Pěstujeme houby na dřevě: Počkáme, až plodnice narostou

14. 2. 2022

Dřevokazné houby pěstované na dřevě jsou nejpřirozenějším způsobem, jak na vlastní zahradě získat plodnice ke kuchyňské úpravě.

Nijak přitom nevadí, že jde o extenzivní přístup, při kterém přesně nevíme, kdy plodnice nasbíráme. Houby takto většinou pěstujeme venku na zahradě a jsme předem smířeni s tím, že pro tvorbu plodnic nastanou příznivé podmínky až ve chvíli, která není předem dána. Takový postup není pro komerční velkovýrobu přijatelný.

Na druhou stranu houby plodí na dřevě až pět let bez větší péče o kulturu. Další výhodou je jednoduché založení kultury těchto hub.

Vedle nejisté doby sklizně, je nevýhodná i proměnlivá kvalita plodnic. Hrozí přemáčení, osychání i napadení škůdci.

Houby na dřevě se často pěstují na pařezech listnáčů, které se tím současně likvidují. Za bonus pro pěstitele se dá pokládat přirozená biokvalita plodnic.

Houby: hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná vytváří plodnice; foto M. Koudela

Které houby pěstovat na zahradě

Takto můžeme pěstovat jedlé a chutné dřevokazné houby – hlívu ústřičnou, hlívu plicní, hlívu miskovitou, polničku topolovou, penízovku sametonohou, houževnatec jedlý (šii-také), ucho Jidášovo a opěnku měnlivou.

Potřebovat budeme sadbu požadované houby, syrové dřevo listnatých stromů v míze včetně ovocných. Nevhodné je dřevo z akátu a jasanu. Připravíme si rovněž plastový pytel, parafín nebo štěpařský vosk.

Postup očkování hlív

V případě očkování hlív, které rostou velice rychle, používáme kmeny o průměru 12–20 cm a délce asi 50 cm – z obou stran kmene odřízneme kolečko o síle asi 2 cm.

Odřežeme krajní kotoučky

Ze špalku odřežeme dva kotoučky; foto P. Wolf

Na řeznou plochu nasypeme tenkou vrstvu sadby.

Sadba houby na špalku

Na řeznou plochu přijde sadba; foto P. Wolf

Přiklopíme odříznutým kolečkem a přibijeme hřebíkem.

Houbovou násadu zakrkyjeme upevněným kotoučem

Kotouč dřeva přibijeme hřebíkem; foto P. Wolf

Totéž uděláme z druhé strany.

Naočkované kmeny vložíme do plastového pytle a zavážeme provázkem. U pytle odřízneme růžky, aby kultura větrala.

Násada houby je založena

Kultura v pytli potřebuje větrat; foto P. Wolf

Kmeny necháme prorůstat při teplotě 15–20 °C až kmen proroste.

Houby prorostou kmenem

Kmeny prorostou podle tvrdosti dřeva a teploty za 2–4 měsíce; foto P. Wolf

Přes zimu většinou doma ve sklepě, přes léto mohou prorůstat i na stinném místě venku.

Kmeny prorostou podle tvrdosti dřeva a teploty za 2–4 měsíce. Po prorostení kmeny vyndáme z pytle a nastojato zakopeme na stinném místě na zahradě tak, aby 2/3 kmene byly v zemi. Při dlouhodobějším suchu okolí kmenů zaléváme. Nejvhodnějšími dřevinami pro pěstování hlív jsou ořešák vlašský, buk a habr (nevhodný je dub).

Očkování do otvorů

Ostatní pomaleji rostoucí houby očkujeme do vyvrtaných otvorů ve vzdálenosti asi 15 cm po dvou stranách kmene. Do otvorů natlačíme sadbu a otvor uzavřeme roztaveným parafínem nebo štěpařským voskem, případně plastelínou.

Naočkované kmeny zabalíme do plastové fólie, prořízneme větrací otvory a necháme prorůstat. Pro tyto houby používáme menší průměry dřeva (10–12 cm). Používáme měkké dřevo (šii-také roste i na tvrdém dřevě např. na dubu). Kmeny po prorostení nezakopeme, ale necháme položené ve stínu na zahradě a udržujeme je vlhké zaléváním.

Houby z pařezu

Pařezy stromů lze využít pro pěstování dřevních hub; foto M. Koudela

Očkování pařezů v zemi

Při pěstování hlívy odřízneme z pařezu kolečko, nasypeme sadbu, přiklopíme a přibijeme. Při očkování jiných hub nebo v případě, že kolečko již nelze odříznout, očkujeme sadbu do vyvrtaných otvorů. Pařez překryjeme průhlednou fólií, přisypeme dokola zeminou, nebo fólii přibijeme. Pařez prorůstá přibližně 1 rok. Potom fólii odstraníme.

Foto M. Koudela a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x