Majoránka, česnek, cibule, křen proti viróze, nachlazení, kašli

12. 1. 2020

Dostihla vás chřipka, nachlazení nebo nepříjemný kašel? Než vyrazíte do lékárny pro kapky a tabletky, koukněte do špajzu.

Určitě tam máte cibuli, česnek, med, křen nebo sušenou majoránku. Jestli ano, právě jste objevili úplný poklad a velké pomocníky proti zmíněným potížím.

Ti, kdo mají zkušenosti s přírodním léčením, bylinkami a zajímají se o jejich účinky, jsou už na potíže chladných období připraveni. Na jaře sbírají první kvítky podbělu a černého bezu, v létě se zásobí voňavým květem lípy, listy jitrocele a postupně si nastřádají a utvoří malou přírodní lékárnu pro zimní stonání.

Sušený květ bezu

Sušený květ bezu černého

Čaj z bezového květu

Lžíci sušeného květu spaříme 250 ml vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Osladíme medem a zavrtáme se do peřin. Že čaj účinkuje, poznáme podle pocení, které způsobuje květ černého bezu. Tím se nám odplaví z těla škodlivé látky a celkově se organismu uleví.

Zázračná cibule

Spolehlivě pomůže při kašli, chrapotu a virózách. Na chuť není cibulový čaj žádný zázrak. Jako malé dítě jsem ho musela pít při každém nachlazení a vůbec mě to netěšilo. Už jen ta vůně ve mně vzbuzovala nechuť. Při silném kašli čaj vystřídal cibulový sirup. Teď už užívám cibulové lektvary při nachlazení dobrovolně. Vím, že pomohou.

Cibulový čaj

Dvě lžíce nakrájené cibule nasypeme do 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vařit. Pak slijeme. Dětem přidáme k nakrájené cibuli kousky jablíčka, chuť čaje se zjemní. Osladíme medem a přidáme pár kapek citronu.

Cibulový čaj s majoránkou

Majoránku můžeme pěstovat doma na chladném místě celou zimu. Na podzim, po sklizni natě sazenici přendáme s kořenovým balem do květináče a postavíme na světlé a chladné místo.

Nakrájenou menší cibuli vaříme 10 minut, pak přidáme polévkovou lžíci majoránky a stroužek česneku. Vaříme ještě 5 minut. Necháme odstát a slijeme. Přidáme lžíci medu a olivového oleje, během dne užíváme po lžících.

Majoránkový čaj

Po čaji z majoránky se nám uleví nejen při rýmě či bolesti hlavy. Pomůže i při nervové vyčerpanosti a nervozitě. Na čtvrtlitrový hrnek dáme jednu čajovou lžičku natě. Větší množství působí omamně.

Majoránka

Majoránka

Cibulový sirup

2 větší cibule nakrájíme na kousky a ve větším hrnku prosypeme cibuli třtinovým cukrem, nebo zalijeme medem. Přikryté necháme stát, během několika hodin pustí cibule šťávu. Je dobré naložit dvě dávky cibule na sirup s časovým odstupem. Když dobíráme první cibulovou šťávu, už se tvoří další.

Cibulové obklady

Na kousky nakrájenou cibuli podusíme 4 minuty v troše vody. Na dvě cibule přidáme čtyři lžíce vody a jednu lžíci anýzu. Rozvařenou cibuli dáme na bavlněný šátek nebo plenu a přiložíme na krk a necháme působit dvě hodiny. Stejné obklady přikládáme na prsa při bronchitidě a zánětu průdušek. Při bolesti ledvin od nastydnutí.

Obklad na snížení horečky u dětí

Smícháme polovinu kostky tvarohu s nakrájenou středně velkou cibulí. Na kousek látky tvaroh rozprostřeme ve vyšší vrstvě a přiložíme na nohu. Zabalíme a natáhneme větší ponožku, aby obklad nespadl. Necháme působit dvě hodiny.

  • Vyzkoušela jsem tvarohové obklady na svých dětech, když byly malé a opravdu byly účinné při různých virózách provázených horečkou.

Křen v medu

Uvolní nosní dutiny, lépe se nám po něm dýchá a odkašlává. Tři lžíce nastrouhaného křenu smícháme se dvěma lžícemi medu. Uzavřeme ve skleničce a užíváme třikrát denně lžičku.

Cibule a křen proti nachlazení

Cibule a křen na zimní stonání

Křenové placky na zahleněné průdušky

Nastrouhaný kousek křenu asi 2 cm velký smícháme s dvěma menšími uvařenými teplými bramborami. Utvoříme na plátýnku placku a přiložíme na průdušky nebo bolavý krk.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x