Rajčata, symbol dneška: pestrá, rozmanitá velikostí i tvarem

1. 10. 2021

Současná doba prakticky smazává rozdíly většiny plodin plynoucí z místa původu, barvy, tvaru, velikosti. Tentokrát si můžeme vzít do klávesnice rajčata.

Doba Startu F1 jako prakticky nejčastěji a dominantně pěstované odrůdy rajčat je pryč. Mnozí z nepamětníků se nejspíš podiví, že před nějakými čtyřiceti či třiceti lety lidé koukali s despektem na drobná, koktejlová nebo cherry rajčátka, na hruštičky i oválky. Málokdo se pustil do jejich množení, výsadby. Ale pokud jsme pak přemluvili zejména děti, aby je ochutnaly, už nebylo cesty zpátky.

odrůdy rajčat Zlatava a Curanto F1

Rajčatové odrůdy Zlatava a Curanto F1 vhodné na sušení na stopkách

Jed v rajčatech

No a ještě dávno před tím byla rajčata brána jako okrasný prvek v zahradě; byla považována za jedovatá. Jednomu kuchaři v USA nevyšel snad v 19. století atentát na prezidenta. Dal mu rajčatový salát a čekal. Místo aby oběť zemřela, objednala si salát i na následující dny. Zkrátka prezidentovi ten salát zachutnal…

Rajčatová odrůda Herodes

Rajče odrůdy Herodes může vážit víc než kilogram

Pýcha národních rajčat

Rajčata jsou vlastně přistěhovalci. Pozvaní, opečovávaní, nejdříve na okrasu a později na užitek. A protože pocházely z různých částí Střední a Jižní Ameriky, byly dovezeny už v počátcích v pestrosti druhu.

Dnes existující odrůdy se liší tvarem, velikostí, barvou, obsahem jadýrek a toho chutného rosolu, nebo té dusivé moučné hmoty bez jadýrek. Ale musím uznat, že některé ty staekové – s převahou „masa“ nad semínky se šťávou – jsou dobré až výtečné.

Odrůdy rajčat mají i své národní původy. Bulhaři se pyšní svými odrůdami stejně jako Italové, Španělé, Řekové. A v Česku můžeme být také pyšní na svá rajčátka. Drobná, tradiční velikosti i tvaru, obří, steaková, kečupová, taková, která dají spoustu šťávy nebo lykopenu.

Gallant F1 a oválný Sonet F1

Rajče Gallant F1 (s genem LSL) a oválný Sonet F1

Takže máme česká rajčata typu San Marzano, která se hodí na sušení. Některá již na vijanu! Máme rajčata obří i mini. Pěstujeme indeterminantní odrůdy (tzv. tyčkové) i determinantní (keříkové). Ta tyčková můžeme pěstovat i jako vřeteno, jen když si vytvoříme tu správnou oporu.

Jak rajčata pěstovat

Pěstování rajčat v nádobě

Štíhlá vřetena v nádobách u stěny. Před deštěm je chrání přesah střechy.

Rajčata můžeme pěstovat na zahradě ve volné půdě, ve sklenících, foliovnících, a též v nádobách. Nádoby nejsou určené jen pro odrůdy keříkové, ale i pro ty tyčkové. Zajistíme-li jim oporu a dostatek živin. Na začátku vegetace živiny pro růst a od doby nasazování květů a plodů živiny podporující kvetení, tvorbu plodů a zrání.

Pokud je dostatečně zásobíme vodou a poskytneme jim i dostatek světla, popřípadě i slunce, můžeme mít rajčata prakticky všude. Doma za oknem uvnitř, na balkoně, na terase, na zápraží nebo třeba jen u stěny domu tak, aby byla chráněna před deštěm. Protože to je ta nejlepší ochrana proti plísni bramborové na rajčatech.

Dokonce jdou rajčata pěstovat i v lednici. Tedy, pokud má na začátku velké L. Takže vlastně v Lednici.

V lednici je po dozrání můžeme uchovávat. Kratší dobu ta klasická, delší ta, která mají v genomu tzv. LSL gen, který prodlužuje dobu skladování. A už dávno neplatí, že to jsou odrůdy s nechutnými plody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x