Jak pěstovat rajčata v nádobách, které odrůdy lze doporučit

30. 4. 2022

Rozhodnutí pěstovat rajčata pro rodinnou spotřebu podporuje i sortiment odrůd, které dobře plodí v nádobách na terasách a balkonech.

Rajčata se do substrátu v nádobách dobře hodí. Přesto je potřeba dát pozor na některá specifika tohoto způsobu pěstování.

V čem pěstovat rajčata

Pro tento účel je na trhu dostatek nádob, které jsou samozavlažovací s jednoduchým doplňováním vody i živin a které jsou dokonce uzpůsobeny ke snadné instalaci opory i pro tyčkové odrůdy.

Odrůda Rajčete Bajaja

Drobnoplodé odrůdy rajčat pěstované v nádobě neztrácejí nic ze svých kvalit

Pro úspěšné a bezproblémové pěstování je vhodné vybrat nádoby s dostatečným objemem, nejlépe 40 až 60 l. Velký objem zajistí rovnoměrnější hospodaření rostliny s vláhou i živinami. Současně zamezí přehřívání substrátu při vysokých teplotách.

Substrát doplníme o absorpční přípravky, které na sebe vážou vodu a mírní rychlost jejího odparu. Pro výživu doplníme hnojiva s postupným uvolňováním živin.

Volba odrůdy rajčete

Podobně jako vybíráme odrůdy rajčat vhodných na zahradu, měli bychom i do nádob sáhnout po těch nejvhodnějších. Z tyčkových rajčat se osvědčily odrůdy s úzkým habitem rostliny, které ušetří na balkonech místo. Praktické a osvědčené jsou odrůdy s drobnějšími plody, které poskytují vysokou násadu plodů pro každodenní probírku a bývají oblíbené u dětí. Pro pěstování v nádobách můžeme doporučit následující odrůdy:

Mandat F1

Raná, velmi plodná odrůda datlového rajčete má drobné válcovité plody červené barvy, velmi sladké, výborné chuti. Dlouhé vijany nesou 25–40 pevnýchi plodů, které nepraskají a nepadají. Váží 15–20 g. Celkem můžeme z rostliny sklidit 350–400 plodů.

Rubinka

Raná a velmi plodná odrůda s malými červenými kulatými plody má lahodnou chuť a příjemnou konzistenci. Plody neopadávají a nepraskají. Jejich hmotnost je přibližně 15 g. Jsou vhodné k sušení a poté k nakládání.

Odrůdy rajčat Palava F 1, Rubinka, Zlatava

Odrůdy Palava F 1, Rubinka, Zlatava

Charmant F1

Poloraný hybrid třešňového rajčete s dlouhými vijany má sladké, tmavě červené plody, které neopadávají a nepraskají. Plody dosahují hmotnosti 20–25 g.

Spencer

Polopozdní odrůda s kulovitými pevnými plody odolnými proti praskání. Plody jsou sladké, vynikající chuti o hmotnosti 30–35 g. Rajčata vydrží pevná a svěží i několik dnů po sklizni.

Gallant F1

Velmi raný hybrid rajčete s kulatými, velmi sladkými chutnými plody. Na vijanu roste 7–9 plodů o hmotnosti okolo 75 g. Velmi dobře plodí i v nádobách.

Radana

Poloraná odrůda s červenými plody hruškovitého tvaru o hmotnosti 15–20 g, výborné chuti. Vijany jsou bohatě větvené, hroznovité. Na jednom vijanu dozrává 30–40 plodů.

Perun

Poloraná odrůda s žlutými plody hruškovitého tvaru o hmotnosti 15–20 g. Vijany jsou zdvojené, nebo větvené. Na jednom vijanu dozrává 10–15 plodů, na větveném 20–30 plodů.

Dobře pěstovat rajčata lze také v nádobách

Některé odrůdy, jako například Bajaja, mají vlastnosti, díky kterým se k pěstování v nádobě zvlášť dobře hodí

Bajaja

Velmi raná odrůda balkonového rajčete s převislým růstem. Velmi malé, kulaté a chutné plody váží 8–10 g. Na jedné rostlině dozrává 650–750 plodů. Plody jsou pevné, nepraskají a neopadávají. Přestože je tato odrůda zařazena mezi rajčata balkonová, doporučujeme použít nádobu s větším obsahem. Tato odrůda není vhodná pro pěstování v nádobě o menším objemu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Prosím kde se dají koupit tyto odrůdy rajčat a jaký průměr má mít nádoba na rajče Bajaja? Pěstuji rajčata na balkóně. Neprší na ně, protože máme dost přetaženou střechu. Děkuji.

Podívejte se tam, kde prodávají semena od Moravoseed.
Průměr těžko odhadnout, volil bych cca 5 l nádobu (a větší).

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x