
Rajčata, symbol dneška: pestrá, rozmanitá velikostí i tvarem
1. 10. 2021Současná doba prakticky smazává rozdíly většiny plodin plynoucí z místa původu, barvy, tvaru, velikosti. Tentokrát si můžeme vzít do klávesnice rajčata.
Zkušení pěstitelé zeleniny na zahrádce to už vědí a ti začínající brzy zjistí, které druhy dobře rostou a jakou zeleninu bude rodina ochotně jíst.
Podle toho pak většinou vyséváme a vysazujeme druhy zeleniny tradiční, módní, případně zajímavé určitými svými vlastnostmi.
Tradičními druhy zeleniny jsou třeba zelí, okurky, kapusta, květák, rajčata, mrkev, bulvový celer, petržel či cuketa.
Za módní zeleninu můžeme pokládat třeba dýně Hokkaido, ačkoliv ty se v Čechách bez větší reklamy v médiích omezeně pěstovaly už v osmdesátých létech minulého století. K aktuálně módní oblíbené zelenině lze přiřadit i lilky, celer řapíkatý, chřest, některé bylinky a různou listovou a asijskou zeleninu, jako jsou kerblík, bazalka, saturejka, jedlá chryzantéma, čínské zelí, mizuna, listové a baby saláty.
Ale pěstování zeleniny na zahradě můžeme zaměřit i na pěstování druhů, které nám pomohou se zdravotními problémy. Vedle zdraví prospěšného obsahu vitaminů, vlákniny, minerálních látek disponují některé zeleniny látkami zvlášť zajímavými pro prevenci chorob.
Můžeme pěstovat třeba rajčata kvůli obsahu lykopenu. Tento karotenoid a antioxidant chrání buňky před rizikem onemocnění, jakým je rakovina nebo srdečních choroba.
Opomíjené brukvovité – kadeřávek a tuřín – zase obsahují velké množství luteinu. Lutein krom jiného dokáže snížit riziko rozvoje šedého zákalu či makulární degenerace. Více než tyto dva druhy zeleniny ho obsahují jen květy lichořeřišnice a syrové listy pampelišek.
Když se vrátím k tuřínu, tak ten pomáhá i proti dně. Po jeho konzumaci se z těla vyplavuje více kyseliny močové než obvykle. Nemocným se tak uleví, postupně je může tuřín i vyléčit. Cukrovkáři mohou začít pěstovat černý kořen, čekanky a hlavně topinambur.
Foto K. Korečková a M. Koudela
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.