Cukrové melouny aneb když sladká šťáva teče po bradě

30. 3. 2023

Určitě mnohým z vás zachutnaly cukrové melouny na dovolené v Řecku nebo Itálii. A víte, že se dají velmi dobře pěstovat také u nás?

Pěstované na letním sluníčku a utržené, plně vyzrálé cukrové melouny jsou aromatické, šťavnaté a plné chuti. Prostě lahůdka. A že se ty dovážené do obchodů s nimi nedají srovnat? To máte naprostou pravdu. Jsou totiž podtržené, aby vydržely přepravu.

Plody cukrových melounů

Cukrový melou má rozmanité odrůdy

Ovšem nemusíte kvůli tomu čekat na další dovolenou, protože si tuto lahůdku můžete dopřát i sedíc doma na lavičce. Cukrové melouny se totiž dají poměrně dobře pěstovat i u nás.

Mezi českými zahrádkáři i gurmány jsou paradoxně oblíbenější melouny vodní. Jsme ale na severní hranici jejich pěstování a každoroční úspěch s jejich pěstováním není zaručen. Vodní melouny jsou totiž náročné na lokalitu, teplo i péči.

Na rozdíl od nich, cukrové melouny na své objevení teprve čekají, protože jsou jenom o málo náročnější, než okurky nakládačky. A pokud jim najdete záhřevnou lokalitu a dopřejete trochu péče, jistě uspějete.

Odkud cukrové melouny pocházejí?

Cukrový meloun (Cucumis melo) patří do čeledi tykvovité a je příbuzný s okurkami a tykvemi. Pochází z Přední Asie, hlavně Iránu a Turecka. Dnes je ale rozšířen v teplých oblastech celé zeměkoule.

Tato liánovitá rostlina je schopna přichytit se k opoře úponky. Většinou se ale pěstuje na zemi, podobně jako okurky nakládačky. V paždí střídavě postavených listů vyrůstají jednopohlavní květy.

Samičí květ má chlupatý semeník

Samičí květ

Rostlina je jednodomá, samčí i samičí květy najdete na jedné rostlině. Stejně jako u okurek, má i samičí květ melounu malý chlupatý semeník ve tvaru budoucího plodu. Samčí květy jsou na krátkých stopkách.

Meloun je hmyzosnubný, včely, vosy i čmeláci ochotně přenášejí pyl z květů bohatých na nektar.

Plodem je kulatá nebo protáhlá bobule různé velikosti od rozměru tenisového míčku po velikost volejbalového míče. Povrch je hladký nebo žebernatý, na povrchu často rýhovaný nebo hustě síťovaný. Dužnina je široká, sladká, barvy bílé, nažloutlé, oranžové nebo zelené.

Melouny se dělí do mnoha skupin, např. kantalupy, honeydew, canary, casaba, Piel de Sapo, charentais a jiné. Každá oblast tropů a subtropů, kde se pěstují, má svoje místní a oblíbené odrůdy.

Zralé plody cukrového melounu

Odrůdy cukrového melounu mají různé barvy dužiny a velikosti plodů

Péče o melouny se vyplatí

Melouny mají rády teplo. Této informace se ale nebojte. Teplo milují i rajčata, okurky nebo papriky, které běžně mnozí z vás pěstují. Jak tedy při pěstování postupovat?

 • Předpěstujte si sadbu. Na její přípravu stačí 6 týdnů. Vysévejte v první polovině dubna, ideálně do agroperlitu nebo výsevního substrátu a opatrně přepikýrujte do květináčků. Semena můžete vyset i přímo do sadbovačů nebo kelímků.
 • Vyberte pro melouny záhřevné, plně osluněné místo na zahradě. Mají rády přihnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem.
 • Vysaďte je raději až po zmrzlých mužích, v druhé polovině května. Půdu pod melouny můžete nastlat černou netkanou textilií, není to ale podmínkou.
 • Dodržte spon 130 x 50–60 cm. Sazeničky při výsadbě jsou sice malé, meloun je ale liánovitá rostlina a rychle se rozrůstá. Přílišné zahuštění porostu snižuje výnos a ztěžuje sklizeň.
 • Melouny můžete pěstovat i v pařeništi, fóliovníku či skleníku. V krytých prostorech ale musíte zabezpečit v době kvetení přístup opylovačům jako jsou včely nebo čmeláci. Vysaďte proto melouny na kraj fóliovníku, blíže ke dveřím. Včely si k nim cestu najdou.
 • V průběhu vegetace pečlivě kontrolujte svoje rostliny a zasáhněte při případném výskytu molic nebo svilušek. Meloun není odolný k plísni okurkové. Při jejím výskytu postupujte stejně jako u okurek.
 • Sklízejte až plně vyzrálé plody. Pokud ale musíte plod tzv. podtrhnout, nechte jej pár dní dozrát na sluníčku, v teple.

