Čínské zelí: nízkoenergetické, s vitaminy, luteinem a minerály

6. 11. 2022

Čínské zelí latinsky zvané Brassica chinensis je známé i pod jménem Pak-Choi, což byla jedna z prvních odrůd typická pro dříve pěstované typy.

V evropském regionu je čínské zelí méně známé a méně pěstované než zelí pekingské. Profesor Kavina v Zahradnickém a ovocnicko-vinařském slovníku naučném, díl I., A–D (1934) uvádí pod heslem čínské zelí to, co je pro nás zelí pekingské, a skutečné čínské neuvádí. Arnošt Dadák ve své knize Výnosné pěstování zeleniny (1942) nepíše ani o jednom z nich.

Odrůda Paket

Odrůda Paket čínského zelí

Výsev po letním slunovratu

S pěstováním čínského zelí začínáme až po letním slunovratu. Dříve vyseté brzy vykvétá stejně jako v případě, že se o rostliny nestaráme nebo je nezaléváme.

Mladé rostliny některých řapíkatých odrůd, například Booken, Paket, Ogi, lze zhruba za měsíc sklízet. Listové typy, zastoupené odrůdou Sobi, tvoří volnou hlávku; pro její vývoj potřebují asi 6–8 týdnů.

Jak se liší čínské zelí řapíkaté a listové v kuchyni

U řapíkatých odrůd si v kuchyni ceníme zejména jemných, dužnatých, šťavnatých řapíků. Řapíky se v asijských typech pokrmů jedí syrové nebo krátce tepelně zpracované. Listová plocha z nich však nepatří do koše ani do kompostu. Spařené či jinak tepelně zpracované listové čepele také najdou v pokrmech uplatnění. Čínské zelí v listové formě, která se podobá zelí pekingskému, využijeme celé.

Čínské zelí rychle vzejde

Tato zelenina klíčí v několika málo dnech, může se vysévat přímo na stanoviště – pro sklizeň velmi mladých rostlin v řádku cca 2–5 cm od sebe. Dá se také vysazovat jako prostokořenná či balíčková sadba asi 15–20 cm od sebe, řádky asi 20–30 cm.

Při pěstování pro sklizeň mladých rostlin je možné zhruba po 14 dnech na list přihnojit hnojivem určeným pro listovou zeleninu. Při pěstování větších rostlin (na záhoně šest týdnů a více) je možné přihnojit ještě jednou.

Pozor na dřepčíky

Z hlediska ochrany rostlin je obvykle problémem silné napadení mladých rostlinek dřepčíky. Údajně jim vadí studená zálivková voda, ale ta může způsobit šok i mladým rostlinkám. Další možností je zakrytí netkanou textilií. Pod ní jsou řapíky ještě jemnější než u rostlin rostoucích na přímém slunci.

Kdy sklízet

Čínské zelí by se mělo sklidit před prvními mrazíky, řapíky plné vegetační vody snadno namrzají a poté zahnívají. K uskladnění na delší dobu není čínské zelí vhodné.

Snad jen odrůdy Paket a Sobi vydrží po přenesení s balem do sklepa několik málo týdnů. I přes namočený kořenový bal poněkud zavadá a ztrácí na křehkosti.

Výhodou je krátká vegetační doba (v podstatě stejná jako u ředkviček) a možnost využít směsi odrůd do hustých výsevů. Uplatnění sklizně je pak podobné, jaké se dělá u baby salátů.

Čínské zelí

Čínské zelí

Čím prospívá zdraví

O dietetickém významu čínského zelí je možné říct to samé jako o zelí pekingském. Také čínské zelí je nízkoenergetickou zeleninou.

Kilogram čerstvých listů a řapíků dodá tělu energii cca 665 kJ a mnoho dalších užitečných látek. Listy i řapíky jsou bohaté na vitaminy, čerstvé mladé listové čepele zejména na vitamin C. Obsahují karoten, dále pak i niacin, vitaminy B1 a B2. V zelených částech je obsažen i lutein.

Při rychlém růstu do sebe rostliny nabírají pro zdraví významné množství draslíku, vápník, hořčík, železo, síru… Rostliny obsahují také protisklerotické látky, zklidňují a hojí poškozený trávicí trakt člověka.

I čínské zelí je zeleninou, která by se mohla objevit v mnoha zahradách a též se tam zabydlet – jako čerstvá zelenina i zelenina, kterou je možné krátkodobě uskladnit.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x