Saláty v květnu na záhonu: tipy pro opakované výsevy i sklizeň

15. 5. 2020

Zatímco zahrádkáři v květnu pokračují ve výsevech salátové zeleniny na venkovní záhon, vlastníci balkonů a parapetů vysévají baby saláty do truhlíků, optimálně se zajištěnou závlahou.

Pro výsevy salátů na tzv. baby listy do samozavlažovacích truhlíků vyséváme nyní a celé léto rychle rostoucí odrůdy tolerantní k vybíhání do květu: Maraton, Mars, Maršálus, Merkurion a červenolistý Červánek.

Odrůda Červánek pro salátové baby listy

Vzešlý salát jednotíme na vzdálenost 30 cm v řádku.

Z listových barevných salátů vyséváme zelenolistý Dubagold nebo červenolistý Dubared nebo Roden s tenkými listy velmi tmavě červené barvy a výrazným leskem.

Postupně začínáme sklízet hlávkový salát z předchozí výsadby. Tento salát již nyní nezaléváme; omezíme tím zahnívání hlávek. Vysázené předpěstované sazenice salátu ponecháme i počátkem května překryté netkanou textilií. Chráníme je takto proti mrazu, šetříme vláhou a zároveň i přirychlíme. Salát zaléváme pravidelně, ale méně často a vydatněji.

Z ledových salátů se hodí vysévat odrůdy Medimo, Miniko a Maximo.

Salát Globuis

Pozdní římský salát Globus

Počátkem května můžeme vysévat i pozdní odrůdu salátu římského typu Globus. Tato odrůda má vzpřímené, středně bublinaté listy světle zelené barvy bez antokyanu. Hlávka je kulovitá, volná, na řezu elipsovitá. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne střední až pozdní. Rezistentní k plísni salátové a k virové mozaice salátu.

Sklidíme kozlíček polníček z březnového výsevu a také špenát z jarního výsevu.

Špenát Fuji

Špenát Fuji

Počátkem května můžeme ještě vysévat špenát orientálního typu Fuji F1 s velmi rychlým růstem, odrůda je vhodná ke sklizni mladých listů. Špenát vyséváme do řádků 15–20 cm, v řádku optimálně 1 cm od sebe a 0,5 cm hluboko.

Mangold Gator

Mangold Gator

Pokud jsme v dubnu nezaseli mangold, máme čas do poloviny května. Stále můžeme vysévat řapíkatou odrůda Lucullus i listovou odrůdu mangoldu Perpetual Spinach – Gator. Sejeme do řádků vzdálených 20 cm, v řádku 3 cm. Po vzejití pravidelně zavlažujeme, v případě hustějšího porostu vyjednotíme na vzdálenost 8–10 cm v řádku u odrůdy Lucullus a na 4–6 cm u odrůdy Gator.

Pokud si předpěstováváme sazenice čtyřboče, od poloviny května, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků, je vysazujeme na venkovní záhon. Vysazujeme do sponu nejméně 80 x 40 cm. V průběhu vegetace vytvoří souvislý přízemní kryt. Poprvé sklízíme za 50–70 dnů po výsevu. Odštipujeme vrcholky výhonů se 4–5 listy. Můžeme však sklízet také samostatné listy. Význam ve výživě a způsobu úpravy má jako špenát. Sklizeň spadá do letního období, kdy obyčejný špenát vybíhá do květu. Předností novozélandského špenátu je výnos zelené hmoty a také minimální odpad při zpracování. Čtyřboč tvoří mohutné trsy s rozvětvenými, až 1 m dlouhými lodyhami, které jsou bohatě rozvětvené.

Sklízíme roketu, řeřichu, mizunu a listový koriandr z jarních výsevů.

Vysázenou bazalku pravidelně zaléváme a udržujeme v bezplevelném stavu.

Sazenice předpěstované z květnových výsevů vysazujeme v červenci.

Můžeme již začít s prvními výsevy listové čekanky pro předpěstování sazenic. Její osivo vyséváme do navlhčeného výsevního substrátu, přibližně jedno semínko na cm² do hloubky okolo 0,5 cm. Přepichujeme do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 30–50 cm². Zaléváme pravidelně, aby byla pěstební zemina mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu vlhká i suchá (zajištění přístupu vzduchu ke kořenům).

Čekanka Palla Rossa

Červený typ listové čekanky, odrůda Anna

Listová čekanka patří mezi dieteticky hodnotnou, moderní salátovou zeleninu. Vybíráme červený typ (Palla Rossa). Např. odrůda Anna se vyznačuje vitálním vzrůstem a dobrým zdravotním stavem, odolností k praskání a vybíhání do květu. Alternativou je zelený typ (Pan di Zucchero), např. odrůdu Bravo s vysoce válcovitými, vyrovnanými hlávkami tmavozelené barvy a s listovou manžetou připomínající hlávky pekingského zelí. Výška hlávky je 35–40 cm.

Maiko, jedlá chryzantéma z Japonska

Jedlá chryzantéma Maiko

Maiko má jemnou a příjemnou vůni i chuť. Mladé listy mají mírně chryzantémovou chuť, která se stává dalším růstem intenzivnější.

Od května do pozdního léta můžeme vysévat jedlou chryzantému Maiko. Ke sklizni mladých rostlin o výšce 5–10 cm doroste po 4–5 týdnech, větší 15–25 cm vysoké rostliny se musí pěstovat 6–8 týdnů. Řežou-li se rostliny ve výšce 5–10 cm, rychle regenerují a mohou se sklízet opakovaně. Větší rostliny dobře větví, boční výhony jsou také využitelné v kuchyni.

  • Maiko je rychle rostoucí a nenáročná odrůda. Jedlá chryzantéma je pro svůj vysoký obsah vitaminů, zejména provitaminu A, minerálních látek a silic hodnotnou zeleninou, která se upravuje jako salát, špenát nebo příloha k masu. Mladé listy lze použít do směsných listových salátů a také např. ve směsi s rajčaty nebo sójovými klíčenci.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x