Myšice lesní umí dobře šplhat ve větvích i překvapit v domě

3. 1. 2020

Čilá, bystrá, čistotná, nepáchne třeba jako myš domácí, a každou chvíli se zastaví, aby si mohlo vyčistit tlapky a kožíšek.

Ovšem chatař, chalupář nebo zahrádkář může mít důvod k jinému hodnocení. Když se po delší nepřítomnosti vrátí do svého oblíbeného obydlí u lesa a najde své gumové holínky po okraj naplněny drobnými útržky novin, látek a časopisů.

Podobnou drť doplněnou slunečnicovými slupkami pak nachází téměř ve všech šuplatech. Papírový pytel v komoře se slunečnicemi připravený na zimu pro sýkorky je děravý jako řešeto. Zbývá už jen objevit, že zdrojem kousků látek se staly zabalené spací pytle, deky i oblečení ve skříni!

Myšice lesní

Myšice lesní

Potrava pro dravce

Je pravda, že myšice ve stavení dokáže způsobit pěknou neplechu, ale na záhonech už tolik škody nenadělá, to za ní obstarají obvykle hraboši, hryzci a krtci. Přes to všechno však musíme myšicím a vlastně i hrabošům přiznat jednu důležitou kladnou okolnost. A sice to, že celá řada živočichů, hlavně dravých ptáků a sov, ale také hranostajové, lasičky, a třeba i čápi a mnoho dalších by bez tohoto zdroje potravy s největší pravděpodobností jen těžko přežívali, a možná by ani nepřežili.

Noční tvor

Myšice lesní ožívá až v noci. Přes den se zdržuje v podzemních chodbičkách nebo přespává v ptačích budkách, kde také často vyvede mladé. Má velké černé oči a uši, takže velmi dobře slyší a vidí i v noci. Umí dobře šplhat ve větvích a pomáhá si přitom svým dlouhým ocasem. Také dobře skáče, a pokud má možnost pevného odrazu, vyskočí třeba i z kbelíku nebo z okurkové pětilitrovky. A také dokáže bolestivě hryznout!

  • Pro myšici lesní je typická žlutá skvrna na hrdle, která může tvořit i příčný proužek.
Myšice lesní

Myšice lesní

Poměrně lehce se dá chytit do různých pastiček, nejspíše na slunečnice. Ale pozor u těch sklapovacích! Sýkorky jsou všetečky, všechno prošmejdí, a pokud není pastička v uzavřené místnosti nebo dobře ukryta, může v ní skončit i ona!

Jednotlivé druhy myšic, kterých je v Evropě pět, se poměrně těžko rozeznávají. Žijí převážně v lesích, v křovinaté krajině a rády se zdržují i poblíž lidských obydlí. Převážně se živí různými olejnatými semeny, ale nepohrdnou ani hmyzem.

Myšivka horská

V hornatých částech jižních Čech se můžeme setkat s dalším podobným drobným hlodavcem, a sice s dosti vzácnou myšivkou horskou. Je drobnější, a přes celá záda od hlavy až ke kořenu ocasu se jí táhne černý proužek. Také ona umí dobře šplhat ve větvích, a pomáhá si při tom i svým ocasem, který je až 1,5x delší než tělo.

Myšivka

Myšivka horská

Na zemi se však pohybuje jen drobnými poskoky a dá se poměrně lehce odchytit. Rád bych proto upozornil a poprosil všechny tamní houbaře, turisty a poutníky, procházející lesem, aby se nesnažili každého podobného drobného hlodavce, kterého cestou potkají, hned zlikvidovat!

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x