Skleník na zahrádce v září: sklizeň plodů, ale i výsev rokety a salátu

9. 9. 2021

V září ve skleníku sklízíme a až na výjimky nesejeme a nevysazujeme. Vychutnáváme si plody celoroční píle a snad i zábavy a relaxace.

Náš malý skleník jistě přispět na náš stůl chutnou zeleninou, ale také nám umožnil aktivně a smysluplně odpočívat. Není zkrátka nad čerstvou zeleninu sklizenou vlastníma rukama na vlastní zahrádce.

Pokračujeme tedy v péči o kultury ve skleníku tak, abychom je udrželi  co nejdéle v co nejlepším pěstitelském stavu. Dále podle potřeby zaléváme a případně i okopáváme a přihnojujeme. Z nových kultur můžeme vysévat např. ředkvičky, cibuli sečku, roketu a ozimý salát.

Schematický plánek skleníku v září, rozměry 3×2 m, vzdálenost řádků (linek) 25 cm

Pěstitelský plánek vychází z rozměrů modelového skleníku o délce 3 a šířce 2 metry. Použité schéma je jen jednoduchým vodítkem.

Naplno sklízíme rajčata a papriky

Pokud je suché počasí, také v září rajčata a papriky pravidelně zavlažujeme a počátkem září naposledy přihnojíme kompletním hnojivem, například Kristalonem plod a květ.

Odplozený porost okurek hadovek počátkem září zrušíme, půdu lehce zryjeme a připravíme na další použití.
V září již bývají chladnější noci. Větráme proto ve dne a na noc již skleník, pokud koncem září začnou noční teploty klesat pod 12 °C, zavíráme. Také již můžeme odstranit zastínění skleníku.

Pokud jsme si pěstovali bazalku, koncem měsíce si můžeme nesklizené listy usušit nebo naložit do olivového oleje pro pozdější použití. Naložením do olivového oleje nejlépe uchováme aroma bazalky pro kuchyňské využití.
Salát ze srpnového výsevu udržujeme v bezplevelném stavu, pravidelně zaléváme a jak nám koncem měsíce dorůstají hlávky, postupně je sklízíme.

Svazková cibule Gerda

Gerda, cibule sečka neboli svazková, bude ke sklizni až na jaře

Vysejeme sečku, roketu, ředkvičky, jarní salát

Na místo, které se uvolnilo po okurkách, si můžeme počátkem září vysít řádek takzvané cibule sečky (Allium fistulosum L.). Je to naťová cibule s jemnou cibulovou chutí a léčebnými účinky srovnatelnými s jinými cibulovitými rostlinami. Oproti cibuli kuchyňské má v nati 2x větší obsah vitaminu C. Využívá se celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule.

  • Drobně nakrájené silné duté stvoly se přidávají do pokrmů podobně jako pažitka, uplatní se zejména v čínské a italské kuchyni. Díky obsahu fytoncidů a silic příznivě ovlivňuje trávení a obranyschopnost organismu.

Z výsevu v tomto termínu budeme sklízet až v příštím roce. Vysejeme si jeden až dva řádky, jednocení ponecháme až na jaro, podle stavu po přezimování. Z dostupných odrůd je možné doporučit např. odrůdu Gerda.

Roketa rychle klíčí

Lístky rokety budeme sklízet brzy a průběžně

Dále si vysejeme řádek rokety (Eruka sativa, někdy označované jako rukola). Roketa je rychle klíčící zelenina s vysokým obsahem vitaminu C, podporuje chuť k jídlu a čistí krev. Mladé listy budeme sklízet za 6–8 týdnů.

Počátkem září ještě jednou vysejeme ředkvičky pro podzimní sklizeň. Pro setí již použijeme jen velmi rané hybridní ředkvičky jako Primara F1 nebo Vinara F1 a nehybridní velmi rané odrůdy Prima nebo Teko.

Výsevy ředkvičky i rokety chráníme netkanou textilií, která se osvědčuje jako mechanická ochrana proti škůdcům (dřepčíci, květilky).

Na zbývající uvolněné místo vysejeme pro výrobu sadby řádek ozimého salátu pro první jarní sklizeň příštího roku. Ozimý salát umožní vypěstovat si první hlávky salátu poměrně brzy a bez nutnosti předpěstovat si sadbu. Je zde samozřejmě riziko vymrznutí, ale za zkoušku to stojí, zvláště u těch z nás, kteří nemají možnost si sadbu sami předpěstovat. Vhodnou volbou je dobře přezimující salát Humil. Tento salát má hlávku ze žlutozelených téměř hladkých listů. Pro dobré přezimování vyséváme počátkem září.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x