Přeslička rolní a její léčivá nať: Jinou přesličku nesbírejte!

25. 9. 2022

Přesliček je řada, oficiální lékopis uznává výhradně přesličku rolní. Pozor však na záměnu s přesličkou bahenní, ta je jedovatá.

Když omylem natrháme jemnější přesličku lesní, neublížíme si. Přeslička rolní má postranní větévku delší než pochvu (ze srostlých lístků na stonku).

Vytrvalá bylina se dvěma druhy stonků

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je rozšířena po celé Evropě, Asii i Severní Americe až po arktické oblasti. Vytrvalá bylina má dva druhy stonků – jarní stonky vysoké 10–20 cm, žlutohnědé a nerozvětvené, jen se šupinatými listy. Stonky zakončuje vejčitý klas, ve kterém jsou spory, kterými se rozmnožuje. Posléze je nahradí nové zelené letní stonky. Jsou až 60 cm vysoké, rýhované, rozvětvené a neplodné.

Přeslička rolní roste na chudých lehčích půdách s vyšší hladinou spodní vody po celém území Česka. Na zahrádce je nevítaným plevelem. Najdeme ji na okraji polí, lesů, příkopů, na násypech, často u železnic.

Přesličku sbíráme jen na nekontaminovaných lokalitách!

Přesličku si ceníme i kvůli křemíku

Využíváme letní nať – rozvětvenou a svěže zelenou. Trháme ji bez černé spodní části, od konce května až do konce září. Schne rychle. Správně usušená nesmí zčernat.

Obsahuje flavonoidy a minerální látky, největší podíl má kyselina křemičitá a draselné soli. Obsahuje i další kyseliny (oxalovou, jablečnou, amonitovou). Patří k nejbohatším rostlinným zdrojům křemíku, tělo jej může okamžitě využít.

Minerál křemík pomáhá při prevenci osteoporózy a používá se při léčbě zlomenin a porušených vazech. Uvolníme jej z natě jen delším vařením. V přesličce jej doplňuje ještě draslík, selen, hliník.

Vnitřně přesličku, zejména dlouhodobě, užíváme po poradě s lékařem. Denní dávka by neměla překročit 6 g.

Čajové směsi s přesličkou

Dnes bývá přeslička nejčastěji součástí čajovin při bakteriálních onemocněních a zánětech močových cest, při revmatismu a jako antisklerotikum, také při otocích nohou plynoucích z metabolické nedostatečnosti. Není chutná, málokdy se pije samotná.

Svěží zelená letní nať přesličky rolní léčí

Letní nať přesličky rolní sušíme a poté používáme odvary a výluhy, koupele, obklady i v čaji

Nehodí se při potížích s ledvinami a srdcem

Kontraindikací pitné kůry z přesličky je omezená činnost ledvin a srdce.

Zevně používáme přesličku na zastavení krvácení, výplachy při krvácení z nosu, na koupele při hemoroidech, na kloktání při zánětech mandlí, na obklady a osvěžující koupele a jako kosmetikum. Obklady na obličej nebo oplachování zpevňují tkáň, zlepšují prokrvení a současně zužují póry.

  • V antice i středověku se také používala na zastavení akutního krvácení a léčení ran, které rychle zaceluje. Později se přidala léčba plicní tuberkulózy.

Přesličku využijete i jako čistidlo

Budete překvapení, jak hezky vycídí cínové, ale i další nádobí (gril). Používá se také na jemné čištění nábytku z přírodního dřeva bez barvy a politury.

Tip na přesličkový čaj

1 čajovou lžičku rozdrcené přesličkové natě přelijeme šálkem vody, lehce vaříme 15 minut, necháme 10–30 minut louhovat, scedíme. Pro větší vyluhování křemíku se přidává cukr. V průběhu dne vypijeme 3 šálky, každý zapijeme šálkem vody.

Přesličková koupel a odvar na výrony

200 g přesličky na 1 l vody, zahřejeme, uvedeme do varu a mírně 15 (až 30) min vaříme. Necháme vylouhovat (30 min až 3 hodiny) a doplníme na běžnou koupel nebo použijeme na vlasy.

  • Posiluje vlasy i pokožku, prokrvuje pokožku. Dokonce se doporučuje jako podpůrná léčba na padání vlasů.

Výborně se odvar osvědčil na výrony, zlomeniny a oplachování ran. Zde již neředíme! Když to místo umožní, použijeme vlažnou koupel cca 15 minut. Jinak přikládáme vlažné obklady z gázy (na rány do 10 minut). Na rány dáváme vždy čistý odvar, ale na zlomeniny můžeme použít opakovaně. Uchováme v ledničce.

Jak využít přesličku na pleť

1 hrst sušené přesličky vaříme 15 min na perličku se 1/3 l vody (pečliví dají destilovanou), odstavíme a přidáme 1 hrst květních plátků růže. Necháme louhovat 30 minut. Poté scedíme, dáme do vypařené lahvičky.

Pleťovou vodu uchováváme v chladnu a používáme především na nečistou aknózní pleť. Pro uvadlou pleť přidáme ještě měsíček (nebo silici) a přikápneme některý z  kosmetických olejů.

Zdroj časopis Zahrádkář

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 11. 2024

Zeleninu v listopadu přemístíme k rychlení nebo do pařeniště

Z půdy vyzvedneme rostliny pro rychlení – čekanku, radicchio a později na podzim to může být i reveň. Trsy pažitky, které jsme už vyryli a uložili volně nebo do pařeniště, nyní očistíme od suché natě a nasázíme je do květináčů pro zimní rychlení.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x