Rajčata, symbol dneška: pestrá, rozmanitá velikostí i tvarem

1. 10. 2021

Současná doba prakticky smazává rozdíly většiny plodin plynoucí z místa původu, barvy, tvaru, velikosti. Tentokrát si můžeme vzít do klávesnice rajčata.

Doba Startu F1 jako prakticky nejčastěji a dominantně pěstované odrůdy rajčat je pryč. Mnozí z nepamětníků se nejspíš podiví, že před nějakými čtyřiceti či třiceti lety lidé koukali s despektem na drobná, koktejlová nebo cherry rajčátka, na hruštičky i oválky. Málokdo se pustil do jejich množení, výsadby. Ale pokud jsme pak přemluvili zejména děti, aby je ochutnaly, už nebylo cesty zpátky.

odrůdy rajčat Zlatava a Curanto F1

Rajčatové odrůdy Zlatava a Curanto F1 vhodné na sušení na stopkách

Jed v rajčatech

No a ještě dávno před tím byla rajčata brána jako okrasný prvek v zahradě; byla považována za jedovatá. Jednomu kuchaři v USA nevyšel snad v 19. století atentát na prezidenta. Dal mu rajčatový salát a čekal. Místo aby oběť zemřela, objednala si salát i na následující dny. Zkrátka prezidentovi ten salát zachutnal…

Rajčatová odrůda Herodes

Rajče odrůdy Herodes může vážit víc než kilogram

Pýcha národních rajčat

Rajčata jsou vlastně přistěhovalci. Pozvaní, opečovávaní, nejdříve na okrasu a později na užitek. A protože pocházely z různých částí Střední a Jižní Ameriky, byly dovezeny už v počátcích v pestrosti druhu.

Dnes existující odrůdy se liší tvarem, velikostí, barvou, obsahem jadýrek a toho chutného rosolu, nebo té dusivé moučné hmoty bez jadýrek. Ale musím uznat, že některé ty staekové – s převahou „masa“ nad semínky se šťávou – jsou dobré až výtečné.

Odrůdy rajčat mají i své národní původy. Bulhaři se pyšní svými odrůdami stejně jako Italové, Španělé, Řekové. A v Česku můžeme být také pyšní na svá rajčátka. Drobná, tradiční velikosti i tvaru, obří, steaková, kečupová, taková, která dají spoustu šťávy nebo lykopenu.

Gallant F1 a oválný Sonet F1

Rajče Gallant F1 (s genem LSL) a oválný Sonet F1

Takže máme česká rajčata typu San Marzano, která se hodí na sušení. Některá již na vijanu! Máme rajčata obří i mini. Pěstujeme indeterminantní odrůdy (tzv. tyčkové) i determinantní (keříkové). Ta tyčková můžeme pěstovat i jako vřeteno, jen když si vytvoříme tu správnou oporu.

Jak rajčata pěstovat

Pěstování rajčat v nádobě

Štíhlá vřetena v nádobách u stěny. Před deštěm je chrání přesah střechy.

Rajčata můžeme pěstovat na zahradě ve volné půdě, ve sklenících, foliovnících, a též v nádobách. Nádoby nejsou určené jen pro odrůdy keříkové, ale i pro ty tyčkové. Zajistíme-li jim oporu a dostatek živin. Na začátku vegetace živiny pro růst a od doby nasazování květů a plodů živiny podporující kvetení, tvorbu plodů a zrání.

Pokud je dostatečně zásobíme vodou a poskytneme jim i dostatek světla, popřípadě i slunce, můžeme mít rajčata prakticky všude. Doma za oknem uvnitř, na balkoně, na terase, na zápraží nebo třeba jen u stěny domu tak, aby byla chráněna před deštěm. Protože to je ta nejlepší ochrana proti plísni bramborové na rajčatech.

Dokonce jdou rajčata pěstovat i v lednici. Tedy, pokud má na začátku velké L. Takže vlastně v Lednici.

V lednici je po dozrání můžeme uchovávat. Kratší dobu ta klasická, delší ta, která mají v genomu tzv. LSL gen, který prodlužuje dobu skladování. A už dávno neplatí, že to jsou odrůdy s nechutnými plody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 3. 2023

Broskvoně potřebují hluboký řez po celou dobu pěstování

Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x