
Čím se živí ptáci v zimě, která semínka najdou v zahradě
18. 12. 2021Přezimující ptáci většinou vyhledávají jako hlavní přirozený zdroj zimní potravy plody různých keřů a stromů, semínka trav a vytrvalých bylin.
Možná máte to štěstí, že u vás na zahradě zimuje ježek, dokonce víte, že se mu daří dobře, a těší vás to. Patří k savcům, které vidíme rádi.
Ježek je nočním tvorem a přes den se skrývá. Živí se zejména slimáky, ponravami, žížalami, hmyzem, ale i malými hlodavci.
Na zahradě můžeme pro ježka udělat několik věcí.
Zahrada by měla také být pro ježka a další tvory bezpečná.
O rejskově přítomnosti většinou ani nevíme. Často jej spatříme bohužel jen jako nesežraný kočičí úlovek. Má pro kočky nepříjemný pižmový zápach, proto jej nepožírají. Velikostí připomíná menší myš, má však výrazně špičatý čumáček a kratší ocas. Od rejska nám nehrozí poškození zásob nebo rostlin, je výhradním hmyzožravcem, jeho potrava se skládá z nejrůznějšího hmyzu, slimáků, žížal a larev. Hnízdo si většinou buduje pod hromadou listí, v pařezech, nalézt jej můžeme i v kompostu. Pro jeho podporu tak opět stačí zbudování divokého koutu, kde najde klid a bezpečí přes den.
Netopýrů se v Česku vyskytuje přes dvacet druhů a všichni jsou chráněni zákonem. Také netopýří potrava je tvořena hmyzem – zejména můrami, motýly (včetně těch, kteří škodí na ovocných stromech), komáry, mouchami ale i housenkami či brouky.
Netopýři loví převážně v podvečer a v noci, přes den jsou ukrytí na půdách, v různých dutinách stromů a skalních mezerách či různých škvírách na domech a chatách.
Pro přezimování si vybírají teplotně stálé prostory jako jeskyně, štoly, sklepy a zateplené půdy. Bohužel se lze často setkat s případy, kdy majitelé domů, kde se netopýři přes den ukrývají, tyto kolonie likvidují.
Přitom existují organizace, které bezplatně poradí s úpravami půd a podobných prostor, aby nebyly poškozeny, nebo pomohou s šetrným odstěhováním netopýřích kolonií. Vhodné je kontaktovat např. Českou společnost pro ochranu netopýru, která poskytuje informace o soužití s netopýry.
Připomeňme, že v České republice funguje systém záchranných stanic pro zvířata v nouzi, kde lze záískat důležité informace pro záchranu zraněných či oslabených zvířat.
Na druhou stranu existuje i mnoho majitelů zahrad, kteří výskyt netopýru na pozemku podporují. Létajícím savcům můžeme obstarat speciální budku pro netopýry. Netopýři ji sice využívají jen jako letní úkryt přes den, často v něm však mohou samice vyvést mladé.
Možná někoho překvapí, že i krtka považujeme za užitečného tvora. Krtek totiž opět patří mezi hmyzožravce. Nemá tedy zájem o naše rostliny. Jeho potravou jsou nejrůznější červi a larvy, žížaly, ale i slimáci. Co je samozřejmě nepříjemné, je jeho způsob života pod zemí, kde si tvoří spleť chodbiček, které ústí na povrchu neoblíbenými krtinami.
Na druhou stranu tím prokypřuje půdu, navíc zemina z krtiny je kyprý substrát vhodný zejména k předpěstování sadby. U krtka, lze jen apelovat na jistou míru tolerance ze strany pěstitelů. V případě, kdy se chceme krtka zbavit, volíme raději metody plašící než ty likvidační.
Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony