Větvičky jmelí nejen jako symbol Vánoc

24. 12. 2022

Větvičky jmelí patří k Vánocům. Ovšem mají i svou botanickou, rostlinolékařskou a rovněž medicínskou, vlastně i mytickou hodnotu.

Jmelí je celosvětově rozšířený stálezelený keřík, který se vyskytuje na řadě listnatých dřevin. Z ovocných dřevin jej můžeme najít především na jabloních a jeřábech. Botanikové u jmelí bílého (Viscum album) podle hostitele  rozeznávají tři poddruhy. Kromě toho nejčastějšího, které roste na listnatých stromech, roste jeden poddruh na jedlích a další na borovicích.

Jmelí s bobulovými plody

Bobule na samičí rostlině

Jmelí je poloparazit

Kvete v březnu a v dubnu nevýraznými květy. Bílé plody, bobule, najdeme jen na samičích rostlinách. Uvnitř bobulí jsou v silně lepkavé dužnině semena. Díky tomuto lepu se semena velmi snadno přilepí na nové větve a stromy poté, co je sem prostřednictvím výkalů přenesou ptáci.

Lep připravovaný z bobulí v minulosti sloužil v čižbě, tj. k lapání drobných ptáků. Podle velikosti keřů, se dá usuzovat na jejich stáří. Každý rok totiž jejich prýty narostou jen o jeden článek s jednou dvojicí listů.

Po vyklíčení semen mladé kořínky rozpouštějí buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva a pomocí tzv. haustorií se napojuje na cévní systém stromů a čerpá z něj vodu a v ní rozpuštěné látky.

Jmelí bohužel také znehodnocuje dřevo určené pro další zpracování.

Je poloparazit. Protože obsahuje chlorofyl, je schopno fotosyntézy, pomocí které si vyrábí ostatní potřebné látky. Přesto jsou silněji napadené stromy oslabené a náchylnější vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. U silně napadených stromů odumírají větve a jsou známy i případy, kdy jeho vlivem jabloně po několika letech zcela odumřely.

Výskyt jmelí v ovocných zahradách

Z hlediska zahrádkářů je důležité vědět, že keříky jmelí na jabloních především zahušťují koruny a tím přispívají k vytváření podmínek vhodných pro různé houbové choroby, jako je strupovitost, moniliniová hniloba, korové nekrózy, mušinovitost či sazovitost jablek.

Výskyt jmelí se v posledních letech rozšiřuje. Odborníci v současné době neznají žádnou spolehlivou metodu jeho odstranění. Je s podivem, že místo toho, aby se ovocnáři snažili jeho výskyt na jabloních eliminovat, se v poslední době dokonce  na jabloně uměle infikuje. Důvod je především finanční přínos ze sklizeného jmelí, který ke údajně vyšší než za vypěstovaná jablka.

Léčebné účinky jmelí

Rostlina se využívala k léčení v minulosti a sbírá se dodnes. Obsahuje velké množství nejrůznějších látek a jejich obsah je závislý i na tom, na jakém stromě roste. Nejvíce těchto látek má jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci.

V současnosti se jmelí používá především:

  • ke snížení krevního tlaku
  • rozšiřuje vlásečnice
  • proti arterioskleróze
  • poruchám vegetativního nervového systému
  • podpůrné léčbě některých nádorových onemocnění.

Jemu přisuzované účinky jsou však údajně mnohem širší. Působí močopudně, tlumí některé bolesti hlavy, závratě, zmírňuje pocity návalu krve do hlavy. Reguluje krevní tlak a vylučování žluči, ovlivňuje činnost slinivky břišní, má protirevmatické účinky, potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy.

Pomáhá při některých projevech senné rýmy, pomáhá při tělesném a duševním přetížení, hysterických záchvatech, hučení v uších.

Doporučuje se při příznacích stáří, pomáhá při závratích, zastavuje krvácení, užívá se při zvýšené činnosti štítné žlázy, při křečových žilách nebo bércových vředech, prospívá při léčbě nočního pomočování dospělých atd.

Jmelí parazitující na borovici

Jmelí na borovici

V kosmetice se používá ke zklidnění podrážděné kůže a proti nadměrné tvorbě lupů. Důležité ale je třeba si uvědomit, že tato prakticky všestranná léčivka je současně i rostlinou, která je poměrně silně jedovatou. Mohou za to viskotoxiny, které jsou nejvíce obsaženy v plodech.

Nejjedovatější je jmelí rostoucí na topolech a proto se toto jmelí ve farmacii vůbec nepoužívá. Jakémukoliv používání jmelí by měla vždy předcházet konzultace s lékařem. V žádném případě by se nemělo užívat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin.

Větvičky jmelí v tradicích našich předků

Pro své účinky a samozřejmě nezvyklý způsob růstu je jmelí považováno za kouzelnou rostlinu již po tisíciletí.

  • Staroindické básně se o něm zmiňují jako o kouzelném proutí.
  • Staří Galové věřili, že vařený elixír ze jmelí jim dodává nadpřirozenou sílu.
  • Keltští kněží, druidové, naopak používali jmelí jako lék proti otravám či neplodnosti, ale také s ním zažehnávali války, hladomory, krupobití i zlé duchy či vlkodlaky. Protože jmelí utínali zlatými srpy, dodnes se zachovala tradice ho pozlacovat.
  • V období antiky se věřilo, že jmelí otvírá brány do podsvětí, a proto se dávalo mrtvým do hrobů.
  • Pohanští Slované nazývali větvičky jmelí metlou duchů a odháněli jimi nemoci, uřknutí, zloděje a zlé duchy, otvírali jimi zámky, odvraceli požáry. Jmelí mělo mít kouzelnou moc, třeba k tomu, aby člověka učinilo neviditelným.
  • V Japonsku se dodnes výluh ze jmelí používá ke zvýšení půdní úrodnosti a britští farmáři věří, že velké zdravé rostliny jmelí věští velkou úrodu.
  • Větvičky jmelí ukládané do manželských postelí pro podporu mužské potence a ženské plodnosti vstoupily do historie v Rakousku.
  • V Itálii se tradovalo, že žena, která nosí kousek jmelí u sebe má naději otěhotnět. V jiných zemích se ze stejných důvodů dává do vína.
  • Indiánské ženy naopak používají jmelí ze zcela opačných důvodů jako antikoncepci nebo prostředek vyvolávající potraty.
  • Některé africké kmeny měly jmelí za amulet chránící před zraněním.

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech pak strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje však dobrem všechny, kdo pod ním projdou. Do domu přináší štěstí, odvahu a lásku. Ale to prý jen tomu, kdo si jej nekoupí, ale dostane ho.

Co je na jmelí je nejvíce fascinující? No přece to, že pod jeho snítkou se můžete zcela beztrestně s kýmkoliv políbit. Ale pozor! Platí to jen o Štědrém dnu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x