Kočka a pes: Jak chránit záhony a zahradu před našimi mazlíčky

27. 5. 2023

Dnes zůstal věrným společníkem člověka pes a kočka a z užitkových zvířat se na venkově nejčastěji chovají  králíci, drůbež, či kozy.

Bývaly doby, kdy téměř v každém dvoře či dvorku se zahradou se chovala nejrůznější domácí zvířata. Dnes již tomu tak není. Mnohé se od té doby změnilo.

Pes a kočka na zahradě

Kočka a pes, nejčastější mazlíčci na zahradách

Přestože pes a kočka patří k domu už od nepaměti, na spoustu záležitostí kolem domu a zahrady se dnes pohlíží jinak. Z hlídacích psů se stávají mazlíčci, kteří se volně pohybují po zahradě. Bohužel i seberoztomilejší kočička či pejsek dokáže na zahradě způsobit škodu nebo nějakou neplechu, pro kterou mnozí, i přes lásku k mazlíčkům, nemají pochopení.

Pes přítel člověka

Ušatý mazlíček považuje zahradu za své území, za své teritorium. Velmi bezy dokáže v zahradě kolem plotu vyšlapat cestičky a u branky vyleží místo, kde čeká na svého majitele. Tak jak si člověk ohraničuje svůj pozemek plotem, tak si pes vytyčuje své teritorium močí.

Chcete-li mu do těchto míst zabránit vstup, vysaďte tam některý z pichlavých keřů jako je hlohyně šarlatová  (Pyracantha coccinea) nebo některé z druhů dřišťálů. Při močení si psi hledají pohodlná místa, takže není potřeba mít obavu, že by se zranil.

Psi se hlohyni šarlatové vyhnou pro její trny

Hlohyně šarlatová, pichlavý keř, odradí psa chodit na místa, která si chceme na zahradě chránit

Psí moč je vysoce koncentrovaná a trávník nebo rostliny, pokud se nám je nepodaří brzy opláchnout vodou, spálí. Pravidelnými procházkami a důslednou výchovou můžeme častému močení psů na zahradě předejít.

Další možností je pořízení psího pisoáru na místě, kde pes nenadělá příliš škody. Jedná se o dřevěný nebo betonový děrovaný sloupek s malou nádržkou uvnitř, v níž ulpí psí moč. Pes si zvykne chodit opakovaně na toto místo. Pevné exkrementy na zahradě je dobré pravidelně sbírat. Na kompost však nepatří, protože mohou být zdrojem parazitárních chorob. Vhodnou likvidací na odlehlém místě zahrady je zasakovací vak. Do něho výkaly vhodíte výkaly, prolijete vodou a přisypete bakterie. Ty  způsobují rozklad výkalů, které nezapáchají a vsakují se do půdy.

Důslednost se u psů vyplácí

Správnou a důslednou výchovou již od štěňátka lecčemu zabráníte. Pes si zapamatuje například to, že nemá běhat po záhonech, ale po chodníku či cestě, že nemá hrabat na zahradě díry. K takovým aktivitám ho vybízí často krtinec v pracně pěstěném trávníku, nebo vysoká nepokosená tráva. Zavětří-li v nich pes krtka nebo nějakého hlodavce v díře, neštěstí je hotové. Neodtrhne se často od ní, dokud z díry není jáma. V takových případech se osvědčilo posypání takového místa mletým pepřem, který donutí psa ke kýchání a po několika takovýchto zkušenostech ho chuť na hrabání přejde.

Jedovatý tis

Tis patří k silně jedovatým rostlinám

Hrabe-li váš pes na zahradě z nudy, je nejlepší ho zabavit společnou hrou, nebo mu pořídit zajímavé hračky, se kterými si vyhraje.

Ukliďte jedovaté rostliny. Známé jsou otravy pozřením listů oleandru, difenbachie, jehlice a semena tisu, durmanu a další. Ukliďte na bezpečné místo chemické přípravky na ošetřování rostlin, návnady na myši, na slimáky. Nezapomínejte, že jste za činy svého psa odpovědni.

