Ježek, netopýr, rejsek, krtek: Jak se jim žije v podzimní zahradě

3. 11. 2021

Možná máte to štěstí, že u vás na zahradě zimuje ježek, dokonce víte, že se mu daří dobře, a těší vás to. Patří k savcům, které vidíme rádi.

Ježek

Ježek je nočním tvorem a přes den se skrývá. Živí se zejména slimáky, ponravami, žížalami, hmyzem, ale i malými hlodavci.

Ježek východní (Erinaceus roumanicus)

Ježek východní; foto Shutterstock

Na zahradě můžeme pro ježka udělat několik věcí.

  1. Například ježkovi dovolit, aby měl kudy vstoupit na pozemek. Klasický drátěný plot je pro něj neproniknutelnou zábranou. Vyřeší to otvory u země 10 x 10 cm veliké. Na zimu tyto díry uzavřeme, abychom předešli návštěvám zajíců a okusu rostlin.
  2. Měli bychom ježkovi poskytnout místo pro denní úkryt. K tomu postačí hromada větví a listí v klidném koutě zahrady. Můžeme mu nabídnout i luxusnější bydlení, což je tzv. domeček pro ježka vyrobený většinou ze dřeva a opatřený prodlouženou vstupní chodbičkou. Domeček přikryjeme větvemi a listím, tím bude chráněn i před chladem. Pokud se nám podaří vytvořit dostatečně klidné místo, může tu ježek vyvádět mladé či přezimovat.
Ježčí domek zakryjeme větvemi a listím

Domeček pro ježka; foto Milan Bruchter

Zahrada by měla také být pro ježka a další tvory bezpečná.

  • Nádrže na vodu a různé jímky s kolmými stěnami zakryjeme, do jezírka umístíme dřevěnou desku, aby se po ní v případě pádu dostal ven na břeh.
  • Buďme opatrní i při zahradních pracích. Před sečením kosou nebo křovinořezem je dobré místo předem projít a zkontrolovat, zda se ježek neskrývá v porostu.
  • Také při pálení hromad větví nebo listí může zahynout mnoho užitečných živočichů včetně ježka. Dobře proto promyslíme, zda musíme tolik cenný organický materiál pálit, když se hodí pro mulčování, kompostování, založení vysokého záhonu a k dalším účelům. Pokud pálit budeme, tak přikládáním do ohniště.
  • Pro ježky a další živočichy včetně domácích mazlíčků jsou rovněž nebezpečné jedové nástrahy na slimáky s obsahem metaldehydu. Proti slimákům raději používáme mechanickou (pasti, suchý mulč) nebo biologickou ochranu (parazitické hlístice).
Sorex araneus

Rejsek obecný; foto Shutterstock

Rejsek

O rejskově přítomnosti většinou ani nevíme. Často jej spatříme bohužel jen jako nesežraný kočičí úlovek. Má pro kočky nepříjemný pižmový zápach, proto jej nepožírají. Velikostí připomíná menší myš, má však výrazně špičatý čumáček a kratší ocas. Od rejska nám nehrozí poškození zásob nebo rostlin, je výhradním hmyzožravcem, jeho potrava se skládá z nejrůznějšího hmyzu, slimáků, žížal a larev. Hnízdo si většinou buduje pod hromadou listí, v pařezech, nalézt jej můžeme i v kompostu. Pro jeho podporu tak opět stačí zbudování divokého koutu, kde najde klid a bezpečí přes den.

Netopýr

Netopýr hvízdavý; foto Miloš Anděra

Netopýr

Netopýří budka

Budka pro netopýry; foto Milan Bruchter

Netopýrů se v Česku vyskytuje přes dvacet druhů a všichni jsou chráněni zákonem. Také netopýří potrava je tvořena hmyzem – zejména můrami, motýly (včetně těch, kteří škodí na ovocných stromech), komáry, mouchami ale i housenkami či brouky.

Netopýři loví převážně v podvečer a v noci, přes den jsou ukrytí na půdách, v různých dutinách stromů a skalních mezerách či různých škvírách na domech a chatách.

Pro přezimování si vybírají teplotně stálé prostory jako jeskyně, štoly, sklepy a zateplené půdy. Bohužel se lze často setkat s případy, kdy majitelé domů, kde se netopýři přes den ukrývají, tyto kolonie likvidují.

Přitom existují organizace, které bezplatně poradí s úpravami půd a podobných prostor, aby nebyly poškozeny, nebo pomohou s šetrným odstěhováním netopýřích kolonií. Vhodné je kontaktovat např. Českou společnost pro ochranu netopýru, která poskytuje informace o soužití s netopýry.

Připomeňme, že v České republice funguje systém záchranných stanic pro zvířata v nouzi, kde lze záískat důležité informace pro záchranu zraněných či oslabených zvířat.

Na druhou stranu existuje i mnoho majitelů zahrad, kteří výskyt netopýru na pozemku podporují. Létajícím savcům můžeme obstarat speciální budku pro netopýry. Netopýři ji sice využívají jen jako letní úkryt přes den, často v něm však mohou samice vyvést mladé.

Talpa europaea

Krtek obecný; foto Shutterstock

Krtek

Možná někoho překvapí, že i krtka považujeme za užitečného tvora. Krtek totiž opět patří mezi hmyzožravce. Nemá tedy zájem o naše rostliny. Jeho potravou jsou nejrůznější červi a larvy, žížaly, ale i slimáci. Co je samozřejmě nepříjemné, je jeho způsob života pod zemí, kde si tvoří spleť chodbiček, které ústí na povrchu neoblíbenými krtinami.

Na druhou stranu tím prokypřuje půdu, navíc zemina z krtiny je kyprý substrát vhodný zejména k předpěstování sadby. U krtka, lze jen apelovat na jistou míru tolerance ze strany pěstitelů. V případě, kdy se chceme krtka zbavit, volíme raději metody plašící než ty likvidační.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x