Jak snadné je vypěstovat houby na zahradě
4. 5. 2022Mnoho z nás by rádo houby na zahradě pěstovalo, ale suroviny na intenzivní pěstování bývají těžko dostupné nebo nás odradí náročnost přípravy.
Límcovky představují snadnější volbu, jak houby vypěstovat doma. Motivem pro náročnější pěstování žampionů se může stát prostá chuť to zkusit.
Pěstování žampionů má v tuzemských podmínkách letitou tradici a rovněž příznivý vývoj. Výnosy, ale i kvalita hub bývají vyšší než v minulosti.
Pěstují se většinou dva druhy žampionů:
Žampiony se pěstují klasicky na aerobně fermentovaném koňském hnoji. Protože koňského hnoje bývá nedostatek, nahrazuje se například prasečí kejdou nebo drůbežím trusem. Obecně lze použít veškeré výkaly s výjimkou výkalů přežvýkavců.
Poměrově se používá jeden díl výkalů a čtyři díly pšeničné slámy. Směs se namáčí vodou a pak probíhá předfermentace na hromadách. Následuje první fáze fermentace a nakonec druhá fáze fermentace, která probíhá v propařovacím tunelu. Takto zjednodušeně popsaný postup se používá při profesionálním pěstování.
Amatérsky lze houby vypěstovat také, ale je to poměrně pracné. Pro domácí pěstování se hodí jak koňský hnůj, tak i drůbeží trus nebo králičí bobky. Vždy je dobré použít aspoň část koňského hnoje, protože je záhřevný a snadno spustí fermentaci.
Fermentace trvá v létě asi čtyři týdny, v zimě je třeba fermentovat déle. Tímto vznikne primitivní pěstební substrát. Očekávat můžeme spíše menší výnosy. Hotový substrát již není cítit čpavkem. Je hnědý a slámky se snadno trhají.
Povrch substrátu je třeba pokrýt tzv. krycí zeminou, bez které žampiony netvoří plodnice. Kroky, jak si krycí zeminu připravíme:
Dalších 14 dní prorůstá podhoubí krycí zeminou při teplotě 20–22 °C. Když se podhoubí objeví na povrchu krycí zeminy, snížíme teplotu pod 18 °C a tím nastává fáze plození.
Žampiony plodí ve sklizňových vlnách. Sklízíme je v době, kdy jsou ještě pevné a uzavřené. U hnědých žampiónů můžeme nechat plodnice otevřít. Po celou dobu od prorůstání do konce sklizně bychom měli zamezit přístupu hmyzu.
Povrch krycí zeminy kropíme, aby byl stále vlhký. Zálivku však vynecháme v době, kdy jsou plodničky menší než 1 cm.
Pěstování límcovek je mnohem jednodušší než pěstování žampionů. Límcovky tvoří plodnice podobné žampionům, jsou však větší a mohou dorůstat hmotnosti až 1 kg.
Slámu prosypeme sadbou límcovky v množství 0,5 kg na 1 m2. Takto založenou kulturu přikryjeme netkanou textilií nebo jutovým pytlem a občas zalijeme, aby povrch neosychal. Po šesti týdnech podhoubí prorůstá slámou. Sejmeme textilii a povrch prorostlé slámy pokryjeme asi 4–5 cm vrstvou pěkné zahradní zeminy. Povrch této zeminy udržujeme vlhký.
Límcovka je velmi citlivá na přemokření, proto je vhodné nad ní udělat stříšku.
Asi po dalších třech týdnech se začnou vytvářet plodnice.
Pokud kulturu založíme do konce července, bude ještě tento rok plodit. Kultura přezimuje a plodit bude i rok následující. Plození obvykle trvá dva roky.
Tento způsob nám umožní pěstovat límcovku po celý rok. Výhodou je, že límcovka k vývoji plodnic nepotřebuje světlo. Tuto kulturu zakládáme obdobným způsobem jako na zahradě, jen místo ohrádky použijeme bedýnku nebo ohrnutý plastový pytel. Vždy je však třeba zabezpečit odtok přebytečné vody ze zálivky.
Límcovky se pěstují buď ve žluté, nebo hnědé formě a je možné jimi nahradit žampiony. Pokud necháme plodnice vyrůst a otevřít, můžeme je připravovat na kmíně podobně jako růžovky.
Foto autor
Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.