Papriky k předpěstování vhodné do horšího podnebí

26. 12. 2021

Jedním z prvních druhů zeleniny, které vyséváme pro předpěstování, jsou papriky. V tuzemském podnebí se osvědčily smetanové a zelené.

Smetanové papriky

Mezi zahrádkářskou veřejností se těší oblibě odrůda nízkého (kompaktního) vzrůstu Amy. V horších podnebných podmínkách vykazuje dobré výsledky i při pěstování v nevytápěných sklenících a fóliovnících. Tato raná polní odrůda poskytuje atraktivní smetanové plody jehlancovitého tvaru příjemné šťavnaté chuti. Poskytuje dobrou úrodu i díky dobrému zdravotnímu stavu.

Odrůda papriky Amy

Odrůda papriky Amy; foto J. Prášil

Další paprikou této skupiny je velmi raná hybridní odrůda středního vzrůstu Amyka F1. Plod je kratší široký tlustostěnný jehlanec smetanově bílé barvy bez výskytu antokyanového zabarvení. (Fialové žíhání se naopak objevuje u odrůdy Amy, pokud se pěstuje ve špatných podmínkách zapříčiněných půdou, nepravidelnou závlahou nebo extrémními teplotami.) Plody Amyky jsou krátkodobě skladovatelné a velmi vhodné na plnění.

Odrůda papriky Amyka F1

Amyka F1; foto J. Zavadil

  • Odrůda obdobných vlastností, hybrid Kvadry F1, má odlišný tvar. Tvoří kvadratické silnostěnné, dobře skladovatelné plody.
Odrůda papriky Kvadry F 1

Paprika Kvadry F1; foto J. Prášil

Ke krémovým, jehlancovitým paprikám patří též vitální hybrid vyššího vzrůstu Superamy F1. Jeho plody jsou delší jehlance opět bez výskytu antokyanového (fialového) zabarvení. Mezi nejcennější vlastnosti tohoto hybridu patří optimální spojení vysoké výnosnosti a ranosti i při pěstování v horších klimatických podmínkách.

Tuto skupinu ještě doplňují hybridní odrůdy Ostry F1 a Slovana F1. Jejich plody jsou typické jehlance nazelenalé (světle zelené) barvy. Rostliny jsou vyššího vzrůstu s mimořádnou přizpůsobivostí různým podmínkám prostředí.

  • Nepatrně pálivé plody hybridu Ostry jsou vynikající pro plnění, jehož výsledkem je lahodná pikantní chuť.
Papriky Slovana, Slavy, Lungy

Odrůdy hybridních paprik Slovana, Slávy, Lungy; foto J. Zavadil

Zelené plody

Odrůda papriky Saskia F1

Paprika Saskia F1; foto J. Zavadil

Druhou skupinou paprik určených pro sklizeň v technologické zralosti jsou odrůdy zelené. Velmi raný úrodný hybrid Slávy F1 s vyšším vzrůstem má plody ve tvaru širokých jehlanců s pevnou a středně silnou stěnou.

Raný, výnosný, vyšší hybrid Lungy F1 má plody tvaru delších jehlanců se středně silnou stěnou.

Hybrid Raduza F1 se vyznačuje zvláštní hráškově zelenou barvou plodů mimořádné chuti. Rostliny jsou středního vzrůstu, plody jehlancovité až kuželovité s hladkým povrchem a silnější stěnou.

Stejnými vlastnostmi se vyznačuje i hybrid Saskia F1 s kvadratickými až obdélníkovými plody.

Všechny tyto zelené hybridy mají v botanické zralosti výrazně červenou až tmavě červenou barvu plodů s pevnými stěnami. Proto se hodí na jídlo a ke sterilaci. Zavařené se vyrovnají i pravým kapiím.

  • Hybridy obou skupin lze pěstovat v různých podmínkách od vyloženě teplých až po okrajové oblasti nebo nevytápěné skleníky a fóliovníky.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Díky za smysluplný a užitečný článek. Jenže jsem ho potřeboval tak před 4 roky. Nicméně vlastními omyly jsem se dopracoval podobných závěrů. Lungy, Superamy i Slávy se mi osvědčily i v nadmořské výšce 570 mnm ve venkovních podmínkách (jižní stráň). Amy mne zklamala svou nízkou klíčivostí, ale možná jsem jen měl smůlu na balení semínek.

Mně letos zjara vyšplouchla většiny paprik a proste si nevyklíčila. Ovšem bylo to proto, že jsem z šetrnosti použil semínka již třetí sezónu a to evidentně klíčivosti nepřidá. Čerstvě koupený vyklíčila bez problémů. Proto raději vyset všechno a sazeničky rozdat.
Jinak k vlastní technologii pěstování, na kritické týdny s možností mrazu používám skládací polykarbonátové “ klimatické buňky“, ty se koncem května dají snadno složit a zbytek roku nepřekáží. U raných odrůd možná lepší řešení než skleník.

Měl bych ještě takový návrh: nechcete podobným způsobem zpracovat téma rajčatové odrůdy odolné proti plísni bramborové? Myslím, že povědomí o nich není moc rozšířené a přitom počty zahrádkářů, kterým plíseň ničí úrodu, jsou vysoké. Počty těchto odrůd rostou, lze si z nich vybrat už dnes jakýkoliv typ rajčat. Pěstuju odolná rajčata již 4 roky, totálně bez chemie. A výsledky jsou víc než slušné.:-)

A můžete prosím prozradit své zkušenosti s odolnými rajčaty, Já jsem narazila jen na dvě odrůdy Crimson Crush a Coctail Crush. Děkuji.

Dobrý večer,mūžete prosím napsat o jaké odrůdy rajčat jde.Předem dėkuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
6
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x