ke koupeli i napití. Žijí tu i další tvorové.

Několik trvalkových záhonů ve slunném zákoutí, užitkové záhony a přistíněný kompost, to jsou všechno náležitostí, které až překvapivě rádo objeví ptactvo. Samozřejmě do takové zahrady naopak nesmí přípravky ohrožující život opeřenců a dalších živočichů.

Ptáci mají svůj zahradní mobiliář

Zahradní stavbičky pro ptáky bývají rozmanité, zahradě většinou sluší, ať jsou nápadná či skrytá

Ptačí budky, různá krmítka a pítka jsou pěkným a užitečným doplňkem zahrad. Zimní hemžení na krmítku přírodu milující majitelé možná ocení více než vánoční televizní program.

Foto a kresby autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Kdyby si to vzali lidi k srdci, teď je v módě sterilní zahrada bez keřů a stromů, pak nemá být v létě teplo , navíc si měšťáci koupí hmyzí domeček a myslí si že zachrání svět .

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x