Cukrová řepa na záhoně? Z bulvy upečeme zdravější buchty

20. 3. 2022

Pro svůj jídelníček někteří už pravidelně pěstujeme vodnici a tuřín. Za zkoušku stojí také cukrová řepa. Kvůli cenným mineráliím a řepánkům.

Ke druhům kořenové zeleniny, které v zahradách pěstujeme jen občas, patří vodnice nebo tuřín. K těmto opomíjeným druhům můžeme právem přiřadit cukrovou řepu. Také ta má zajímavé využití a obsahuje zdraví prospěšné látky.

Výsadba do prokypřené půdy

Jako optimální se pro tuto trojici kořenové zeleniny jeví půdy kypré a humózní, protože možnosti rovnoměrného růstu bulev a bezproblémové sklizně usnadní pěstování. V každém případě je tedy důležité půdu dostatečně hluboko prokypřit. Minimálně do hloubky 25 cm.

V těžkých anebo kamenitých půdách si můžeme pomoci vytvářením vyvýšených hrůbkových záhonů. Půdy by měly být neutrální až zásadité. Pozor na převlhčené a těžké půdy se zvýšeným rizikem chorob a škůdců.

Cukrová řepa nemusí být jen na poli

Nejenom na poli kvůli cukru může růst cukrová řepa

Čím se liší pěstební nároky vodnice, tuřínu a řepy

Všechny tři druhy mají podobné nároky na vodu. Doplňková závlaha je vhodná hlavně v první třetině až polovině vegetace, pozdější omezení závlahy nutí rostliny vytvářet hlubší kořeny a rovnoměrnější bulvy. Výjimkou jsou rané vodnice, kde větší nárok na vodu souvisí s cílem dopěstovat bulvy s křehčí dužninou.

Na teplo je nejnáročnější cukrová řepa, nejméně naopak tuřín. S tím souvisí i rozdílnost v termínu zahájení pěstování jednotlivých kultur. Optimální teplota se pohybuje okolo 18 °C, nejde o teplomilné druhy, naopak vodnice a tuřín jsou plně mrazuvzdorné rostliny. Záhřevné polohy mají význam jen u raných (májových) vodnic.

Cukrová řepa potřebuje organické hnojení

Výživě a hnojení je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Zde také platí největší požadavek cukrové řepy. Vodnice ani tuřín organické hnojení nevyžadují.

  • Dávku hnoje (či kompostu) pro řepu ve výši asi 30 kg/10 m2 zapravíme na podzim společně s fosforečnými a draselnými hnojivy. Přehnojení dusíkem vede k nevyzrálým bulvám s krátkou uchovatelností a zvýšeným obsahem dusičnanů.

Nároky na hnojení vodnice a tuřínu jsou srovnatelné: 80 g N, 60–90 g P2O5, 160–200 K2O na 10 m2, hnůj nepoužíváme, aby bulvy nebyly houbovité a špatně skladovatelné.

  • K řepě hnojíme cca 0,5 kg superfosfátu a síranu draselného na podzim, 0,3 kg síranu amonného a přihnojíme 0,2 kg ledku, to vše na 10 m2.

Jak pěstovat cukrovou řepu

Cukrová řepa (Beta vulgaris var. altissima) je tedy nejnáročnější na vhodnou půdu, teplo, úroveň hnojení.

Půda musí být hluboko zkypřená, přičemž půda by měla být zryta včas – do října).

Osivo se vysévá mezi polovinou března až dubna v teplejších oblastech. Výsledný pěstební spon po vyjednocení je 0,4–0,5 x 0,25 m. Cukrovku napadá řada škůdců, hlavně mšice broskvoňová, dřepčíci, péče o porost je tedy namístě.

Průběžná závlaha podpoří kvalitu bulev s jemnou a sladkou dužninou. Optimum je úhrn srážek a závlahy 500–600 mm během vegetace. Především v létě pamatujeme na doplňkovou zálivku.

Cukrová řepa po sklizni

Dužninu z bulvy řepy cukrové lze upravit jako náplň do buchet

Sklizeň a využití řepy cukrové

Řepu můžeme sklízet, jakmile dorůstají bulvy přiměřené velikosti, ale lze je ponechávat až do zámrazu a postupně sklízet i na podzim. Bulvy dlouho vydrží ve studeném vlhčím sklepě.

Dužnina obsahuje okolo 75 % vody. Asi 18 % ve vodě rozpustných látek je složeno téměř z 90 % z cukru – sacharózy. Z minerálií obsahuje nejvíce draslík, o něco méně fosfor, vápník.

Cukrová řepa jako náplň do buchet

Příkladem použití cukrovky v kuchyni jsou řepánky. Pro přípravu je třeba připravit běžné těsto na buchty (tedy z hladké mouky). Řepu po okrájení nastrouháme, s trochou vody podusíme do hustší kaše, ke které přidáme koření (například perníkové). Nestačí-li vlastní cukr, ještě přidáme. K povaření můžeme ve variantě přidat mák. Po vychladnutí naplníme buchty a upečeme.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, článek o řepě cukrovce jsem s radostí uvítala, řepánky miluju, pekla je moje babička, mamka a kdysi jsem je s mákem pekla i já.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x