Nádoba či vyvýšený záhon; intenzivní pěstování na malé ploše

16. 6. 2023

Zeleninu, jahody či bylinky můžeme pěstovat i na malém prostoru. Práci a péči nám přitom usnadní vyvýšený záhon nebo také velký truhlík.    

Vyvýšení záhon = intenzivní pěstování zeleniny

Větší nádoby nebo vyvýšený záhon umožňují především intenzivní pěstování zeleniny na dosti malé ploše. V zahradě není úplně běžné sázet mezi např. 10 salátů a 8 kedlubnů, časně i sazenice keříčkových rajčat. Ovšem velký truhlík či vyvýšený záhon s víkem, jaké mívá pařeniště, to umožní.

Truhlík jako záhon na pěstovní zeleniny

Truhlík s pestrou výsadbou

Předpokladem úspěšného pěstování v nádobách je:

  • substrát dostatečně zásobený živinami se schopností udržet vodu,
  • zhruba po pěti týdnech začít s doplňováním živin.

Jahod jako máku

Stejně intenzivně můžeme využít takový prostor i pro pěstování remontantních jahod. Když vysadíme deset rostlin a nebudeme porost výrazně omezovat, zaplní do podzimku celou plochu odnožemi, které také plodí. Když sklidíme z každé velké rostliny 500 g jahod a z narostlých odnoží jen po 50 g, můžeme počítat i s více než deseti kilogramy plodů.

Vyvýšený záhon k pěstování zeleniny i jahod

Také jahodám se ve vyvýšeném záhonu bude dařit

Vyvýšený záhon je vhodný i pro bylinky

Pokud stejnou plochu osadíme bylinkami, kořením, budeme jich mít vcelku dostatečné množství. Pro bylinky připravíme lehčí, méně živný substrát, s dobrou drenáží, aby rostliny nerostly jako blázen. Naopak mírným nedostatkem vody jejich růst usměrníme a podpoříme intenzitu jejich vůně.

Jak nám vyvýšený záhon ulehčí pěstování

  • Protože máme vše blíže k očím, dříve vidíme, pokud není něco v pořádku. Ať jsou to choroby nebo škůdci, ale i projevy nedostatku některých živin, podmáčení nebo nedostatečná zálivka.
  • Záhony se lépe plejí, nemusíme se k nim tolik ohýbat.
  • Když si vytvoříme výsadbový plán a budeme jich mít dostatečný počet, můžeme i v nich pěstovat zeleninu podle pěstitelských tratí.

Když si uvědomím, že mi v zahradě mizí desítky tulipánů, že kořenová zelenina a jedlá řepa je velmi často vyžraná od hryzců, je pro mě obrovská přednost to, že se do nich právě hryzci nestěhují. Tento způsob pěstování se nelíbí ani krtkům a prostory s vyvýšenými záhony opouštějí. Asi také přejdu na systém vyvýšených záhonů.

Co jim vytknout

  • Na druhou stranu u nich musíme zajistit častější zalévání a v kontrastu s tím, také ochranu před velkými srážkami, abychom z nich neměli bazén. V zahradě se takové věci řeší přeci jen o něco lépe, než na terase nebo ploché střeše.
  • Když se do kultury ve velké nádobě nebo vyvýšeném záhoně dostane nějaká agresivní choroba, jako jsou choroby krčku a kořenů jahodníku, salátu nebo některých bylinek, čeká nás nejspíše výměna veškerého substrátu. Nebo budeme muset použít některé z opatření jako je desinfekce půdy, moření sazenic, semen, dodržování odstupu k další výsadbě stejné kultury v daném místě. Toto období trvá minimálně 5 let.

Nemocné rostliny rozhodně nedáváme na kompost. Použité nářadí, které jsme užili na likvidaci nemocných rostlin a vyvážení zeminy raději protáhneme plamenem nebo jinak vydezinfikujeme.

Pokud zavedeme intenzivní pěstování, za jedno vegetační období v nich vystřídáme více sledů zeleniny. Tehdy si musíme uvědomit, že úspěšné pěstování bez přihnojování jde poměrně těžko V zemině, ve které není dostatek živin, narostou třeba jen ředkvičky nebo salát. Pokud bychom se chtěli spoléhat např. na přísun dusíku hráškem nebo jinou luskovinou, musíme počítat s tím, že ale fosfor, draslík, hořčík a stopové prvky ze vzduchu nepřiletí.

Intenzivní pěstování zeleniny ve vyvýšeném záhoně

Jen pár metrů čtverečních a můžeme mít úrodu pro malou rodinu

Potřebu pravidelného přihnojování si můžeme sami velmi dobře ověřit. Vyvýšené záhony nebo velké truhlíky jsou pro srovnávací pokusy ideální. Stačí si nachystat dva truhlíky se stejnou zeminou, ale s rozdílnou péčí, která spočívá v zálivce, hnojení, kypření, pletí. V horizontu několika málo let se ukáže, která je ta správná cesta k úspěchu. Jestli rostliny opravdu potřebují hnojit, nebo rostou jen z vody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2025

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x