Proč si dýně Hokkaido oblíbili pěstitelé i labužníci

1. 10. 2019

Do popředí zájmu zahrádkářů se v posledních letech dostala dýně Hokkaido – tykev menší, tak akorát na zpracování, oranžová, sladká a chutná.

Hokkaido si oblíbili také ti, kteří dříve tykve odmítali. Této odrůdě slouží ke cti, že si nenechává slávu jenom pro sebe, ale vzbudila zájem o celou rodinu tykví.

K sympatickým vlastnostem dýní Hokkaido patří její umírněná velikost a hmotnost plodů do 2 kg. Náleží sice do rodiny tykve velkoplodé (Cucurbita maxima), kde mohou plody některých odrůd dorůst až stovek kilogramů.

Druhou pozitivní vlastností je chuť. Tato odrůda, ve světě spíše známá pod označením Uchiki Kuri, v sobě nezapře japonský původ. A právě japonští šlechtitelé se soustředili na chuťové vlastnosti dýně. Povedlo se jim potlačit obvyklou tykvovou příchuť. Hokkaido sladkou chutí připomíná lahůdkové brambory či pečené kaštany.

Dýně Hokkaido

Populární Hokkaido

Sytě oranžová je nejenom slupka ale celá dužnina, která barvou nezaostává za nejlépe vybarvenými mrkvemi. Betakaroteny (provitamíny A) se straly dalším důvodem obliby této tykve – jsou totiž důležitými antioxidanty a látkami podporujícími zdraví očí a zrak obecně.

Odrůda se vyznačuje poměrně slabou slupkou, což umožňuje zpracování celých plodů v kuchyni bez nutnosti slupku okrajovat. Daní za to je ovšem kratší skladovatelnost, plody Hokkaida vydrží ve sklepě maximálně do ledna nebo února.

Oranžová, ale také zelená a modrá odrůda malé dýně

Oranžové Hokkaido je nejpopulárnější. Existuje však i jeho zelený bratr. Odrůda Delica F1 má kulovité, tmavozelené plody se světlým žíháním, dužnina je jasně oranžová, chutná. Slupka je tužší než u klasického Hokkaida, plody jsou ale díky ní lépe skladovatelné. V Asii je tento typ tykve vysoce ceněný.

Hokkaido, odrůda modrá

Modré Hokkaido

Třetí sourozenec – odrůda Blue Kuri nebo také modré Hokkaido má plody o hmotnosti 1,5 kg mírně plošší než tradiční oranžové. Kvalitou dužniny i její chutí se však oranžovému bratru minimálně vyrovnají. Plody jsou dobře skladovatelné. Odrůda vykazuje díky své barvě značnou toleranci k virózám, které způsobují na oranžových plodech klasického Hokkaida tmavě zelené skvrny a znehodnocují je.

Podobný typ plodu, mírně plošší bez typické špičky, má hybrid oranžové barvy Delician F1. Odrůda je vhodná na pečení, vaření i smažení.

Muškátová dýně Sweet Mama F1

Delician F1, hybrid muškátové tykve Sweet Mama F1

Pěstitelské tipy

  • Vegetační doba většiny odrůd tykví je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé, až je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehtem.
  • Na dlouhých výhonech tykví jsou plody nasazovány postupně. Ty nejmladší, s měkkou slupkou nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů. Zpracujeme je jako první, ke skladování se nehodí a rychle hnijí.
  • Plody sklidíme před příchodem prvních podzimních mrazíků. Necháme na plodu stopku 2–5 cm dlouhou, rána po ulomení stopky je nejčastější cestou průniku infekce dovnitř plodu. Uložíme plody po sklizni přibližně týden na slunci nebo na vzdušném chráněném místě a necháme jejich slupku vytvrdnout. Toto ošetření prodlouží jejich trvanlivost.

Tykve jsou jednodomé, cizosprašné a opylované hmyzem. Na jedné rostlině nalezneme květy samčí i samičí. Hmyz, který velké žluté květy tykví lákají, snadno přenese pyl z jedné odrůdy na druhou a tím dojde k nežádoucí hybridizaci. Když chceme sklidit odrůdově čistá semena pro další výsevy, musíme zajistit opylení samičího květu pylem stejné odrůdy. Pro vypěstování vlastní  odrůdy bychom museli zajistit prostorovou izolaci minimálně 1000 metrů od jiných tykví.

Foto Semo

Jeden komentář: “Proč si dýně Hokkaido oblíbili pěstitelé i labužníci”

  1. Míša napsal:

    Díky za skvělé tipy 🙂 sice dýně hokkaido pěstuji, ale nedaří se mi vypěstovat žádnou pořádnou ani pořádný počet 🙁 snad mi to pomůže. Ale přeci jen jsem jich pár letos vypěstovala. Dneska se chystám vařit rizoto s medem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy