Nakládačky: zkuste pěstování na opoře. Zvýšíte tak i odolnost proti plísni okurkové

31. 5. 2023

Na zahrádce nebo ve skleníku či fóliovníku můžeme vypěstovat nakládačky na malé ploše. Nepustíme je na zem, za to je  necháme šplhat po opoře.

Z historických dob jsme my starší sice zvyklí na to, že v okolí Znojma byly desítky hektarů vysetých a sklízených okurek nakládaček pro sterilaci. Často a pravidelně se porosty zalévají a hnojí, sklízejí se prakticky ob jeden den. V takových podmínkách se nikdo nezabývá tím, že okurky tak snadněji podléhají plísni okurek, a že ošetření zdržuje následné sklizně.

Okurky nakládačky na síti

Okurky nakladačky pěstované na síti

Plošné opory pro nakládačky

Využít můžeme plošné opory, což jsou sítě přímo určené na tzv. vertikální pěstování okurek nebo jiné sítě, které lze tímto způsobe využít. Vhodná je třeba kari síť, která se používá ve stavebnictví a ještě k tomu je prakticky věčná.

Vedle toho můžeme okurky pěstovat i na:

  • spirálách určených spíše pro rajčata,
  • dvojitém provázku s uzlíky po 15-20 cm, zavěšeném pod hřebenem skleníku. Dvojitém proto, že pokud by se nechtěla okurka provázku drže, prostě jí prostrčíme do mezery mezi provázky, odkud se už  nevyvlíkne.

Výhodou takového pěstování je, že:

  • potřebujeme méně místa,
  • máme lepší přehled o tom, jak jednotlivé plody rostou,
  • nezapomínáme v porostu tzv. přerostky, které zpomalují nasazování a růst nových okurčiček.

Pokud jde o hygienu, vždycky bude lepší, když bude okurčička viset ve vzduchu, než když se bude válet po zemi.

Nezanedbatelný je i zdravotní a hygienický přínos. Pokud zaléváme jen na zem k rostlinám, zpomalíme nástup plísně okurkové, mnohdy i o týdny. Když budeme pěstovat odrůdy s nízkou vnímavostí k plísni, nemusíme se s ní do doby, než budeme mít okurek dost, vůbec setkat.

Pěstování okurek na opoře ve skleníku a fóliovníku

Ve sklenících a fóliovnících se dá využít další intenzifikační faktor:

  • tvorba plodů patrenokarpií, tzn. bez opylení
  • pěstování odrůd typu multifruit. Tyto nasazují v jednom nodu více plodů, které dorostou do sklizňové velikosti. Bývají čtyři, někdy jich je i pět.
Nakládačky ve sklenici

Nejen v zimě je radost si na nakládačkách pochutnat

Takto pěstované okurky nakládačky vyžadují pravidelnou zálivku i sklizeň a občasné přihnojení, ne jako ty na záhonech, kterých si mnohdy tolik nevšímáme. Za kvalitní péči se však dostaví výsledek. Na mnohem menší ploše sklidíme srovnatelné množství plodů. A k tomu můžeme záhon využít na pěstování jiných plodin, které na opoře nerostou. Třeba brokolici nebo kapustu, ředkvičky a jiné.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x