Jak používat léčivé byliny: aloe, přesličku, jitrocel, kostival

29. 6. 2022

Již od nepaměti pomáhají léčivé byliny při nejrůznějších poraněních, kdy kůže zůstává neporaněná, ale vzniká otok nebo podlitina.

Jde o rozmanitá  poranění způsobená pády nebo nárazy, jako jsou naraženiny, pohmožděniny, natržení svalu a další, při kterých vznikají otoky nebo podlitiny. Patří sem také vymknutí a výron, kdy dochází k bolestivému porušení kloubního pouzdra a vazů. V takových situacích máme příležitost využít léčivé byliny s hojivými účinky.

Osvědčené léčivé byliny

Aloe pravá (Aloe vera)

Již několika generacemi prověřená rostlina se skvělými hojivými účinky. Léčivý je rosol, který se nachází uvnitř listů. Použijeme ho na tupá poranění i na řezné rány a jizvy.

Čerstvý rozkrojený list přiložíme řeznou plochou na poraněné místo nebo na větší otok či ránu vyškrábneme vnitřní gel z podélně rozříznutého listu. Aloe má schopnost prostupovat tkáněmi, takže u vážnějších poranění, kde nechceme zasahovat do otevřené rány, naneseme aloe do zdravého okolí zraněného místa.

listy aloe vera mají uvnitř rosolovitou léčivou hmotu, foto shutterstock

Uvnitř řezu aloe vera je léčivý rosol

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Je vynikajícím prostředkem na nejrůznější výrony a podlitiny. Obsahuje ve snadno přístupné formě křemík, který hraje důležitou roli ve zdraví chrupavek i šlach. Pro léčivý účinek si připravíme silný přesličkový odvar. Ve vlažném odvaru opakovaně koupeme několikrát denně postižený kloub – kotník, zápěstí nebo loket. Na hůře přístupná místa – koleno, kyčle či rameno – přikládáme ručník nebo plenu namočené do nachystaného odvaru.

Léčivé byliny - přesličky

Odvar z přesličky hojí podlitiny a výrony

Léčivé byliny: Jak na přesličkovou koupel:
50 g přesličkové natě pozvolna vaříme v 1 l vody zhruba 30 minut. Odvar použijeme jako koupel nebo na obklady. Výhodou je, že nachystaný odvar využijeme v průběhu dne opakovaně.

Jitrocel kopinatý: hojivé účinky léčivé byliny

Patří mezi léčivé byliny, které se používají na různé naraženiny i na léčení otevřených poranění, zejména řezných ran. Využít můžeme vymačkanou jitrocelovou šťávu, ale nejjednodušší je, když si listy jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata) rychle opláchneme a například naklepeme paličkou na maso nebo rozválíme lahví.

Poté listy pokládáme přes gázu na postižené místo. Listy můžeme i vrstvit podobně jako střešní tašky. Pak je ovineme gázou, obvazem či kapesníkem. Podle potřeby ještě upevníme elastickým obvazem.

Důležité je v počátečním stadiu poranění obklad často měnit. Ideální je přikládat čerstvé listy v intervalu 1–2 hodin. Jitrocel v sobě slučuje dezinfekční i hojivé účinky. Nemusíme jej tedy kombinovat s dalšími bylinami!

Naklepané čerstvé listy jsou hojivé na řezné rány

Jitrocel kopinatý výborně hojí řezné rány

Kostival na rány, záněty i zlomeniny

Osvědčil se již v antice a i současná věda potvrzuje jeho hojivé účinky při pohmožděninách, podlitinách, naraženinách, natržení, vymknutí, zánětech šlach kloubů. Podporuje i hojení zlomenin.

Kostival (Symphytum officinalis) nejčastěji aplikujeme ve formě kašičky z čerstvě nastrouhaného kořene nebo připravíme kostivalovou mast. Použít můžeme také rozklepané listy, případně postižené místo ovážeme obvazem namočeným v kostivalovém odvaru.

Kostivalová mast léčí výrony

Kostival pomáhá při zánětech šlach a kloubů

  • Kostival zásadně nepoužíváme vnitřně, protože obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, což jsou látky nebezpečné pro játra.

Kostival obsahuje alantoin, který podporuje hojení. Používání kostivalu by se měly vyhnout těhotné ženy a děti. Aplikaci kostivalu omezíme na 4–6 týdnů.

Léčivé byliny: Jak si připravit kostivalovou mast

  • Masťový základ, což je kosmetická vazelínu, čerstvě vyškvařené nesolené sádlo, kokosový tuk, včelí vosk či eucerin, mírně zahříváme zhruba 15 minut ve vodní lázni s bylinou.
  • Na 100 g masťového základu dáme 10–12 g kostivalu.
  • Zamícháme a necháme přikryté na chladném místě několik dnů louhovat, až se základ zabarví.
  • Směs poté znova opatrně zahřejeme na 40–50 °C ve vodní lázni, až zkapalní a bylina klesne ke dnu.
  • Přes filtr nebo jemné plátýnko mast scedíme do dobře uzavíratelné nádoby.

Natíráme dvakrát až třikrát denně v silné vrstvě.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x