Modré, zelené, mini. Tak trochu jiné hokkaido.

20. 5. 2024

Oranžové odrůdy stále populárnější tykve hokkaido, zná už asi každý. Ale co ty modré, zelené nebo mini odrůdy. Už jste je vyzkoušeli?

Kabocha Shokichi Red F1

Co že je to kabocha? Kabocha je vlastně hokkaido bez typického hokkaidového nosu. Původně pochází z Japonska, kde patří mezi velmi populární tykve. Má výjimečnou sladkou chuť a je jednou z nejsladších tykví.

Druh hokkaida

Shokichi Red

Tykve typu kabocha si v posledních letech získávají oblibu mezi zahrádkáři po celém světě. Plody jsou kulatější než u tradičního hokkaida s hmotností okolo 1,5 až 2 kg. Lze říci, že jde o kulaté hokkaido. Tímto jsme poukázali na hlavní rozdíly a pro nás Evropany jde jednoduše zase o hokkaido.

  • Shokichi Red F1

Je tykev typu mini kabocha, tedy mini hokkaido, o hmotnosti 0,5–0,8 kg. Plody jsou ploše kulaté, s jasně oranžovou slupkou a tmavě oranžovou dužninou příjemné sladší chuti. Má velmi dobrou skladovatelnost.

Pro optimální chuť se tykve typu kabocha musí ponechat nejprve na teplém místě okolo 25 °C po dobu 12 až 15 dní, aby se část škrobu přeměnila na cukr. Pak se doporučuje kabochu přenést na chladné místo okolo 10–15 °C na dobu jednoho měsíce. Tykev takto plně vyzraje a stane se ještě chutnější.

Plně zralé, šťavnaté plody kabochy budou mít červenohnědou dužninu, tvrdou slupku a suchý korkovitý stonek.

Hokaido modré a zelené

Hokkaido je u nás bohužel spojováno jen s oranžovou barvou, což je velká škoda. V Asii a v Japonsku, je typ hokkaido využíván v mnoha barvách. Vždy jde ale jen o barvu slupky, dužnina je u všech podobná klasickému hokkaidu.

  • Grey Queen F1

Je tykev typu hokkaido se světle šedou slupkou a pevnou, sytě oranžovou dužninou, s vysokým obsahem karotenu. Co se týče skladovatelnosti, je opravdu královnou. Po krátkodobém skladování dochází procesem dozrávání ke zvýraznění chuti. Je určená pro kuchyňské zpracování.

Využití má stejné jako u standardního hokkaida, zejména se hodí na přípravu dýňové polévky, tykvového pyré a na pečení či zapékání.

Dýně Grey Queen

Grey Queen

  • Delica F1

Zelené hokkaido má ploše kulovité tmavozelené plody se světlým žíháním a dorůstá do hmotnosti kolem 2 kg. Dužnina je jasně oranžová a chutná. Slupka je tužší než u klasického hokkaida, plody jsou ale díky ní lépe skladovatelné.

V Asii je tento typ tykve vysoce ceněný. Znalci tvrdí, že toto zelené hokkaido dokonce předčí chutí i to klasické oranžové.

  • Blue Kuri

Modré hokkaido má šedomodré plody o hmotnosti 1,5 kg. Plody jsou mírně plošší než u tradičního oranžového hokkaida. Kvalitou dužniny i její chutí se ale oranžovému bratru vyrovnají. Tato nehybridní odrůda je sice méně výnosná, ale kompenzuje to velmi dobrou skladovatelností.

Dýně hokkaido, odrůda Blue Kuri

Blue Kuri

Pěstujeme hokkaido

Pro mnohé spíše zopakování. Sejeme v květnu přímo do půdy do řádků ve vzdálenosti 1,2–1,5 m od sebe, v řádku 0,5-0,7 m, do hloubky 3-5 cm. Pokud máme předpěstované sazenice z výsevů počátkem dubna, nyní, v druhé polovině května je ideální čas na jejich výsadbu. Tím si výrazně urychlíme nástup sklizně prvních plodů.

Tykve pro skladování jsou zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté. Plody skladujeme v suchu, snesou i vyšší teplotu až k té pokojové. Optimální skladování je tedy v suchu a při teplotě 12-22 °C. Chladný a vlhký sklep není pro skladování hokkaida vhodný.

V kuchyni můžeme tykve využít na nespočet způsobů, např. zavařovat, péct, na polévku, na tykvové hranolky, koláče, buchty, můžeme je kandovat a mnohé další.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 6. 2024

Zelený typ čekanky sejeme v červnu, podobně i čekanku pro kořeny a puky

Červený typ čekanky hlávkové se začíná vysévat dříve – již od poloviny dubna, zelený typ v červnu. S vyséváním končíme počátkem července. Čekanku pěstovanou pro zimní rychlení bělených puků můžeme vysévat ještě v polovině června

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x