Také v září je na místě závlaha košťálové a listové zeleniny
14. 9. 2021Košťálová zelenina zahrnuje druhy náročné na zalévání. Hodí se pro ně závlaha postřikem. Listová zelenina se liší potřebou vláhy v různých obdobích růstu.
Zatímco zahrádkáři v květnu pokračují ve výsevech salátové zeleniny na venkovní záhon, vlastníci balkonů a parapetů vysévají baby saláty do truhlíků, optimálně se zajištěnou závlahou.
Pro výsevy salátů na tzv. baby listy do samozavlažovacích truhlíků vyséváme nyní a celé léto rychle rostoucí odrůdy tolerantní k vybíhání do květu: Maraton, Mars, Maršálus, Merkurion a červenolistý Červánek.
Vzešlý salát jednotíme na vzdálenost 30 cm v řádku.
Z listových barevných salátů vyséváme zelenolistý Dubagold nebo červenolistý Dubared nebo Roden s tenkými listy velmi tmavě červené barvy a výrazným leskem.
Postupně začínáme sklízet hlávkový salát z předchozí výsadby. Tento salát již nyní nezaléváme; omezíme tím zahnívání hlávek. Vysázené předpěstované sazenice salátu ponecháme i počátkem května překryté netkanou textilií. Chráníme je takto proti mrazu, šetříme vláhou a zároveň i přirychlíme. Salát zaléváme pravidelně, ale méně často a vydatněji.
Z ledových salátů se hodí vysévat odrůdy Medimo, Miniko a Maximo.
Počátkem května můžeme vysévat i pozdní odrůdu salátu římského typu Globus. Tato odrůda má vzpřímené, středně bublinaté listy světle zelené barvy bez antokyanu. Hlávka je kulovitá, volná, na řezu elipsovitá. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne střední až pozdní. Rezistentní k plísni salátové a k virové mozaice salátu.
Sklidíme kozlíček polníček z březnového výsevu a také špenát z jarního výsevu.
Počátkem května můžeme ještě vysévat špenát orientálního typu Fuji F1 s velmi rychlým růstem, odrůda je vhodná ke sklizni mladých listů. Špenát vyséváme do řádků 15–20 cm, v řádku optimálně 1 cm od sebe a 0,5 cm hluboko.
Pokud jsme v dubnu nezaseli mangold, máme čas do poloviny května. Stále můžeme vysévat řapíkatou odrůda Lucullus i listovou odrůdu mangoldu Perpetual Spinach – Gator. Sejeme do řádků vzdálených 20 cm, v řádku 3 cm. Po vzejití pravidelně zavlažujeme, v případě hustějšího porostu vyjednotíme na vzdálenost 8–10 cm v řádku u odrůdy Lucullus a na 4–6 cm u odrůdy Gator.
Pokud si předpěstováváme sazenice čtyřboče, od poloviny května, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků, je vysazujeme na venkovní záhon. Vysazujeme do sponu nejméně 80 x 40 cm. V průběhu vegetace vytvoří souvislý přízemní kryt. Poprvé sklízíme za 50–70 dnů po výsevu. Odštipujeme vrcholky výhonů se 4–5 listy. Můžeme však sklízet také samostatné listy. Význam ve výživě a způsobu úpravy má jako špenát. Sklizeň spadá do letního období, kdy obyčejný špenát vybíhá do květu. Předností novozélandského špenátu je výnos zelené hmoty a také minimální odpad při zpracování. Čtyřboč tvoří mohutné trsy s rozvětvenými, až 1 m dlouhými lodyhami, které jsou bohatě rozvětvené.
Sklízíme roketu, řeřichu, mizunu a listový koriandr z jarních výsevů.
Vysázenou bazalku pravidelně zaléváme a udržujeme v bezplevelném stavu.
Sazenice předpěstované z květnových výsevů vysazujeme v červenci.
Můžeme již začít s prvními výsevy listové čekanky pro předpěstování sazenic. Její osivo vyséváme do navlhčeného výsevního substrátu, přibližně jedno semínko na cm² do hloubky okolo 0,5 cm. Přepichujeme do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 30–50 cm². Zaléváme pravidelně, aby byla pěstební zemina mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu vlhká i suchá (zajištění přístupu vzduchu ke kořenům).
Listová čekanka patří mezi dieteticky hodnotnou, moderní salátovou zeleninu. Vybíráme červený typ (Palla Rossa). Např. odrůda Anna se vyznačuje vitálním vzrůstem a dobrým zdravotním stavem, odolností k praskání a vybíhání do květu. Alternativou je zelený typ (Pan di Zucchero), např. odrůdu Bravo s vysoce válcovitými, vyrovnanými hlávkami tmavozelené barvy a s listovou manžetou připomínající hlávky pekingského zelí. Výška hlávky je 35–40 cm.
Maiko má jemnou a příjemnou vůni i chuť. Mladé listy mají mírně chryzantémovou chuť, která se stává dalším růstem intenzivnější.
Od května do pozdního léta můžeme vysévat jedlou chryzantému Maiko. Ke sklizni mladých rostlin o výšce 5–10 cm doroste po 4–5 týdnech, větší 15–25 cm vysoké rostliny se musí pěstovat 6–8 týdnů. Řežou-li se rostliny ve výšce 5–10 cm, rychle regenerují a mohou se sklízet opakovaně. Větší rostliny dobře větví, boční výhony jsou také využitelné v kuchyni.
Foto autor
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.