Proč zálistky rajčat vylamovat, nevyštipovat, neřezat, nestřihat
26. 6. 2020Připomeňme, že na rozdíl od keříčkových odrůd vyžadují tyčkové odrůdy rajčat jak oporu, tak pravidelně odstraňovat zálistky.
Mnozí se rozplýváme nad jedinečnou chutí rajčat pěstovaných na zahrádce. Už kvůli ní je dobré sledovat, jak dozrávají, a sklízet plody včas.
Výhoda pěstování rajčat na zahradě spočívá v možnosti sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi.
Obecně platí, že
Sklízíme tedy pravidelně, optimálně v intervalu 4–6 dnů. Aby byly plody chutnější, oddělujeme od rostliny celé vijany, nebo aspoň plody se stopkou a kalichem.
Jednotlivá stadia zralosti červenoplodých odrůd lze popsat takto:
A) Nedorostlé (nezralé) zelené plody – stále ještě dorůstají, na povrchu jsou zelené, matné. Semena nejsou ještě klíčivá a při krájení plodů se snadno překrojí.
B) Dorostlé (zralé) zelené plody – jsou dobře vytvarované, na povrchu lesklé, dorostly již do konečné velikosti. Semena obklopuje gelovitá hmota; při krájení plodů semena snadno nepřekrojíme. Plody v tomto stadiu se i po oddělení od rostliny vybarví do červena. Semena jsou již klíčivá.
C) Počátek vybarvování plodů – objevuje se růžové zbarvení, placenta uvnitř plodu je narůžovělá. Při teplotě 20 °C nastává asi za dva dny od předchozího stádia (B).
D) Intenzivní vybarvování – růžové zbarvení se rozšiřuje, zbarvení povrchu plodu je 10– 30 %. Při teplotě 20 °C nastává asi za čtyři dny od stadia B.
E) Plody růžové – růžová až červená barva na 30–90 % povrchu plodů. Při teplotě 20 °C nastává asi za 6 dnů od stadia B.
F) Plody světle červené – růžová až červená barva na 60–90 % povrchu plodů. Při teplotě 20 °C nastává asi za 8 dnů od stadia B.
G) Plody červené – povrch plodu zbarvený minimálně z 90 % červeně. Při teplotě 20 °C nastává asi za 10 dnů od stadia B
Na podzim, kdy hrozí poškození plodů prvními mrazíky, sklidíme plody, které teprve začínají dozrávat a plody zelené. U těch je však třeba, aby byly dorostlé do konečné velikosti. Po utržení jsou schopné dozrát. Naopak zelené plody ještě nedorostlé již nedozrají.
Foto autor
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.
Na Slovensku jsem se setkal s tím, že nedozrálá (zelená) rajčata na podzim sklidí a naloží na kyselo do sklenic, podobně jako okurky. Jen ten lák má, myslím, trochu jiné složení. Na přikousnutí třeba k masu je to vynikající !
Nezralá rajčata obsahují zdraví nebezpečný solanin. Rozhodně by takovou šmakuládu neměly jíst děti a těhotné ženy.
Kdysi jsem to jedla. Opravdu je to dobré. Ale dneska už vím, že je to nezdravé.
Já jsem takto upravená zelená rajčata jedl už před cca 35 lety. Myslím si, že lák byl stejný jako na okurky. Bylo to výborné.
Cukr v tom láku, popřípadě mléčné kvašení snižují výrazně obsah solaninu v použitých zelených rajčatech. Až na hranici nezávadnosti. Nedoporučuje se více než 100 g na dospělce v případě rajčat, v té čalamádě jsou v dosti malém množství, takže sníst dávku čalamády, aby člověk přijal 100 g zelených rajčat, není obvyklé, ale i to by si člověk měl pohlídat.
Já vždy rajčata, co nestačí dozrát, otrhám s kouskem stonku, uložím do papírové krabice, zavřu a dám pod skříň. Pomalu tam všechna dojdou a krásně zčervenají.
Vážená redakce, chci se Vám i ostatním čtenářům pochlubit fotografiemi svých obřích rajčátek z naší zahrádky. Hnojím je zkvašeným slepičím trusem. Je to velká radost. Vladimíra Šajtarová