V květnu sejeme salátové okurky rovnou na záhon

7. 5. 2022

Vedle rajčat, paprik, cuket a okurek nakládaček pěstujeme na zeleninových záhonech také salátové okurky, chutnou osvěžující letní zeleninu.

Blahodárné účinky okurek na lidské zdraví oceňují vedle lékařů či léčitelů také dietologové. Salátovky obsahují více než 95 % vody a jen minimální množství kalorií. Přesto organismu dodávají cenné látky, které mohou pomoci nejen při boji s nadváhou.

Například enzym erepsin prospívá trávení a zužitkování bílkovin. Okurky působí mírně močopudně a projímavě, vláknina prospívá střevní mikroflóře. Zájem o salátovky podporuje i fakt, že současné odrůdy netrpí hořkostí jako v minulosti.

Sazenice salátové okurky

Sazenice k výsadbě

Jak vysévat salátové okurky

Okurky vyséváme přímo na záhon koncem dubna, počátkem května. Výsev časujeme tak, aby okurky vzcházely po přechodu pozdních jarních mrazíků, tedy po polovině května. Časnější výsevy chráníme překrytím netkanou textilií. Vyseté osivo okurek vzchází do 7 až 10 dní v závislosti na teplotě.

Polní salátové okurky můžeme tedy podobně jako okurky nakladačky vysévat přímo na záhon, předpěstování sadby u salátovek je výhodnější, dosáhneme ranějších sklizní.

Salátové okurky a předpěstování

Salátovky vyséváme do truhlíků s výsevním substrátem nebo lépe inertním agroperlitem. Za 7–10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a přesazují se do sadbovačů nebo květináčů.

  • Optimální je použití sadbovače o průměru 6–8 cm. Po dvou až třech týdnech má sadba 1–3 pravé listy a je připravena k výsadbě. Optimální teplota pro předpěstování je 15–20 °C.
  • Můžeme také přímo vysévat přímo po dvou semínkách do květináčku nebo kelímku. Po třech až čtyřech týdnech od výsevu má sadba 1–3 pravé listy a je připravena k výsadbě. Optimální teplota pro předpěstování je 15–20 °C.

Také tyto výsadby se vyplatí chránit překrytím netkanou textilií.

Salátové okurky odrůdy Cheer F 1

Odrůda salátové okurky Cheer F 1

Osvědčené odrůdy

Lili F1, nepartenokarpická, raná polní salátová okurka středního vzrůstu má převážně samičí kvetení. Plod je středně dlouhý 23–24 cm, geneticky nehořký. Barva plodu v tržní zralosti je tmavozelená s bílými řídkými ostny. Plody jsou odolné k deformacím a mají dobrou skladovatelnost. Vedle pěstování na záhoně lze salátovku přirychlovat ve fóliovnících.

Velmi raná okurka Cheer F1 je nepartenokarpická polní salátová okurka, velmi vzrůstná. Má převážně samičí kvetení. Je geneticky nehořká. Plod je středně dlouhý 20–22 cm, tupě zakončený, barva je tmavozelená s výrazným leskem a bílými, hrubými ostny. Plody jsou odolné k deformacím a mají velmi dobrou skladovatelnost. Je mj. vhodná jako následná plodina například po raných bramborách.

Markyza F1 vyniká raností i odolností k plísni okurkové. Tmavě vybarvené plody nesvětlají ani na spodní straně. Jsou geneticky nehořké. Délka plodu je 18–22 cm. Hodí se výborně na okurkové řezy. Odrůda je tolerantní k padlí, takže se dá pěstovat z pozdní výsadby. Lze ji přirychlovat v pařeništi, fóliovníku či skleníku, můžeme ji vysévat přímo na záhon.

Amanda F1 je raná, dlouhá nepartenokarpická polní salátovka. Geneticky nehořký válcovitý plod je tmavě zelený. Délka plodu je 23–28 cm. Výborná je pro pěstování ve fóliovnících.

Livie F1, geneticky nehořký hybrid určený pro pěstování ve fóliovnících. Plody jsou velké, válcovité, středně zelené. Má pevnou slupku, při včasné sklizni snáší krátkodobé skladování. Netrpí deformacemi. Plod váží průměrně 450–550 g. Doporučujeme pro časné jarní přirychlování.

  • Je vhodná i pro výsev v polovině června se sklizní v srpnu a září.

Nať roste bujně a kvete převážně samičími květy. Není partenokarpická, a proto vyžaduje přítomnost opylovačů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x