Vyséváme různotvaré ředkvičky; vyniknou v salátu i na chlebu

22. 2. 2020

Ředkvička, jeden z prvních zdrojů čerstvých vitaminů a dalších cenných látek, vyniká také rozmanitotí odrůd, tvarů a barev. Na záhoně se dají pěstovat od brzkého jara.

Jakmile to půdní podmínky dovolí, vyséváme je do dobře zpracované lehčí půdy se zásobou živin. Ředkvičku lze pěstovat i v pozdním jaru či létě, ale vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu krátkého dne, hrozí u většiny odrůd vyběhnutí do květu. Proto je výhodné při výběru odrůdy zvolit takovou, která se hodí i pro letní, resp. celoroční výsev.

Rané odrůdy

Ředkvička Faraon je raná odrůda, určená k rychlení i k jarnímu a podzimnímu polnímu pěstování. Bulvičky jsou středně velké až velké, kulovité, šarlatově červené barvy tmavší intenzity. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu a praskání bulviček. Sklízet ji budeme 28–32 dní po výsevu.

Ria patří k ředkvičkám označovaným jako velmi rané až rané. Také je určená k rychlení i k jarnímu pěstování na záhoně. Kulovitá bulvička má světle červenou bravu a jemnou, matně bílou až narůžovělou dužninu. Pro rychlení vyséváme od poloviny února, do volné půdy od března. Odrůda je středně odolná k vybíhání do květu a odolná k praskání bulviček. Na sklizeň si počkáme 28–32 dní.

Ředkvička Ria

Ria

Pro letní pěstování

Pro letní pěstování můžeme vybrat poloranou odrůdu Ladu s kulovitou bulvičkou. Temně červená velká ředkvička s bílou jemnou dužninou potěší pěstitele v létě odolností proti vybíhání do květu. Je také velmi odolná proti praskání a houbovatění bulviček. Výseváme od března. Vegetační doba od výsevu je 33–37 dní.

Dvoubarevné odrůdy

Zástupcem dvoubarevných ředkviček je odrůda Poloneza určená k rychlení a polnímu pěstování. Bulvičky jsou červené, kulaté, ve spodní části s bílou špičkou. Dužnina je bílá až slabě narůžovělá, jemná. Je značně odolná proti houbovatění a vybíhání do květu. Pod fólii vyseváme od února do konce března, do volné půdy od března do poloviny dubna a od konce července do konce srpna. Sklízíme za 29–33 dní.

Ředkvička Poloneza

Poloneza

Ředkvička Slovana je raná odrůda s rovněž dvoubarevnou bulvičkou, avšak dlouze válcovitého tvaru. Je určená ke studenému rychlení a ranému pěstování na záhoně. Barva je červená, na spodní části s bílou špičkou. Dužnina je matně bílá, kompaktní, při přerůstání houbovatí. Vyséváme k rychlení od konce února, do volné půdy v březnu a dubnu. Vegetační doba od výsevu je 32–35 dní.

Ředkvička Slovana

Slovana

Bílá

Zástupcem bílých odrůd je Albena. Tato odrůda je určená pro přirychlení pod fólií, pro jarní venkovní pěstování i pro podzimní sklizně. Bílá bulvička střední velikosti je kulatá a má sklovitě bílou dužninu. Netrpí praskáním. Rostlina je značně odolná proti vybíhání do květu. Vyséváme pod fólii v březnu, do volné půdy od března do konce dubna a od třetí dekády července do konce srpna. Za 30–34 dní je ke sklizni.

Ředkvička Albena

Albena

Fialová

Viola má velkou bulvičku  jasně fialové barvy dužnina je bílá. Odolává praskání i houbovatění dužniny. Značná je odolnost proti vybíhání do květu. Vyséváme od března do konce srpna. Pochutnat si na ni můžeme 36–40 dní po výsevu.

Foto archiv

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x