Jak dlouho dozrávají rajčata? Červenají až poté, co dorostou

26. 7. 2021

Mnozí se rozplýváme nad jedinečnou chutí rajčat pěstovaných na zahrádce. Už kvůli ní je dobré sledovat, jak dozrávají, a sklízet plody včas.

Výhoda pěstování rajčat na zahradě spočívá v možnosti sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi.

Po utržení dozrají taková rajčata, která dorostla do konečné velikosti plodu

Po utržení dozrají velká zelená rajčata, ale malá vpravo dole tu schopnost ještě nemají

Obecně platí, že

  • rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě,
  • plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Sklízíme tedy pravidelně, optimálně v intervalu 4–6 dnů. Aby byly plody chutnější, oddělujeme od rostliny celé vijany, nebo aspoň plody se stopkou a kalichem.

Stádia zralosti rajčat

Jednotlivá stadia zralosti červenoplodých odrůd lze popsat takto:

A) Nedorostlé (nezralé) zelené plody – stále ještě dorůstají, na povrchu jsou zelené, matné. Semena nejsou ještě klíčivá a při krájení plodů se snadno překrojí.

B) Dorostlé (zralé) zelené plody – jsou dobře vytvarované, na povrchu lesklé, dorostly již do konečné velikosti. Semena obklopuje gelovitá hmota; při krájení plodů semena snadno nepřekrojíme. Plody v tomto stadiu se i po oddělení od rostliny vybarví do červena. Semena jsou již klíčivá.

C) Počátek vybarvování plodů – objevuje se růžové zbarvení, placenta uvnitř plodu je narůžovělá. Při teplotě 20 °C nastává asi za dva dny od předchozího stádia (B).

D) Intenzivní vybarvování – růžové zbarvení se rozšiřuje, zbarvení povrchu plodu je 10– 30 %. Při teplotě 20 °C nastává asi za čtyři dny od stadia B.

Různě zbarvená rajčata dozrají za několik málodnů

Fáze dozrávání červenoplodých rajčat

E) Plody růžové – růžová až červená barva na 30–90 % povrchu plodů. Při teplotě 20 °C nastává asi za 6 dnů od stadia B.

F) Plody světle červené – růžová až červená barva na 60–90 % povrchu plodů. Při teplotě 20 °C nastává asi za 8 dnů od stadia B.

G) Plody červené – povrch plodu zbarvený minimálně z 90 % červeně. Při teplotě 20 °C nastává asi za 10 dnů od stadia B

Na podzim, kdy hrozí poškození plodů prvními mrazíky, sklidíme plody, které teprve začínají dozrávat a plody zelené. U těch je však třeba, aby byly dorostlé do konečné velikosti. Po utržení jsou schopné dozrát. Naopak zelené plody ještě nedorostlé již nedozrají.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na Slovensku jsem se setkal s tím, že nedozrálá (zelená) rajčata na podzim sklidí a naloží na kyselo do sklenic, podobně jako okurky. Jen ten lák má, myslím, trochu jiné složení. Na přikousnutí třeba k masu je to vynikající !

Nezralá rajčata obsahují zdraví nebezpečný solanin. Rozhodně by takovou šmakuládu neměly jíst děti a těhotné ženy.
Kdysi jsem to jedla. Opravdu je to dobré. Ale dneska už vím, že je to nezdravé.

Já jsem takto upravená zelená rajčata jedl už před cca 35 lety. Myslím si, že lák byl stejný jako na okurky. Bylo to výborné.

Cukr v tom láku, popřípadě mléčné kvašení snižují výrazně obsah solaninu v použitých zelených rajčatech. Až na hranici nezávadnosti. Nedoporučuje se více než 100 g na dospělce v případě rajčat, v té čalamádě jsou v dosti malém množství, takže sníst dávku čalamády, aby člověk přijal 100 g zelených rajčat, není obvyklé, ale i to by si člověk měl pohlídat.

Já vždy rajčata, co nestačí dozrát, otrhám s kouskem stonku, uložím do papírové krabice, zavřu a dám pod skříň. Pomalu tam všechna dojdou a krásně zčervenají.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
6
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x