Sejeme byliny pro zdraví a krásu, odměnou bude i vitální sadba

12. 2. 2021

Během února přichází čas výsevu bylinek, jako je levandule lékařská. Levanduli si doma můžeme množit i řízkováním ze zdravé rostliny.

Pěstovat levandule z osiva je sice v počátcích trochu náročnější, ale riziko přenosu chorob jako u řízků přitom nehrozí. Osivo levandule vyséváme do kvalitního výsevního substrátu. Výsevní misku je dobré zakrýt kouskem fólie a zeminu udržovat stále vlhkou a při teplotě 20–25 °C.

Levandule klíčí 3 až 4 týdny. Po vzejití ji přepikýrujeme do sadbovačů nebo květináčů. Na zahrádce po přesazení vytvoří krásný stálezelený keřík s fialově modrými květy.

Pro výsevy velmi zajímavé bylinky třezalky tečkované (Hypericum perforatum) nastává optimální čas v období od konce února do počátku dubna. Semena vyséváme na povrch substrátu, nezasypáváme, světlo podporuje klíčení. Předpěstované rostliny vysazujeme v dubnu až červnu.

Další bylinkou, kterou je vhodné vysévat již v únoru je majoránka zahradní. Vyséváme ji jen velmi mělce do kvalitního výsevního substrátu, opatrně zasypeme zeminou a půdu udržujeme dostatečně vlhkou. Jakmile jsou semenáčky vhodné k pikýrování, přepikýrujeme je do truhlíku do sponu 3×3 cm.

Majoránka

Majoránka; foto K. Korečková

Na venkovní záhon ji vysazujeme až v květnu. Osvědčily se odrůdy Marietta a Marcelka, které vytvářejí nízké kompaktní keříčky s velmi výraznou majoránkovou chutí a vůní.

Od konce února až do dubna vyséváme třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea). Její porost je možné založit i přímým výsevem, ale přímé výsevy do půdy bývají méně úspěšné, protože se nejdříve objeví rychle rostoucí plevele a drobné semenáčky se mezi nimi špatně hledají a jsou těmito plevely potlačovány.

Vyséváme ji proto lépe do květináčů či truhlíků a předpěstujeme si sazenice pro květnovou a červnovou výsadbu. Vysetá semena jemně zasypeme a udržujeme substrát mírně vlhký.

Při teplotě okolo 20 °C vzchází za 15 až 20 dní.

Třapatka

Třapatkovka; foto J. Prášil

Lihový extrakt z kořenů sklizených rostlin povzbuzuje imunitní systém organismu a často se doporučuje pro podpůrnou léčbu při nachlazení, angínách apod. Mimoto je třapatkovka nádhernou letní květinou.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x