Baby leaf salátky: Jak je pěstovat na zahradě, kde bez ní

20. 8. 2020

Saláty byly, jsou a určitě i zůstanou stálicemi našich zahrádek. Ten čerstvý, křehký a šťavnatý, který jde ze záhonku rovnou na talíř, je nejlepší.

Co se pěstování salátu týče, jsme vesměs konzervativní – stále dáváme přednost plně narostlým hlávkám salátu před baby leaf – mladými salátovými směsmi.

Tento způsob pěstování má však tolik výhod, že stojí za opětovné připomenutí. Je vhodný jak pro ty, kterým se na zahrádce uvolnil prázdný záhon, tak i pro ty, kteří zahrádku vůbec nevlastní.

Truhlík různých listových plodin pro baby leaf

Truhlík listové zeleniny pro mísu i na talíř

Od salátu až po hořčici

Baby leaf je způsob pěstování salátové zeleniny z hustého výsevu, po kterém se šťavnaté mladé listy sklízejí seřezáváním.

Anglický termín baby leaf (mladé lístky) ve světě zdomácněl natolik, že se většinou do jiných jazyků nepřekládá. Občas používaný český ekvivalent – salát pro sklizeň mladých lístků – je příliš dlouhý a nevystihuje druhovou rozmanitost, kterou nám tento způsob pěstování poskytuje. Zdaleka totiž nejde pouze o salát, tímto způsobem můžete pěstovat i řeřichu, roketu, mangold a celou skupinu asijské zeleniny – mizunu, mibunu nebo listovou hořčici.

 

Rychle, jednoduše i bez záhonu

Zatímco vypěstování hlávek salátu trvá 80–110 dní od výsevu, baby leaf salát můžete sklízet již 30–45 dní po vysetí. Nečekáte totiž, až salát vytvoří hlávky, ale sklízíte mladé listy ve velikosti 10–15 cm.

Nemusíte předpěstovat sadbu, semena vysejte přímo na pozemek. Záhonek baby leaf si můžete udělat kdekoli, kde se vám na zahradě uvolní kousek místa. A vysévat můžete od března do konce srpna.

Když sklidíte rostliny v mladém stadiu, nehrozí vybíhání do květu. Na záhoně se doporučuje výsev do řádků: 100 až 200 semen na běžný metr řádku.

Stačí balkon nebo terasa a k tomu jakýkoli truhlík, radši širší a mělčí. Vrstva zeminy v truhlíku ale musí být alespoň 5 cm vysoká.

 

Návod pro výsev baby listů

Do truhlíků nevysévejte do řádků ale na široko, na povrch substrátu. Podle velikosti semínek zasypte cca 0,5cm vrstvou přesáté zeminy. Drenážní otvory ve dně pěstební nádoby jsou nutností – zajistí odtok přebytečné vody při zalévání. Substrát musí být po celou dobu pěstování rovnoměrně vlhký, ale ne přemokřený. Přemokření způsobuje uhnívání kořenů rostlin.

Záhonek nebo truhlík s listy si můžete udělat jednodruhový nebo smíšený. Záleží na vašich chuťových preferencích. Vybírejte ale zeleninu s přibližně stejnou intenzitou růstu – do jednoho truhlíku můžete zkombinovat saláty, roketu, mizunu, hořčici Red Giant i mangoldy. Pomalejší růst má aromatický křez Diplotaxis.

 

Jak docílit opakované sklizně

Důležité je seříznout rostliny při sklizni tak, aby zůstal zachován vegetační vrchol – srdéčko. Sklízejte proto asi 2–3 cm nad povrchem půdy.

  • V truhlících dosáhnete dvou, maximálně tří sklizní, pak bude substrát kořeny hustě vysetých rostlin tak prorostlý, že se zpomalí další růst.
  • Na záhonu je možné dosáhnout sklizní i více.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2025

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x