Ředkev bílá, černá, nebo jarní? Šťavnaté a chutné jsou všechny

6. 6. 2023

Na mnohých českých zahrádkách už si ředkev našla své místo. A dokonce má i odrůdy českého původu – Jarola F1 a Japana F1.

Ředkev je nejen velmi chutnou zeleninou, ale také obsahuje zdraví prospěšné látky:

  • Vysoké množství vitaminu C, kterého v ní v syrovém stavu najdeme více než v citronu.
  • Vysoké množství vitaminu E, B1, B2, B6 a beta-karotenu.
  • Z minerálů hojně obsahuje železo, síru, měď, vápník, hořčík, draslík a fosfor.
Ředkev Japana

Japana Japonsko

Ředkev je zdraví prospěšná v jakékoli formě. Největší zastoupení vitaminů a minerálů však nabízí ředkev syrová.

Naopak není vhodná pro osoby trpící průjmy, žaludečními a dvanácterníkovými vředy, zvětšenou štítnou žlázou a všechny, kdo po jejím požití pociťují žaludeční obtíže.

Netradiční odrůda ředkve

  •  Red meat

Zajímavou ředkví je odrůda Read meat. Bulva má na povrchu zelenošedou pokožku, jemná dužnina rubínově červené barvy má jemnou, výraznou chuť. Je určena pro přímé použití a vzhledem k atraktivní barvě na řezu je i zajímavou oblohou. Skladovatelnost je střední, v dobrých podmínkách vydrží až do ledna.

České odrůdy

Obě odrůdy, Jarola F1 a Japana F1 mají v rodném listu český původ  a rodiště Smržice.

  • Jarola F1

    Jarola F1

    Ředkev Jarola, vláhu čerpá dlouhým kořenem

Odrůda, která je zcela výjimečná tím, že je vhodná pro celoroční pěstování, tzn. také pro jarní výsevy.

Je extrémně odolná k předčasnému vybíhání a houbovatění. Kořeny jsou rampouchovitého tvaru, dlouhé 25–30 cm. Intenzivně roste a vyžaduje dostatečnou závlahu a lehké půdy. Má jemnější, ředkvovitou chuť.

  • Japana F1

Je určena jen pro podzimní pěstování. Má středně dlouhé, silně laločnaté listy. Kořeny jsou bílé, dlouhé, válcovité s tupě špičatým zakončením a netrpí houbovatěním. Dorůstá do délky až 35 cm, v dobrých půdních podmínkách a na hrůbcích může být i delší. Délka vegetační doby je 80–90 dní.

 Černá ředkev

Kromě bílé, existuje také ředkev černá. Má pikantní chuť a je zdraví velmi prospěšná. Již staří Egypťané při stavbě pyramid pojídali tyto chutné kořeny spolu se stroužky česneku. Jejich účinky znali také lékaři ve starém Řecku i Římě.

Její blahodárné účinky:

  • odpradávna je považovaná za účinný lék proti nachlazení,
  • dezinfikuje sliznice v ústech,
  • podporuje prokrvování,
  • uvolňuje hleny v nose a hltanu,
  • hořčičné oleje v ní obsažené mají antibakteriální účinky, zbavují žaludek a střeva patologických a plísňových napadení, mají léčebný účinek proti průjmům a nadýmání,
  • výrazně také podporuje sekreci žluči a napomáhá rozpouštět žlučové kamínky,
  • je vynikajícím prostředkem k čistění jater, odstraňujícím odpadní a toxické látky.
Černá ředkev proti kašli

Černá ředkev

K léčebným účelům se používá 100% a čerstvá šťáva, která je nejbohatší na účinné látky. Také k jídlu volíme nejlépe řepu syrovou. Je výbornou přílohou. Servírujeme ji buď v celku, nebo nastrouhanou, osolenou, pokapanou olejem, citronem a lehce odleželou. Je dobrá také jako teplá příloha. Mladé listy se zpracovávají jako špenát.

  • Panter

Odrůda černé ředkve, která je určená k výrobě šťávy, přímé spotřebě nebo dlouhodobému skladování. Tvoří vyrovnané kulovité bulvy o průměru 6–10 cm s jemným kořenem a drobnějším listem. Povrch je černý a slabě korkovitý. Dužnina je bílá, kompaktní, hvězdicovitě mramorovaná s výrazně ředkvovitou chutí. Ředkve sklizené v říjnu a listopadu před příchodem silnějších mrazů je možné skladovat ve sklepech při teplotě 2–7 °C.

Pomazánka z černé ředkve:

Černou ředkev oloupeme a najemno nastrouháme. Posolíme, promačkáme a necháme odležet. Po odležení vmícháme pomazánkové máslo, příp. dozdobíme zelenou petrželkou. Chuť pomazánky se řídí podle doby, kterou ředkev stojí prosolená. Pokud krátkou dobu, cca 1–2 minuty, jde o příjemně pikantní pomazánku. Pokud ředkev zůstane stát cca 10 minut před vmícháním másla, jde o jemnou zeleninovou pomazánku.

Letní ředkev   

Obě odrůdy jsou ideální pro přímou spotřebu. Lze je i krátkodobě skladovat, maximálně však do jednoho měsíce.

  • Karmina

Jde o kvalitní ranou letní ředkev protáhlého tvaru s atraktivně zbarvenou bulvičkou. Má středně vzrůstnou rostlinu, kdy třetina vyčnívá z půdy. Bulvička je protáhle kuželovitého tvaru s karmínově červeným povrchem. Dužnina je bílá, jemná, téměř ředkvičkovité chuti. Je určena k přímé spotřebě. Tato odrůda je odolná proti houbovitosti dužniny a je pěstitelsky nenáročná. Doporučený pěstební spon 20×8 cm.

  • Lutea

Raná, až středně raná letní ředkev protáhlého tvaru s matně žlutou bulvičkou. Taktéž je určena k  přímé spotřebě. Odrůda je odolná proti houbovitosti dužniny a pěstitelsky nenáročná. Doporučený pěstební spon 20×6 cm.

Jak na pěstování

Jarola F1

Ředkev Jarola, vláhu čerpá dlouhým kořenem

Při pěstování zařazujeme ředkve jako následnou plodinu po sklizni raných brambor a rané zeleniny apod. Pro ty odrůdy, které tvoří dlouhé bulvy, musí být půda před výsevem řádně prokypřena a připravena. Optimální je pěstování na hrůbcích.

Během vegetace vyžadují pravidelnou závlahu. Jejich pěstování je snadné, nicméně bychom měli mít na paměti, že v podmínkách dlouhého dne nevytvářejí bulvy, ale přímo vybíhají do květu. To neplatí u odrůdy Jarola F1.

Proto je dobré ředkev vysévat až od druhé poloviny července a pro skladování nejpozději do začátku srpna. Z pozdějších výsevů totiž narostou menší bulvy s nižší skladovatelností.

Vyséváme nejlépe do hnízd po 2–3 semenech do sponu 40 x 40 cm. Po vzejití vyjednotíme na 1 rostlinu.

Velkým problémem na ředkvích jsou květilky. Její larvy tvoří chodbičky v hlavách kořenů, čímž je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání a tvoří hořčiny. Jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Z tohoto důvodu doporučujeme pěstovat pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky ředkví.

Foto autor a I. Dvořák

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x