Zkuste sít mrkev také v červnu, vyberte odrůdy k uskladnění

17. 6. 2022

Zejména v případě, že jsme zjara vyseli jen rané karotky určené k rychlé spotřebě, máme v červnu příležitost sít mrkev, odrůdy k uskladnění.

Odrůdy karotky vyseté na jaře se nehodí ke skladování ani k delšímu pěstování, při kterém kořeny přerostou a popraskají. Takové by pak snadno napadla infekce různých hnilob – bílé, šedé, kráterovité, hnědé.

Pro červnové vysévání můžeme vybrat odrůdy mrkve k rychlé spotřebě nebo pro zimní uskladnění. Půda by měla být dobře odplevelená. Kvůli průběžnému pletí a dlouhému vzcházení semen se vyplácí výsev označkovat rychleji klíčící plodinou.

Marion F1 zvládne spíše krátké skladování

Odrůda Marion F1 ze skupiny Nantes

Ze kterých typových skupin odrůd mrkve vybírat

Připomeňme, že tvar mrkvového kořene určuje typ mrkve. Ke každému typu pak náležejí vyšlechtěné odrůdy kulturní mrkve.

  1. K jídlu, pro zpracování, případně pro krátkodobé skladování se osvědčily odrůdy z typové skupiny Nantes.
  2. Mrkev pro uskladnění a zpracování vybíráme nejspíše z typových skupin Berlikum nebo Flakee.
  3. K jídlu, k sušení a přípravě džusů použijeme odrůdy typu Chantenay. Odrůdy tohoto typu mají kratší kořen kónického tvaru, proto je můžeme vyset i do těžších půd.

Příklady odrůdových mrkví

Odrůdy ze skupiny typu Nantes

Marion F1 s vegetační dobou 90–95 dnů. Válcovitý, hladký kořen s tupým zakončením dorůstá délky 15–17 cm.

Raná odrůda Naomi má velmi hladké kořeny o délce 15–17 cm. Sklízíme ji po 95–100 dnech.

Poloraný hybrid Aneta F1 poskytuje vysoké výnosy. Kořen měří je 18–20 cm. Vegetační doba trvá 100–105 dnů.

Sylva je poloraná odrůda, která se vyznačuje stejnou barvou korové části a dužniny. Kořeny jsou dlouhé 18–20 cm.

Cidera je pozdní, velmi výnosná odrůda, vhodná nejen pro přímý konzum, ale i výrobu šťáv a konzervárenské zpracování. Kořen je dlouze válcovitý, měří 21–23 cm. Je velmi dobře vybarvený. Délka vegetační doby je 145–155 dnů.

Afalon F1 je polopozdní hybrid přechodného typu. Mírně trojúhelníkovité kořeny s tupým zakončením měří 18–19 cm.

Knota F1 je poloraný hybrid nantéského typu, vysoce tolerantní proti alternariové skvrnitosti listů a praskání kořenů. Vyznačuje se vynikající barvou korové části a dužniny. Hlava kořene nezelená a nemá antokyanové zbarvení. Kořeny jsou válcovité s tupým zakončením. Měří 18–20 cm. Vegetační doba je 95–100 dnů.

Mrkev Aneta

Poloraná odrůda mrkve Aneta

Mrkev k uskladnění ze skupiny Berlikum

K osvědčeným odrůdám typu Berlikum patří pozdní odrůda Darina se vyznačuje odolností vůči alternariové skvrnitosti listů, vůči praskání kořenů, dobrou skladovatelností. Délka vegetační doby je 137–142 dnů, délka kořene je 20–22 cm.

Berlika F1 je poloraný hybrid typu Berlikum, vysoce tolerantní proti alternariové skvrnitosti listů a proti praskání kořenů. Má válcovitý kořen délky 18–20 cm. Hlava kořene nezelená a nemá antokyanové zabarvení. Vegetační doba je 105–110 dnů. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem.

Mrkev k uskladnění typu Flakkee

Ze skupiny typu Flakkee se hodí například pozdní odrůda Francis s hladkými, pěkně vybarvenými kořeny a velmi dobrou skladovatelností. Délka kořene je 23–25 cm. Vegetační doba je 140–150 dnů.

Vhodná je rovněž hybridní odrůda Cortina F1 z s dlouze válcovitými, tupě špičatými kořeny oranžovočervené barvy o délce 18–20 cm. Sklízí se po 150–160 dnech.

Hybridní mrkev Cortina F1,Odrůda k uskladnění

Odrůda mrkve Cortina F1

Typ mrkve Chantenay

Charisma F1 je poloraný hybrid typu Chantenay, určený pro přímý konzum, konzervaci i střednědobé skladování. Má trojúhelníkovitý kořen délky 13 – 15 cm. Hlava kořene nezelená a nemá antokyanové zabarvení. Odrůda se vyznačuje vysokou odolností proti vybíhání do květu.

Katrin má trojúhelníkovitý kořen o délce 11–13 cm. Vegetační doba je 125–130 dnů. Obě posledně zmíněné odrůdy jsou vhodné i do těžších půd.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x