Až tucet týdnů trvá předpěstovat kapie k výsadbě

17. 12. 2022

Pravá kapie je paprika v botanické zralosti červená. Má plochý plod s pevnou stěnou. Hodí se k nakládání, konzervaci a sterilaci.

Čerstvá se dá také dobře jíst; pevný lusk bývá jen malým handicapem. Ovšem pro konzervování je kapie jako stvořena – v láku nezměkne ani po roce.

Když se řekne kapie, každý si hned myslí, že ví, o čem je řeč. Pravda je však taková, že kapií nazýváme nesprávně každou červenou papriku. Tento název jsme přitom kdysi převzali od skutečné červené kapie pěstované v balkánských zemích s názvem Kurtovskaja kapija.

Kapie Rafaela F1

Rafaela F1, odrůda papriky kapie

Vyzkoušená odrůda kapie a univerzální hybridy

Osvědčená je velmi raná hybridní kapie Rafaela F1, která má rostliny středního vzrůstu s vysokou násadou pevných jehlancovitých plodů. Jsou proto vhodné pro sterilaci i pro další kuchyňské úpravy včetně servírování syrových červených plodů v botanické zralosti.

Pravá kapie s pevnými plochými plody je i raná nehybridní odrůda Lydia, vhodná pro pěstování venku i ve fóliových krytech. Rychle červenající plody jsou určeny pro sterilaci nebo pečení, dušení apod.

Kapie Lydia

Nehybridní odrůda kapie Lydia

Zahrádkáři využijí univerzální hybridy Lungy F1, Raduza F1 a Radmila F1. Dají se sklízet a jíst v zeleném i červeném stavu včetně sterilace, při které se chovají obdobně jako kapie (téměř neměknou i při delším skladování).

  • Raný hybrid Lungy F1 středního vzrůstu má typicky jehlancovité plody příjemné chuti.
  • Širokými jehlanci s hladkými a silnými stěnami vyniká poloraná Raduza F1.
  • Mohutné dlouhé jehlance má pozdnější, výnosný a vzrůstný hybrid Radmila F1.

Všechny tři hybridy lze úspěšně pěstovat ve sklenících, fóliovnících i venku.

Paprika Lungy

Lungy F1

Časný výsev a dlouhé předpěstování sazenic

Čím kratší den, tím delší doba pěstování: Vyséváme 9–12 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do vlhkých výsevních substrátů, přibližně semeno na cm2, do hloubky 0,5–1 cm. Přepichujeme v nepřímé závislosti na délce dne.

Zaléváme pravidelně tak, aby pěstební zemina byla mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu jak vlhká, tak i suchá – aby ke kořenům mohl vzduch a aby špičky kořínků neodumíraly.

Teploty ve °C doporučené pro předpěstování silných a pevných sazenic:

Růstové stadium Noční teplota Den – zataženo Den – slunečno
Od výsevu do vzejití 22–24 26–28 28–32
Po vzejití a pikýrování 16–18 20–22 24–26
Od vytvoření 3–4 lístků 12–14 18–20 20–24
Otužování (5–7 dnů) 8–10 14–16 16–20

Výsadba a pěstování

Doporučujeme vysazovat do dvojřádků 80–100 + 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme.

V odstraňování předčasně nasazených plůdků pokračujeme i po výsadbě až do doby, kdy rostliny vytvoří postranní větve.

Po výsadbě až do sklizně zaléváme vydatně, ale tak, aby zemina mezi jednotlivými intervaly dostatečně proschla, čímž zajistíme nezbytně nutný přístup vzduchu ke kořenům.

Raduza F 1

Raduza F1

Během zrání zaléváme opatrně až po zaschnutí jizev po ulomených plodech nebo větvích. Vhodnější je proto kapková závlaha. Zvlášť opatrní musíme být při pěstování papriky do botanické zralosti, aby nedocházelo k praskání a hnití plodů.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x