Pěstujeme léčivky: levanduli, třapatkovky, třezalku

11. 2. 2023

V únoru předpěstujeme bylinky a léčivky. Dobře předpěstovaná, silná a zdravá sazenice bude základem úspěšného pěstování pro okrasu i zdraví.

Únorový termín se hodí pro dvě pomalu rostoucí bylinky – levanduli a majoránku. A také pro předpěstování sazenic třapatkovky (Echinacea purpurea) a třezalky.

Citronová tráva

Citronová tráva

Stále je čas vysévat rozmarýnu, stévii a citronovou trávu.

Pokud jsme je seli v lednu a rostlinky vzešly, pikýrujeme je do kvalitních zahradnických substrátů, pravidelně je zaléváme, ale nepřemokřujeme, a snažíme se jim zajistit dostatek světla.

Čím vyšší teplota, tím víc světla

Zde platí přímá úměra, čím vyšší teplota, tím je třeba více světla, aby se nám mladé rostlinky nevytahovaly.

Optimální teplota je pro všechny tyto druhy 20 až 24 °C. Samozřejmě si můžeme vysít další bazalku pro zajištění pravidelného přísunu čerstvých listů tohoto cenného koření.

Léčivá a voňavá levandule

Levandule lékařská (Lavandulla angustifolia) je opravdu všestrannou léčivou rostlinou, schopnou nabídnout nejen krásný vzhled a vůni, ale také spoustu pozitivních léčivých účinků.

Lze ji možné využívat jak v domácí medicíně, tak i v gastronomii. Tato výrazně aromatická droga se používá v kosmetice, v domácnosti na aromatizaci prádla a do vonných směsí.

Doma ji lze pěstovat bez větších potíží. Na zahrádce nám vytvoří krásný stálezelený keřík s fialově modrými květy. Levandule je polokeř se silně rozvětveným stonkem.

Oblíbené léčivky levandule

Levandule lékařská

Bylinné výhony jsou hustě olistěné čárkovitými listy. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou lehčí půdu. Sklízíme klasy modrých květů, které rozkvétají v červnu až červenci. Levanduli lze množit i řízkováním. Měli bychom si však být jisti, že mateřská rostlina je prostá chorob. Jinak namnožíme nemocné rostliny.

Pěstování levandule z osiva je sice v počátcích tak trochu piplačka, ale riziko přenosu chorob zde nehrozí.

Osivo vyséváme v únoru do kvalitního výsevního substrátu. Výsevní misku je dobré zakrýt kouskem fólie a zeminu udržovat stále vlhkou a při teplotě 20–25 °C. Levandule klíčí 3 až 4 týdny. Po vzejití ji pak přepikýrujeme do sadbovačů nebo květináčů.

Výrazná chuť majoránky

Druhou bylinkou, kterou je vhodné vysévat, je majoránka zahradní (Origanum majorana). Její semena vyséváme jen velmi mělce do kvalitního výsevního substrátu, opatrně zasypeme zeminou a půdu udržujeme dostatečně vlhkou.

Jakmile jsou semenáčky vhodné k pikýrování, přepikýrujeme je do truhlíku do sponu 3×3 cm. Na venkovní záhon ji vysazujeme až v květnu.

Majoránka

Majoránka zahradní Marcelka

Nejvhodnějšími odrůdami jsou Marietta a Marcelka, které vytvářejí nízké kompaktní keříčky s velmi výraznou majoránkovou chutí a vůní.

Třapatkovky: letní krásky a léčivky při nachlazení

Je také čas pro výsev třapatkovky nachové (Echinacea purpurea). Porost je možné založit také přímým výsevem, ale přímé výsevy do půdy bývají méně úspěšné, protože nejdříve se objeví rychle rostoucí plevele, drobné semenáčky se mezi nimi špatně hledají a jsou jimi potlačovány.

Třapatkovka nachová, krásná květina patří mezi léčivky

Třapatkovka nachová

Vyséváme raději do květináčů či truhlíků v únoru až březnu a předpěstujeme si sazenice pro květnovou a červnovou výsadbu. Výsev jemně zasypeme a udržujeme mírně vlhký. Při teplotě okolo 20 °C vzchází za 15–20 dní.

Lihový extrakt z kořenů povzbuzuje imunitní systém organismu a je často doporučován jako podpůrná léčba při nachlazení, angínách apod. Mimo to je třapatka nádhernou letní květinou.

Třezalky: léčivky s omezením

Také pro výsevy další velmi zajímavé bylinky, třezalky tečkované (Hypericum perforatum), nejlepší doba od konce února do počátku dubna. Semena vyséváme na povrch substrátu, nezasypáváme, protože světlo podporuje klíčení. Předpěstované rostliny vysazujeme v dubnu až červnu.

Třezalka

Třezalka tečkovaná

Třezalkový čaj podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu. Dlouhodobé užívání třezalkového čaje však může způsobovat světloplachost, také může omezit účinnost hormonální antikoncepce.

Olejový extrakt vyrobený nejlépe z olivového oleje označený jako Janův olej je starým utišujícím prostředkem na bolavá bříška kojenců a především zlepšuje hojení spálenin a jizev. Pozor, po jeho aplikaci je pokožka citlivější na sluneční záření.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x