Je z čeho vybírat

Pro první pokus volbu odrůdy nepodceňte a v české kotlině určitě volte rané odrůdy.

 • Halona F1

Jeden z nejranějších cukrových melounů v dostupném sortimentu. Plody jsou kulovité, s mělkými žebry, velké a těžké, dorůstající hmotnosti až 2 kg. Dužnina je oranžová, aromatická, sladká a velice chutná. Plody dozrávají již v polovině července, jsou ale velice chutné a překvapivě velké.

 • Charentais

Cukrový meloun se sytě oranžovou, sladkou a aromatickou dužninou. Plody jsou menší, kulovité, mírně žebernaté a slabě síťované. Vyžaduje záhřevné polohy s jižní expozicí a humózní půdu s dostatkem živin.

 • Emir F1

Má velké, podlouhlé plody, na povrchu síťované, bez vystouplých žeber. Dužnina je sytě růžová, sladká a aromatická. Je vhodný i pro pěstování ve fóliovnících.

 • Model

Plody má menší, kulovité, jemně síťované. V době zralosti se vybarvují ze zelené barvy do sytě žluté. Na první pohled svým vzhledem určitě nezaujmou. Chuť je ale extra sladká. Dužnina je bílozelená, pevnější, díky čemu jsou plody odolnější k přezrávání a můžete je sklízet v delším časovém rozpětí.

 • Exelor F1

Odrůda s velkými, kulatými, na povrchu síťovanými plody bez vystouplých žeber. Plody dorůstají hmotnosti až 2 kg. Dužnina je zelenavě bílá, pod slupkou sytě zelená. Je velmi sladká a aromatická. Zelenavá část dužiny pod slupkou je překvapivě sladká, byť by se dala očekávat, že bude spíše mdlá.

 • Petit gris de Rennes

Tradiční francouzská odrůda s ploše kulovitými, na povrchu šedobílými plody. V době zralosti získává slupka plodu nažloutlou barvu. Dužnina je sladká a aromatická, měkčí konzistence. Jakmile se šedá barva začne vybarvovat do žluta, jsou ideální ke sběru.

 • Rich Sweetness

Meloun s malými, oválnými plody velikosti většího vejce. Slupka je hladká, lesklá, vybarvující se ze zelené do červenohnědé barvy, s typickými žlutými pruhy. Dužina je tenčí, sladká a výrazně aromatická. I když jsou menší, rostlina jich nese značné množství.

Zralý je nejsladší

Jak poznáme, kdy jsou melouny zralé? Vůně a změna barvy jsou základními indikátory. Dozrálý cukrový meloun v porostu najdeme jednoduše. Stačí jít za nosem.

Tím hlavním znakem, který nám zralost plodu skutečně potvrdí, je stopka, respektive její absence. Když koupíme vodní meloun v obchodě, má na plodu stopku, většinou esíčkovitě prohnutou. Když ale koupíme meloun cukrový, je vždy bez stopky, nebo je na plodu pouze její ustřižený zbytek.

Zralý cukrový meloun

Informaci o oddělování stopky si již musely někde přečíst i mravenci. Sladká šťáva, která se kolem oddělující se stopky objeví, jim moc chutná

U zralého cukrového melounu se začíná stopka plodu totiž sama oddělovat. Nejdřív jemně, po okrajích, postupně pak více a více. Pokud do ní jemně cinkneme prstem, oddělí se úplně. Tedy stručně a jednoduše. Když chytnete na zralý plod cukrového melounu, zůstane vám v ruce.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x