Levandule: nápady pro tvořivé prsty a voňavé dekorace
11. 7. 2020Od počátku léta se klásky levandule barví do fialové, růžové, modré i bílé. Vázané do copu, věnečku nebo kytice zdobí byt celou zimu. Podívejte se, jak na to.
Během února přichází čas výsevu bylinek, jako je levandule lékařská. Levanduli si doma můžeme množit i řízkováním ze zdravé rostliny.
Pěstovat levandule z osiva je sice v počátcích trochu náročnější, ale riziko přenosu chorob jako u řízků přitom nehrozí. Osivo levandule vyséváme do kvalitního výsevního substrátu. Výsevní misku je dobré zakrýt kouskem fólie a zeminu udržovat stále vlhkou a při teplotě 20–25 °C.
Levandule klíčí 3 až 4 týdny. Po vzejití ji přepikýrujeme do sadbovačů nebo květináčů. Na zahrádce po přesazení vytvoří krásný stálezelený keřík s fialově modrými květy.
Pro výsevy velmi zajímavé bylinky třezalky tečkované (Hypericum perforatum) nastává optimální čas v období od konce února do počátku dubna. Semena vyséváme na povrch substrátu, nezasypáváme, světlo podporuje klíčení. Předpěstované rostliny vysazujeme v dubnu až červnu.
Další bylinkou, kterou je vhodné vysévat již v únoru je majoránka zahradní. Vyséváme ji jen velmi mělce do kvalitního výsevního substrátu, opatrně zasypeme zeminou a půdu udržujeme dostatečně vlhkou. Jakmile jsou semenáčky vhodné k pikýrování, přepikýrujeme je do truhlíku do sponu 3×3 cm.
Na venkovní záhon ji vysazujeme až v květnu. Osvědčily se odrůdy Marietta a Marcelka, které vytvářejí nízké kompaktní keříčky s velmi výraznou majoránkovou chutí a vůní.
Od konce února až do dubna vyséváme třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea). Její porost je možné založit i přímým výsevem, ale přímé výsevy do půdy bývají méně úspěšné, protože se nejdříve objeví rychle rostoucí plevele a drobné semenáčky se mezi nimi špatně hledají a jsou těmito plevely potlačovány.
Vyséváme ji proto lépe do květináčů či truhlíků a předpěstujeme si sazenice pro květnovou a červnovou výsadbu. Vysetá semena jemně zasypeme a udržujeme substrát mírně vlhký.
Při teplotě okolo 20 °C vzchází za 15 až 20 dní.
Lihový extrakt z kořenů sklizených rostlin povzbuzuje imunitní systém organismu a často se doporučuje pro podpůrnou léčbu při nachlazení, angínách apod. Mimoto je třapatkovka nádhernou letní květinou.
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.