Rajčata, deštivo, houbové choroby rostlin a co s tím dělat

13. 2. 2021

Stává se: Kdo pěstuje rajčata venku bez ochrany před deštěm, sází méně odolné odrůdy a chová se statečně – tedy neošetřuje rajčata proti plísni bramboru – , občas spláče nad výdělkem.

Plíseň bramboru na rajčatech je specifická choroba, která nejspíše nedokáže skákat z rajčat na brambory. Obyčejná bramborová plíseň si zase neporadí (po svém) s rajčaty.

  • Zalévání ke kořenům, ochrana před deštěm i před vydatnou pozdně letní rosou, to jsou nejjednodušší, současně však docela účinná opatření proti plísni.
Plíseň bramboru na rajčeti

Mladé plody s plísní bramboru na rajčeti

Letní invaze řečené choroby rajčat dobře známe. Ale s úžasem pozorujeme, že se nám plíseň, tedy spíše jakési skvrny na listech, objevují už na mladých rostlinách doma, než je vysadíme ven. Jak se domů dostala, když rostliny nerosíme a prakticky jim jen omezeně větráme? Někdy se nad tím nezamýšlíme a raději je hned ošetříme…

Keř rajčete poškozený septoriózou a plísní

Začátkem léta se objevuje septorióza (1). Mokro a dlouhé ovlhčení listu jsou živnou půdou pro plíseň (2).

Diagnóza s rizikem záměny

Na mladých rostlinách rajčat vzešlých doma nebo už vysazených ven se ještě před dozráním prvních plodů objeví i jiné neduhy než plíseň. Pokud si to neuvědomíme, může se ošetření přípravky s cílením jen na určitou skupinu houbových chorob minout účinkem. Vlastně ani neexistuje jeden přípravek, který by pokrýval celé spektrum houbových chorob.

Příčiny prosychání listů a výskytu skvrn mohou být také fyziologické:

Na listech se podepsaly vysoké teploty a sucho

Reakci rostliny na vysoké teploty a sucho lze zaměnit za virózu

V prvním případě se skvrny objevují z jižní a západní strany, ve druhém postupně žloutnou a hnědnou nejstarší listy. Rostlina z nich přesunuje pohyblivé živiny do mladých orgánů. Ovšem ty nepohyblivé v nich zůstávají a pak ve vršcích, v plodech chybí.

Alternariová skvrnitost rajčete

Alternariová skvrnitost rajčete

Takže, když se nám na rajčatech předčasně objeví něco, co dělá skvrny, doporučuji srovnat naše pozorování s hesly alternariová skvrnitost, septorióza. Podmínky vzniku jsou pro ně dosti podobné, liší se však tím, které části rostlin napadají.

Septorióza

Septorióza

Proč chybí vápník

No, a aby toho nebylo málo, za příznakem choroby může vězet také (fyziologický) nedostatek vápníku v rostlině. Relativně zajímavou odlišností by pak bylo, že:

  • Zatímco plody napadené plísní rozhodně není radno pojídat, a je nutno je vyhodit coby plesnivá rajčata,
    • plod pokažený nedostatkem vápníku lze okrojit a sníst. Tedy pokud je rajčat málo.
  • Zatímco plíseň bramboru zastaví jen systémové fungicidy,
    • nedostatek vápníku můžeme řešit přípravkem obsahujícím vápník a to aplikací na list a plody.

Po období veder se deficit vápníku dokáže sám srovnat, pokud teplota půdy poklesne pod 20 °C, protože rostlina obnoví růst kořenů, jejich větvení, tím i funkci. Vápník totiž přijímá kořenovými špičkami.

Nedostatek vápníku se podepsal na plodech

Nedostatek vápníku na mladých plodech. V půdě může být vápníku dostatek, jen vázne jeho přesun kořeny v potřebném množství

Pomohlo by i stlaní bílé fólie, které brání ohřevu půdy pod rostlinami. Máte-li tu možnost popatřit občas se zalíbením na skleníkové kultury v hydroponii, neuvidíte tam jiné zakrytí než bílé.

V zemi může být vápníku kolik chce, ale když ho kořeny nedotlačí do plodů, není na nic. I na Pálavě se s touto chorobou setkáte.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x