Zelenina v říjnu: Sklízíme celer, čekanku, zelí, tykve, saláty

3. 10. 2020

Zahrada odměňuje pěstitele také během října, kdy nastává čas dokončit sklizeň kořenové zeleniny a úrodu uskladnit.

Celer sklízíme tehdy, když se spodní listy pokládají na zem a řapíky praskají. Hlízám zkrátíme kořeny a odstraníme listy, které můžeme zamrazit nebo usušit. Rovněž zdravé listy červené řepy můžeme využít v kuchyni nebo zamrazit. Využijeme je při přípravě boršče.

Celer

Celer bulvový; foto M. Koudela

Sklidíme kořeny čekanky pukové. Listy neodkrucujeme (abychom nepoškodili srdíčko), ale odstřihneme je asi ve výšce 3 cm nad kořenovou hlavou. Kořeny vytřídíme a k rychlení ponecháme kořeny o průměru hlavy 4–6 cm. Uskladňujeme je obdobně, jako kořenovou zeleninu.

  • Kořenová zelenina vyžaduje pro uskladnění vyšší vzdušnou vlhkost. Zeleninu k uskladnění dáme do plastové nebo dřevěné bedničky s vlhkým  pískem, podle potřeby ho vlhčíme, nesmí být však mokrý, aby nedošlo k hnilobám. Bedničku umístíme ve sklepě. Pokud nemáme vhodný sklep, zeleninu zpracujeme a zmrazíme, sušíme nebo ji konzervujeme.
  • Před mražením zeleninu blanšírujeme – ponoříme asi na 3 min. do vařící vody a ihned rychle zchladíme studenou vodou. Zelenina má tak lepší chuť, barvu i strukturu.

Dokončujeme sklizeň pozdních košťálovin. Hlávky zelí můžeme sklízet i s kořenem a umístit do vyvezeného pařeniště.

Před prvním mrazem sklízíme vyzrále plody tykví, které skladujeme při teplotě 8 až 13 °C a vzdušné vlhkosti 70-75 %.

Sklízíme poslední ředkve a saláty, barevné odrůdy budou v této době, kdy jsou nízké teploty, výrazně vybarvené.

Sklízíme hlávky pekingského zelí, kterým odstraníme volné obalové listy a listy poškozené, napevno je zabalíme do novinového papíru (sníží se odpařování vody), kolmo je postavíme do bedničky a uskladníme je při vysoké vzdušné vlhkosti. Skladování je však na kratší dobu – do února. Obdobně můžeme uchovávat i štěrbák.

Na záhonech ponecháme zimní kapustu, kadeřávek a růžičkovou kapustu. Sklízíme je v průběhu zimy nebo v předjaří. Rovněž ponecháme rostliny brokolice, kterým jsme sklidili terminální růžici, aby dorostly postranní výhonky (budou ale menší o průměru 6–8 cm). Sklízet je můžeme až do mrazíku –8 °C.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x