Ze kterých bylinek si vyrobit účinný přírodní repelent

21. 7. 2022

Bylinky uvolňující rozmanité těkavé silice byly odedávna používány jako repelent, chránily lidi, ale také další rostliny před hmyzími škůdci.

Nejlepší přírodní repelent je levandule

Mezi nejvýznamnější repelentní rostliny patří levandule. Především levandule Lavandula angustifolia díky vysokému obsahu příjemné a účinné silice. Je to vlastně v širokém spektru jediná silice, která se může nanášet přímo neředěná na kůži.

Tip: Levandule dezinfikuje podlahu, chrání před moly

Levandule se přidává do vody na čištění podlahy kvůli svému dezinfekčnímu účinku. Hodí se zejména k vytírání míst, kde se pohybují domácí mazlíčci, někdy i zablešení. Sáčky se sušenou kvetoucí natí se odedávna vkládají do prádla nejen pro vůni, ale také proti molům.

levandule jako přírodní repelent

Levandule má vysoký obsah silic, které působí jako přírodní repelent

Dalšími účinnými bylinkami vhodnými k použití do skříní na ochranu oděvů proti molům a myším jsou:

  • kvetoucí nať vratiče obecného (Tanacetum vulgare),
  • pelyněk pravý (Artemisia absinthium).

Hořkou vůni těchto bylin můžeme doplnit hřebíčkem nebo sušenými květy růží.

V oknech babiček často trůnila rozmarýna (Rosmarinus officinalis), která za teplých dnů šíří svou typickou kořenitou vůni do okolí.

Repelent i na parapet

Dalším ochráncem parapetů jsou vonné muškáty (Pelargonium graveolens). Na rozdíl od tradičních truhlíkových mají výrazně menší květ a hlouběji vykrajované listy. Některé provází příjemná citronová, jiné intenzivní tzv. gerániová vůně. Dříve byly častou přísadou do kosmetiky a jejich obliba se opět vrací.

Ovšem i klasický vzpřímený muškát (Pelargonium zonale) má svoji typickou vůni. Kromě syté barvy a pěstební nenáročnosti je to další důvod, proč se stále objevují v oknech a tvoří tak přirozenou bariéru proti mouchám. Výborným společníkem mu bude aromatický moud, častěji výstižně zvaný molice (Plectranthus).

Této dvojici se vyhýbají různí škůdci napadající listy. Moud v bohatých převisech bude ještě navíc výborným doplňkem dalších balkonovek.

Ochrana záhonů a záhonků

Levandule se samozřejmě uplatní i na záhonech, často se vysazuje společně s růžemi, aby je ochránila před mšicemi.  Je také pastvou pro oko, když lemuje odpočivadla a cestičky vedoucí do domu.

Také kopretina řimbaba (Tanacetum parthenium) patří mezi známé odpuzovače. Na záhonech chrání další rostliny před nájezdy mšic a mravenců. Současně obsahuje pyrethriny, což jsou přírodní organické sloučeniny se silným insekticidním účinkem. Ty daly základ látkám, které se používají pro výrobu repelentních přípravků.

Květy afrikánu

Aksamitník ozdobí zeleninový záhon a může pomoci i proti háďátkům, foto Pixabay

Afrikány (Tagetes), bohatě kvetoucí letničky s aromatickými listy, bohužel báječně chutnají slimákům. Zato nevoní mravencům, proto se často používaly na lemování záhonů. Obsahují sirné deriváty s repelentními účinky. Ve skleníku se využívají zejména při pěstování zeleniny a citlivých rostlin proti mšicím a dalším hmyzím škůdcům. Kořeny obsahují látky, které potlačují výskyt háďátek na intenzivně využívaných pozemcích. Pěstují se jako meziplodina aspoň šest týdnů a poté se zapravují do půdy.

Repelentní účinky mají máty, ale častěji než v záhonech se využívají jako ředěné éterické oleje v repelentech na kůži. Zde kromě zmíněné levandule výborně poslouží také například rozmarýna, eukalyptus, citronová tráva neboli voňatka citronová (Cymbopogon citratus) či skořice.

  • Individuální snášenlivost silic v oleji a lihových tinkturách vždy raději předem vyzkoušíme na předloktí.

Jakou bylinku na jaký repelent

Účinnost repelentu bychom neměli podceňovat. Využijeme ho jak na procházky do lesa,  tak na práci na zahradě, kde je někdy nepříjemného hmyzu více než dost. Tím spíš, pokud si ho můžeme poměrně snadno vyrobit doma. Jak na to?

Repelent chrání před nepříjemným hmyzem

Repelent je někdy v přírodě neocenitelný pomocník

Repelent na klíšťata (pro člověka i domácí mazlíčky jako jsou psy a kočky)

  • 10 g listu rozmarýny
  • 1/2 l destilované vody, eventuálně převařené
  • 1 lžíci vinného octa

Do vařící vody vsypeme rozmarýnu a necháme louhovat do vychladnutí. Poté scedíme přes jemné plátno a přidáme vinný ocet. Nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Aplikujeme také na oděv.

Levandulový repelent

Smícháme 30 ml kvalitního kosmetického oleje a 30 ml éterického levandulového oleje. Natíráme se před procházkou.

Odpuzení komárů

  • 10 g celého hřebíčku
  • 100 ml vodky, lihu nebo alkoholového extraktu z levandule nebo rozmarýny
  • lahvička se sprejem

Do nádobky nasypeme hřebíček a zalijeme alkoholem (aspoň 40%). Necháme 2 týdny louhovat a průběžně protřepáváme. Poté scedíme a používáme.

Foto Shutterstock a Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x