Jak kontrolovat klíčivost osiva a využívat klíčky zeleniny
18. 1. 2021Při nakupování osiva ve specializovaném obchodě můžeme počítat s čistotou, odrůdovou pravostí a klíčivostí semen.
Ředkvička, jeden z prvních zdrojů čerstvých vitaminů a dalších cenných látek, vyniká také rozmanitotí odrůd, tvarů a barev. Na záhoně se dají pěstovat od brzkého jara.
Jakmile to půdní podmínky dovolí, vyséváme je do dobře zpracované lehčí půdy se zásobou živin. Ředkvičku lze pěstovat i v pozdním jaru či létě, ale vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu krátkého dne, hrozí u většiny odrůd vyběhnutí do květu. Proto je výhodné při výběru odrůdy zvolit takovou, která se hodí i pro letní, resp. celoroční výsev.
Ředkvička Faraon je raná odrůda, určená k rychlení i k jarnímu a podzimnímu polnímu pěstování. Bulvičky jsou středně velké až velké, kulovité, šarlatově červené barvy tmavší intenzity. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu a praskání bulviček. Sklízet ji budeme 28–32 dní po výsevu.
Ria patří k ředkvičkám označovaným jako velmi rané až rané. Také je určená k rychlení i k jarnímu pěstování na záhoně. Kulovitá bulvička má světle červenou bravu a jemnou, matně bílou až narůžovělou dužninu. Pro rychlení vyséváme od poloviny února, do volné půdy od března. Odrůda je středně odolná k vybíhání do květu a odolná k praskání bulviček. Na sklizeň si počkáme 28–32 dní.
Pro letní pěstování můžeme vybrat poloranou odrůdu Ladu s kulovitou bulvičkou. Temně červená velká ředkvička s bílou jemnou dužninou potěší pěstitele v létě odolností proti vybíhání do květu. Je také velmi odolná proti praskání a houbovatění bulviček. Výseváme od března. Vegetační doba od výsevu je 33–37 dní.
Zástupcem dvoubarevných ředkviček je odrůda Poloneza určená k rychlení a polnímu pěstování. Bulvičky jsou červené, kulaté, ve spodní části s bílou špičkou. Dužnina je bílá až slabě narůžovělá, jemná. Je značně odolná proti houbovatění a vybíhání do květu. Pod fólii vyseváme od února do konce března, do volné půdy od března do poloviny dubna a od konce července do konce srpna. Sklízíme za 29–33 dní.
Ředkvička Slovana je raná odrůda s rovněž dvoubarevnou bulvičkou, avšak dlouze válcovitého tvaru. Je určená ke studenému rychlení a ranému pěstování na záhoně. Barva je červená, na spodní části s bílou špičkou. Dužnina je matně bílá, kompaktní, při přerůstání houbovatí. Vyséváme k rychlení od konce února, do volné půdy v březnu a dubnu. Vegetační doba od výsevu je 32–35 dní.
Zástupcem bílých odrůd je Albena. Tato odrůda je určená pro přirychlení pod fólií, pro jarní venkovní pěstování i pro podzimní sklizně. Bílá bulvička střední velikosti je kulatá a má sklovitě bílou dužninu. Netrpí praskáním. Rostlina je značně odolná proti vybíhání do květu. Vyséváme pod fólii v březnu, do volné půdy od března do konce dubna a od třetí dekády července do konce srpna. Za 30–34 dní je ke sklizni.
Viola má velkou bulvičku jasně fialové barvy dužnina je bílá. Odolává praskání i houbovatění dužniny. Značná je odolnost proti vybíhání do květu. Vyséváme od března do konce srpna. Pochutnat si na ni můžeme 36–40 dní po výsevu.
Foto archiv
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.