Jak dlouho dozrávají rajčata? Červenají až poté, co dorostou

24. 7. 2020

Mnozí se rozplýváme nad jedinečnou chutí rajčat pěstovaných na zahrádce. Už kvůli ní je dobré zrání sledovat a sklízet plody včas.

Výhodou vlastního pěstování rajčat je možnost sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi.

Po utržení dozrají taková rajčata, která dorostla do konečné velikosti plodu

Po utržení dozrají velká zelená rajčata, ale malá vpravo dole tu schopnost ještě nemají

Obecně platí, že

 • rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě,
 • plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Sklízíme tedy pravidelně, optimálně v intervalu 4–6 dnů. Aby byly plody chutnější, oddělujeme od rostliny celé vijany, nebo aspoň plody se stopkou a kalichem.

Jednotlivá stadia zralosti červenoplodých odrůd lze popsat takto:

A) Nedorostlé (nezralé) zelené plody – stále ještě dorůstají, na povrchu jsou zelené, matné. Semena nejsou ještě klíčivá a při krájení plodů se snadno překrojí.

B) Dorostlé (zralé) zelené plody – jsou dobře vytvarované, na povrchu lesklé, dorostly již do konečné velikosti. Semena jsou obalena gelovitou hmotou a při krájení plodů se snadno nepřekrojí. Plody jsou schopné se po oddělení od rostliny v tomto stadiu vybarvit do červena. Semena jsou již klíčivá.

C) Počátek vybarvování plodů – objevuje se růžové zbarvení, placenta uvnitř plodu je narůžovělá. Při teplotě 20 °C nastává asi za dva dny od předchozího stádia (B).

D) Intenzivní vybarvování – růžové zbarvení se rozšiřuje, zbarvení povrchu plodu je 10– 30 %. Při teplotě 20 °C nastává asi za čtyři dny od stadia B.

Různě zbarvená rajčata dozrají za několik málodnů

Fáze dozrávání červenoplodých rajčat

E) Plody růžové – růžová až červená barva na 30–90 % povrchu plodů. Při teplotě 20 °C nastává asi za 6 dnů od stadia B.

F) Plody světle červené – růžová až červená barva na 60–90 % povrchu plodů. Při teplotě 20 °C nastává asi za 8 dnů od stadia B.

G) Plody červené – povrch plodu zbarvený minimálně z 90 % červeně. Při teplotě 20 °C nastává asi za 10 dnů od stadia B

Na podzim, kdy hrozí poškození plodů prvními mrazíky, sklidíme plody, které teprve začínají dozrávat a plody zelené. U těch je však třeba, aby byly dorostlé do konečné velikosti. Po utržení jsou schopné dozrát. Naopak zelené plody ještě nedorostlé již nedozrají.

Foto autor

5 komentářů: “Jak dlouho dozrávají rajčata? Červenají až poté, co dorostou”

 1. Petr Novotný napsal:

  Na Slovensku jsem se setkal s tím, že nedozrálá (zelená) rajčata na podzim sklidí a naloží na kyselo do sklenic, podobně jako okurky. Jen ten lák má, myslím, trochu jiné složení. Na přikousnutí třeba k masu je to vynikající !

  • Hana napsal:

   Nezralá rajčata obsahují zdraví nebezpečný solanin. Rozhodně by takovou šmakuládu neměly jíst děti a těhotné ženy.
   Kdysi jsem to jedla. Opravdu je to dobré. Ale dneska už vím, že je to nezdravé.

 2. Jaroslav Krejčíř napsal:

  Já jsem takto upravená zelená rajčata jedl už před cca 35 lety. Myslím si, že lák byl stejný jako na okurky. Bylo to výborné.

 3. Ivan Dvořák napsal:

  Cukr v tom láku, popřípadě mléčné kvašení snižují výrazně obsah solaninu v použitých zelených rajčatech. Až na hranici nezávadnosti. Nedoporučuje se více než 100 g na dospělce v případě rajčat, v té čalamádě jsou v dosti malém množství, takže sníst dávku čalamády, aby člověk přijal 100 g zelených rajčat, není obvyklé, ale i to by si člověk měl pohlídat.

 4. Vanda napsal:

  Já vždy rajčata, co nestačí dozrát, otrhám s kouskem stonku, uložím do papírové krabice, zavřu a dám pod skříň. Pomalu tam všechna dojdou a krásně zčervenají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 5. 2021

Během května vyséváme na zahradě teplomilnou zeleninu

V zeleninové zahrádce nyní vyséváme už i teplomilné druhy zelenin – fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřici cukrovou. Dále v opakovaných výsevech pěstujeme sadbu v odstupu zhruba tří týdnů.

zobrazit další rady a tipy