Čerstvá jarní zelenina: rychlené natě, kořínky, cibulky, česnek

15. 4. 2021

Kdo si vyzkoušel první bylinky v době probouzející se přírody jako jarní posilu svého zdraví, nejspíš si tímto způsobem zpestřuje jídelníček průběžně bez ohledu na termín Velikonoc.

S nástupem jara se zrychluje metabolismus, tělo potřebuje ke svému dobrému provozu víc vitaminů, a tak tyto tyto očistné jarní kúry rádo využije. Nehledě na fakt, že na zahradě se přísun vitaminů zvyšuje snad dokonce i pouhým nadšením z prvních ředkviček, kedlubnů, salátů…

I když zrovna nejsme pěstiteli, měli bychom nyní doplňovat jídelníček kupovanou zeleninou. Anebo to prostě zkusit v květináči.

Malý celer se na jaře hodí k rychlení

Malý celer poslouží k rychlení

Semínkaření

Za pár korun nakoupíme semena řeřichy, vojtěšky, ředkví, cibule, luštěnin, nebo semínka sklidíme z vlastní úrody. Semena dýní můžeme opražit jednak kvůli chuti a též kvůli lepšímu luštění, nebo je louskat z obalů čerstvá. Určitě je to k televizi lepší než sáček brambůrků.

Kamarád chlorofyl

Na světle necháme natě narůst, aby v nich bylo i trochu chlorofylu a ostrosti ze sluníčka a používáme je co nejvíce zastudena nebo až do hotových tepelně upravených pokrmů. Na dozdobení, ale ne v ostýchavém množství, jak je to obvyklé u chlebíčků. Vařené brambory mohou být skoro zelené od pažitky, nebo si je s ní můžeme našťouchat.

Rychlé rychlení

Z podzimu můžeme mít připravenou pažitku na rychlení. I ve spíži v paneláku založenou ve vlhčím písku. Natě petržele, celeru, pažitky sklízíme průběžně a používáme je čerstvé. Ne ve vroucím vývaru, ale sypané až do plného talíře.

Na rychlení se hodí menší celer, nitková kořenová petržel, která se těžko čistí a dále zpracovává, kořeny naťové petržele, cibulky pažitky na podzim vyryté a vysazené do květináčků a třeba i větší sazečka nebo rašící česnek.

Zelí a řepa

I když nemáme studený sklep či zahrádku, můžeme si v tom našem panelákovém naložit zelí nebo červenou řepu. Po vykvašení, pokud by sousedům nevoněly, naložíme je do sklenic a sterilujeme. No a hned můžeme dělat ze zelí a brambor lepenici.

Pučálka

Kdybych měl něco doporučit, pak pučálku. Nechte si naklíčit zelený hrách. Když klíčky začínají vyrážet slupkou, osušte je, šoupněte na pánev a opečte, opražte. Na slano, nebo s trochou cukru, medu, třeba i s obojím najednou. Máte další, energií klíčení nabitou dobrotu na večer, i odpoledne.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den!

Mám výborné zkušenosti se zmíněným česnekem.

Zkuste dát do malé misky písčitou zem a hustě ji osázejte rozdělenými stroužky česneku. Horní polovina stroužků musí být nad povrchem substrátu. Zalévejte vždy až po vyschnutí.

Výhodou je, že po odříznutí natě opět obráží.

Do pomazánek a polévek je to vynikající!

Milan Číha

jj vyzkouším

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x