Původně pochází ze Střední Ameriky, ale do dnešní podoby byla cuketa vyšlechtěna v Itálii koncem 19.století. Dnes je její obliba enormní.
Ještě koncem minulého století byla velmi málo známá, dnes je tento zahradnický klenot sezonní zeleninou babího léta číslo jedna. Snad proto, jak snadné je cuketu pěstovat na českých zahrádkách. Podobně jako jiné druhy zeleniny je možné ji upravit na různé způsoby. V páře, zapéct, smažit, výborná je na grilu.
Nejchutnější jsou malé a střední plody do velikosti zhruba 25 cm, které se skvěle hodí také na přípravu zeleninových salátů. Dá se upravit i nasladko ve formě nákypů nebo koláčů. Podáváme ji jako hlavní chod i jako přílohu. Zpracovat lze dokonce i její květy.
Cuketa je nejen chutnou surovinou, ale je také velmi zdravá. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, je tedy ideální při dietách. Nejcennější je pros svůj vysoký obsah karotenu, vitaminů A, B a C a minerálních látek, např. draslík, vápník hořčík.
Omytou neloupanou cuketu, očištěnou papriku a maso nakrájíme na větší kostičky. Oloupanou cibuli, libeček a špek nakrájíme nadrobno. Špek vyškvaříme s trochou oleje a orestujeme na něm cibulku a prolisovaný česnek dozlatova. Přidáme nakrájené maso, zlehka opečeme ze všech stran, osolíme, okořeníme, podlijeme vodou a necháme asi 15 min podusit. Přidáme cuketu a společně vaříme do změknutí. Podáváme např. s rýží nebo bramborem.
Omytou neloupanou cuketu a sýr nastrouháme na hrubém struhadle. Uzené maso a papriku nakrájíme na kostičky, pórek na nudličky. Připravené suroviny dáme do mísy. Přidáme krupici, olej, vejce, prášek do pečiva, prolisovaný česnek, sůl, koření a vše dobře promícháme. Vzniklé těstíčko vlijeme do pečicím papírem vyložené chlebíčkové formy. Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C cca 40 min dozlatova.
Cukroupy
Kroupy uvaříme dle návodu na obalu. Cuketu a mrkev omyjeme, zbavíme nepoživatelných částí a nastrouháme na hrubším struhadle. Přidáme očištěnou a nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek, nasekané bylinky, uvařené kroupy. Osolíme, okořeníme a vše dobře promícháme. Rozprostřeme do tukem vymazaného pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 170 °C 20–30 min dozlatova.
Foto autorka a Shutterstock
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.