Indičtí běžci v okrasné zahradě: proti slimákům a pro krásu

5. 2. 2023

Před lety jsme bránili zahradu před plzáky sběrem. Sbírali jsme hlavně brzy ráno. Pak nás zaujali indičtí běžci a pustili jsme se do chovu.

Zásadní význam pro nás měla informace, že indičtí běžci nezničí zahradní rostliny. Kachny tohoto plemene váží jen něco málo přes dva kilogramy a pohybují se s takovou lehkostí, že jeho šlápnutí do záhonu ničemu neublíží.

Indičtí běžci zdobí okrasnou zahradu

Trojice běžců zdobí okrasnou zahradu

Indičtí běžci potřebují běhat

Předpokladem úspěšného chovu je dostatečný výběh. Je to běžec doslova a do písmene, proto potřebuje prostor. Na rozdíl od ostatních druhů kachen jsou indičtí běžci čilí, celý den aktivní, shánčliví. Pro jeden pár se doporučuje přibližně 700 m2 travnaté plochy.

Jako každá kachna potřebuje k životu alespoň malou vodní nádrž. Pokud jim nelze umožnit přístup na rybník nebo protékající potok, postačí jim i plastová vanička. Vodu je ovšem třeba často měnit s ohledem na její rychlé znečištění. Běžci ve srovnání s ostatními kachnami na vodě nepobývají nijak dlouho, vykoupou se a hned  se vracejí hledat něco k snědku.

V jezírku si kachny uživaly

Voda je pro indické běžce přirozeným prostředím

Velký výběh usnadňuje krmení

Kachny neustále šmejdí v trávě a potravu si od jara do podzimu nacházejí samy. Nejraději pátrají na čerstvě posekaném trávníku, ale podnikají výpady i do vyšší trávy nebo do záhonů. Mezi rostlinami se pohybují hbitě a rostliny samotné je téměř nezajímají.

Stále aktivní indičtí běžci

Stále aktivní běžci hledají potravu

Vybírají všechno živé pod rostlinami a neunikne jim opravdu nic. Za vegetace vystačí ve velkém výběhu s přikrmováním. V zahradě si najdou vše, co potřebují. Na druhou stranu platí, že indický běžec nemůže žít pouze ze slimáků a plzáků. Potřebuje i běžnou potravu. Tu by měla zajišťovat speciální krmná směs pro indické běžce obsahující nezbytně důležité komponenty včetně vitaminů.

V kachníku udržujeme sucho a čisto, aby běžci zůstali zdraví a pohybliví. To platí zejména pro zimní období.

Se suchým zázemím vybíhají na sníh

V zimě běžci nijak netrpí, pokud jim zajistíme suchý, proti mrazu zateplený kachník. Přes den jsou venku, kde spokojeně pobývají i na sněhu, pokud teplota neklesne pod –5 °C.

Při nižších teplotách je třeba nechat běžce uvnitř kachníku a umístit tam misku s granulemi a pítko. Je to nezbytné, přestože kachny v kachníku vodu trochu vycákají. Častěji pak podestýláme hoblinami, abychom udrželi čistotu a sucho. Při nižších teplotách jim venku mohou namrznout běháky, což by pro ně bylo fatální.

V zimě doporučujeme výběh zmenšit a zajistit, aby kachny měly možnost přes den sedět na slámě. Výhodné je využít ve výběhu všechny úkryty, kam by se indičtí běžci mohli uchýlit a kde by se cítili bezpečně a hlavně byli v suchu.

Ideální a přirozený je například menší přístřešek, přírodní úkryt z rostlin a keřů s podestýlkou ze slámy nebo hromadou listí. Na noc je však každopádně zavíráme v létě i v zimě, hlavně proto, že existuje nebezpečí od predátorů, jako je kuna, lasička, liška, případně i draví ptáci aj.

Indické běžce nechováme jednotlivě. Jsou to mírumilovní a společenští tvorové, kteří nového člena hejna přijmou bez větších problémů a šarvátek. Velmi rychle si zvyknou na hlas svých chovatelů. Jakmile je na zahradě spatří, hned mu běží naproti s velmi radostným hlasitým projevem.

Indičtí běžci potřebují čistý, suchý a zateplený kachník

S kachníkem pomohl truhlář

Indičtí běžci v kachníku

Začínali jsme se třemi běžci: kačerem Donaldem a kachničkami Káčou a Beruškou.
Nejnáročnějším úkolem bylo zhotovit vhodné obydlí, tedy kachník. Okrasné zahradě nemohl udělat ostudu svým vzhledem, ale současně měl poskytnout optimální podmínky k chovu, jak nám je poradili zkušení chovatelé.

Prioritou bylo, abychom pamatovali na údržbu vnitřního prostoru během zimy, ke které patří pravidelná výměna podestýlkových hoblovaček, a také na bezpečná uzavíratelná dvířka, které kachny ochrání před dravci.

Pomohl truhlář. Postavil kachník s půdorysem 100 x 150 cm, vysoký 80 cm a odklápěcí sedlovou střechou. Mezi vnitřní a venkovní plášť z palubek umístil tepelnou izolaci – tvrzený polystyrén. Izoloval i podlahu pokrytou PVC. Střechu pokryl asfaltovým šindelem hnědočervené barvy. Původně instalované okénko z izolačních skel jsme v létě nahradili důležitou větrací mřížkou.

Kachník jsme umístili na travnatou plochu vedle stepní partie, jejíž součástí je i přírodní okrasná vodní nádrž s menší štěrkovitou mělčinkou.

Další vodní nádrž, ve které rostou lekníny a pobřežní rostliny odstínili nízkým (0,4 m), drátěným plůtkem. Zamezili jsme tak kachničkám, aby oždibovaly vodní rostliny s měkkými listy (např. lekníny, modrásku, blatouchy apod.). Rostlin s tužšími listy, jako je kosatec, šmel okoličnatý, letní primule (Primula japonica), orobinec nejmenší aj., si běžci nevšimnou.

Kachny v okrasné zahradě

V okrasné zahradě to běžcům sluší

Veselí běžci těší nás i návštěvy

Každý den nás i naše návštěvníky běžci potěší svým veselým a hravým chováním. Připomínají pochodující tučňáky, mají však rozmanité zbarvení. Ve vodě jsou šťastní, potápějí se, ale i tak se brzy vracejí do zahrady.

Indičtí běžci oživili naši okrasnou zahradu, potvrdilo se nám, že jsou přírodní a krásnou alternativou i pro likvidaci slimáků.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

kde se dají kachny koupit akolik min,jich musí být????

Dají se najít inzeráty na internetu. Máme 3 – dvě kačky a jednoho kačera, to je asi minimum. Dva kačeři by asi jednu kachničku umordovali.

Díky za hezký a poučný článek. Škoda, že můžu být na zahradě jen od jara do podzimu.

Máme jednoho kačera a 3 holky jsou prima společenství, veselí a moc doporucuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
4
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x