Kočka, individuální to tvor

Kočka na zahradě

Kočka je poměrně nezávislý tvor, který si rád dělá, co chce.

Pro svou vysokou inteligenci, duševní a charakterové vlastnosti se stává čím dál více přítelem a společníkem člověka. Je to velmi citlivý tvor a je vždy odrazem svého bezprostředního okolí.

Nejkrásnější je ta kočka, která vás adoptovala, která nikdy neudělá to, co si přejete, ale vždy jen to, co chce ona sama.

Vzhledem k tomu, že kočka je mnohem nezávislejší ve srovnání se psem, nedá se očekávat, že ji naučíte, aby nelovila ptactvo. Jelikož kočky nedokážou rozlišovat mezi užitečnými a škodlivými tvory vyskytujícími se na zahradě, musíte eliminovat ztráty na zvířecích životech na zahradě i vy sami. Kočky jsou šelmy a nic, ani dostatečně plné bříško jim nezabrání v tom, aby na ptáky neuplatnili své lovecké instinkty. Dokážou stejně hbitě ulovit ptáka, hraboše, krtka, rejska nebo i užovku.

Nejvíce stresování kočkami jsou hnízdící ptáci, kteří často kvůli kočkám zanedbávají své vlastní potomstvo. Je tedy na vás, abyste ptačí budky, krmítka, pítka v zahradě umísťovali v bezpečné vzdálenosti od míst, na něž by se mohly kočky vyšplhat, nebo vyskočit.  Vhodné je kočce na krk zavěsit zvoneček či rolničku, která bude zvířata plašit a zároveň nás bude informovat o pohybu kočky v zahradě.

I kočky si rády vyhledávají k odpočinku ne vždy vhodné místo, jako je květinová mísa na prosluněné terase, nebo bylinkový záhonek.

Rostliny, které kočka ani pes nemají rádi

Máte problém, že vám vaše nebo cizí kočky zahrabávají své výkaly v záhonech zeleniny či květin? Zkuste jim nabídnout místo se suchým, pravidelně měněným stavebním pískem, nebo hrudkujícím pískem pokapaným kozlíkovými kapkami. Jak pes, tak kočka jsou zvířata učenlivá. Na takto nachystané místo si časem osvojí pravidelně vykonávat svou potřebu.

Vůně šanty kočičí (Nepeta cataria) zcela jistě kočky uchvátí. Vysaďte si ji na toto místo a kočky jinam chodit kálet nebudou.

Šanta kočičí vábí kočky

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Naopak odpudivou rostlinou pro psy a kočky je kopřivěnka psí (Colleus canina, syn. Plectanthus caninus). Velmi silně a koncentrovaně voní i routa vonná. Ani kočce a ani psovi nebude příjemná, pokud bude  vysázená před květinovým záhonem, ve kterém si našli své oblíbené místo k odpočinku.

Vyzkoušet můžete také mátu kobercovou, smil úzkolistý nebo levanduli. Existují již i speciální repelenty, jejichž vůně je pro psy a kočky zápachem. Ošetření plochy se však po každém dešti musí opakovat.

V zahradě spolu s námi také žijí jiní užiteční živočichové jako je ještěrka obecná, žáby, krtek, ježek, užovka či různé druhy ptáků. Poskytujme těmto užitečným tvorům na zahradě dostatek místa k úkrytu. Zbudujme pro ně dostatek ptačích budek a také pro drobnou a užitečnou havěť hmyzí hotel.

Foto Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Teda to bych chtěla vidět kočku, která si bude kálet na místo svého raušového ráje…….tj kde je keř šanty. Kočka je enormě čistotná bytost, a na to kolik pěstuju šanty, nikde ani bobek…….na to mají jiná povyražení, travní mulč.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 5. 2024

Květiny v zeleninovém záhoně? Proč ne, zahrada bude veselejší

Za nejosvědčenější květiny do zeleninového záhonu je pokládán afrikán – aksamitník (Tagetes). Jeho účinek na nepříjemné škůdce – háďátka – však bývá přeceňován.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x