Mrkev a petržel seté na podzim mají čas, aby dobře vyklíčily

23. 11. 2021

Pokud jsme v říjnu nepřipravili záhon pro mrkev a petržel, můžeme se do rytí a urovnávání půdy pustit během listopadu a posléze kořenovou zeleninu vysít.

Po zrytí záhon pro mrkev a petržel uhrabeme, případně pro výsev připravíme hrůbky. S výsevem však ještě počkáme. Doporučuji vysévat mrkev a petržel co nejpozději v listopadu, případně v prosinci těsně před příchodem mrazů, kdy půda ještě není zmrzlá.

Při tomto způsobu výsevu semena vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy. Docílíme tím ranější sklizně.

Mladá mrkev

Mrkev vyrašila; foto Shutterstock

Prokypříme půdu do hloubky

Po technické stránce se podzimní výsev neliší od toho jarního. Základem je dobře připravený, odplevelený a urovnaný záhon. Jen je třeba zdůraznit, že pro mrkev i petržel je samozřejmě potřeba provést hlubší zrytí, aby se mohly kořeny správně vyvíjet a nevětvily se.

Důležité je také vědět, že mrkev a petržel patří mezi plodiny druhé tratě, což znamená, že nesnesou čerstvý hnůj.

Při volbě vhodného záhonku vycházíme z toho, že mrkev a petržel potřebují pro svůj zdárný růst lehčí až středně těžkou půdu, která bude přiměřeně hluboká k délce kořenů.

Mrkev v řádcích

Řádky mrkve vyrůstají brzy na jaře; foto Shutterstock

Výsev a péče o mrkev a petržel

Na urovnaný záhon vyséváme do řádků s roztečí 20, 25 až 30 cm, v řádku optimálně 1 až 2 cm od sebe, do hloubky asi 1 cm. Po výsevu řádky zahrneme zeminou a uválíme nebo přitlačíme hráběmi naplocho.

  • Podzimní výsevy nezaléváme. V půdě je na podzim obvykle vláhy dost. Navíc lze očekávat dostatek zimní vláhy, která zajistí klíčení osiva brzy na jaře.
  • Do konce roku již nehnojíme, výživu necháme až na další vegetační období, kdy rostliny vzejdou a porostou.

Pro podzimní výsevy se hodí rané odrůdy, velmi odolné k vybíhání do květu. Z mrkví je to například Nantes 3, Karotina, Anina nebo Jarana F1. Z petrželí pak například odrůdy Orbis nebo Hanácká.

Kumariny zmůže dlouhý čas na klíčení

Často se stává, že mrkev i petržel přes naši nejlepší péči špatně vzcházejí. Co je příčinou?
Podobně jako u dalších druhů obsahují také semena mrkve a petržele inhibitory růstu (v tomto případě tzv. kumariny), které se musí při procesu klíčení odbourat. Pokud k tomu v potřebné době nedojde, klíčení osiva je inhibováno, omezeno až zastaveno.

Pěkně narostlá mrkev

Mrkev má náskok, aby pěkně narostla; foto Shutterstock

A právě v tomto spočívá půvab podzimního setí mrkve a petržele, protože osivo má více času se inhibitorů růstu zbavit. Na jaře pak osivo dříve vzchází a rostliny dříve a lépe rostou. Nezanedbatelný je i fakt, že se uspíší sklizeň.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 3. 2023

Řezem broskvoní podle typu výhonů zlepšíme úrodu broskví

Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x