Mrkev a petržel seté na podzim mají čas, aby dobře vyklíčily

23. 11. 2021

Pokud jsme v říjnu nepřipravili záhon pro mrkev a petržel, můžeme se do rytí a urovnávání půdy pustit během listopadu a posléze kořenovou zeleninu vysít.

Po zrytí záhon pro mrkev a petržel uhrabeme, případně pro výsev připravíme hrůbky. S výsevem však ještě počkáme. Doporučuji vysévat mrkev a petržel co nejpozději v listopadu, případně v prosinci těsně před příchodem mrazů, kdy půda ještě není zmrzlá.

Při tomto způsobu výsevu semena vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy. Docílíme tím ranější sklizně.

Mladá mrkev

Mrkev vyrašila; foto Shutterstock

Prokypříme půdu do hloubky

Po technické stránce se podzimní výsev neliší od toho jarního. Základem je dobře připravený, odplevelený a urovnaný záhon. Jen je třeba zdůraznit, že pro mrkev i petržel je samozřejmě potřeba provést hlubší zrytí, aby se mohly kořeny správně vyvíjet a nevětvily se.

Důležité je také vědět, že mrkev a petržel patří mezi plodiny druhé tratě, což znamená, že nesnesou čerstvý hnůj.

Při volbě vhodného záhonku vycházíme z toho, že mrkev a petržel potřebují pro svůj zdárný růst lehčí až středně těžkou půdu, která bude přiměřeně hluboká k délce kořenů.

Mrkev v řádcích

Řádky mrkve vyrůstají brzy na jaře; foto Shutterstock

Výsev a péče o mrkev a petržel

Na urovnaný záhon vyséváme do řádků s roztečí 20, 25 až 30 cm, v řádku optimálně 1 až 2 cm od sebe, do hloubky asi 1 cm. Po výsevu řádky zahrneme zeminou a uválíme nebo přitlačíme hráběmi naplocho.

  • Podzimní výsevy nezaléváme. V půdě je na podzim obvykle vláhy dost. Navíc lze očekávat dostatek zimní vláhy, která zajistí klíčení osiva brzy na jaře.
  • Do konce roku již nehnojíme, výživu necháme až na další vegetační období, kdy rostliny vzejdou a porostou.

Pro podzimní výsevy se hodí rané odrůdy, velmi odolné k vybíhání do květu. Z mrkví je to například Nantes 3, Karotina, Anina nebo Jarana F1. Z petrželí pak například odrůdy Orbis nebo Hanácká.

Kumariny zmůže dlouhý čas na klíčení

Často se stává, že mrkev i petržel přes naši nejlepší péči špatně vzcházejí. Co je příčinou?
Podobně jako u dalších druhů obsahují také semena mrkve a petržele inhibitory růstu (v tomto případě tzv. kumariny), které se musí při procesu klíčení odbourat. Pokud k tomu v potřebné době nedojde, klíčení osiva je inhibováno, omezeno až zastaveno.

Pěkně narostlá mrkev

Mrkev má náskok, aby pěkně narostla; foto Shutterstock

A právě v tomto spočívá půvab podzimního setí mrkve a petržele, protože osivo má více času se inhibitorů růstu zbavit. Na jaře pak osivo dříve vzchází a rostliny dříve a lépe rostou. Nezanedbatelný je i fakt, že se uspíší sklizeň.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x