Jak pěstovat rajčata v nádobách, které odrůdy lze doporučit

30. 4. 2022

Rozhodnutí pěstovat rajčata pro rodinnou spotřebu podporuje i sortiment odrůd, které dobře plodí v nádobách na terasách a balkonech.

Rajčata se do substrátu v nádobách dobře hodí. Přesto je potřeba dát pozor na některá specifika tohoto způsobu pěstování.

V čem pěstovat rajčata

Pro tento účel je na trhu dostatek nádob, které jsou samozavlažovací s jednoduchým doplňováním vody i živin a které jsou dokonce uzpůsobeny ke snadné instalaci opory i pro tyčkové odrůdy.

Odrůda Rajčete Bajaja

Drobnoplodé odrůdy rajčat pěstované v nádobě neztrácejí nic ze svých kvalit

Pro úspěšné a bezproblémové pěstování je vhodné vybrat nádoby s dostatečným objemem, nejlépe 40 až 60 l. Velký objem zajistí rovnoměrnější hospodaření rostliny s vláhou i živinami. Současně zamezí přehřívání substrátu při vysokých teplotách.

Substrát doplníme o absorpční přípravky, které na sebe vážou vodu a mírní rychlost jejího odparu. Pro výživu doplníme hnojiva s postupným uvolňováním živin.

Volba odrůdy rajčete

Podobně jako vybíráme odrůdy rajčat vhodných na zahradu, měli bychom i do nádob sáhnout po těch nejvhodnějších. Z tyčkových rajčat se osvědčily odrůdy s úzkým habitem rostliny, které ušetří na balkonech místo. Praktické a osvědčené jsou odrůdy s drobnějšími plody, které poskytují vysokou násadu plodů pro každodenní probírku a bývají oblíbené u dětí. Pro pěstování v nádobách můžeme doporučit následující odrůdy:

Mandat F1

Raná, velmi plodná odrůda datlového rajčete má drobné válcovité plody červené barvy, velmi sladké, výborné chuti. Dlouhé vijany nesou 25–40 pevnýchi plodů, které nepraskají a nepadají. Váží 15–20 g. Celkem můžeme z rostliny sklidit 350–400 plodů.

Rubinka

Raná a velmi plodná odrůda s malými červenými kulatými plody má lahodnou chuť a příjemnou konzistenci. Plody neopadávají a nepraskají. Jejich hmotnost je přibližně 15 g. Jsou vhodné k sušení a poté k nakládání.

Odrůdy rajčat Palava F 1, Rubinka, Zlatava

Odrůdy Palava F 1, Rubinka, Zlatava

Charmant F1

Poloraný hybrid třešňového rajčete s dlouhými vijany má sladké, tmavě červené plody, které neopadávají a nepraskají. Plody dosahují hmotnosti 20–25 g.

Spencer

Polopozdní odrůda s kulovitými pevnými plody odolnými proti praskání. Plody jsou sladké, vynikající chuti o hmotnosti 30–35 g. Rajčata vydrží pevná a svěží i několik dnů po sklizni.

Gallant F1

Velmi raný hybrid rajčete s kulatými, velmi sladkými chutnými plody. Na vijanu roste 7–9 plodů o hmotnosti okolo 75 g. Velmi dobře plodí i v nádobách.

Radana

Poloraná odrůda s červenými plody hruškovitého tvaru o hmotnosti 15–20 g, výborné chuti. Vijany jsou bohatě větvené, hroznovité. Na jednom vijanu dozrává 30–40 plodů.

Perun

Poloraná odrůda s žlutými plody hruškovitého tvaru o hmotnosti 15–20 g. Vijany jsou zdvojené, nebo větvené. Na jednom vijanu dozrává 10–15 plodů, na větveném 20–30 plodů.

Dobře pěstovat rajčata lze také v nádobách

Některé odrůdy, jako například Bajaja, mají vlastnosti, díky kterým se k pěstování v nádobě zvlášť dobře hodí

Bajaja

Velmi raná odrůda balkonového rajčete s převislým růstem. Velmi malé, kulaté a chutné plody váží 8–10 g. Na jedné rostlině dozrává 650–750 plodů. Plody jsou pevné, nepraskají a neopadávají. Přestože je tato odrůda zařazena mezi rajčata balkonová, doporučujeme použít nádobu s větším obsahem. Tato odrůda není vhodná pro pěstování v nádobě o menším objemu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 4. 2023

Které jarní květy dřevin a květin voní v dubnu

Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x