Celer vysejeme do konce února, přepichovat budeme v březnu

25. 2. 2022

Celý svět vysévá především celer řapíkatý, ale v české kotlině byl, je a ještě dlouho bude tím pravým celerem celer bulvový.

Celer (Apium graveolens) se pěstuje ve třech morfologických formách – celer bulvový, řapíkatý a listový.

Celer vysévejte včas

Kvůli dlouhé vegetační době vyséváme celer od poloviny do konce února. Do vlhkého výsevního substrátu umístíme asi 4–6 semen na cm2. Osivo zasypeme jemnou zeminou ve vrstvě 1–2 mm, protože semeno je velmi drobné. Vzešlé rostliny přepichujeme od března do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně 10 cm2.

Klíčíčí celer v sadbovači

Celer vyklíčil

Není-li pěstební zemina semisterilní, aplikujeme při její přípravě Previcur  apod. podle návodu.

Zaléváme pravidelně, ale zeminu nepřemokřujeme, aby ke kořenům mohl vzduch.

Doporučené teploty pro vypěstování pevných a kompaktních sazenic:

Růstové stadium Teplota v noci Den – zataženo Den – slunečno
Od výsevu do vzejití 18–22 °C 22–24 °C 24–28 °C
Po vzejití a přepichování 12–14 °C 18–20 °C 22–24 °C

Které z odrůd zvolit?

Bulvový celer

Rozšířená a populární odrůda Maxim dobře odolává vybíhání do květu a septorióze. Bujně roste. Hladké bulvy vydrží dlouhé skladování.

Odrůda Kompakt tvoří kulaté bulvy s kompaktní dužninou. Nemá tendenci k vybíhání do květu ani k septorióze.

Celer Neon

Odrůda celeru Neon

Raná odrůda Neon netrpí sklonem k hnědnutí ani fialověním dužniny po uvaření. Dužnina bez antokyanu si po kuchyňské úpravě nebo po usušení zachovává bílou barvu. Odrůda odolává nepříznivým podmínkám, nevybíhá do květu. Bulvy se dobře skladují.

Řapíkatý celer jako zeleninová lahůdka

Pěstujeme ho  pro tlusté řapíky listů. Syrovými řapíky obohatíme jídelníček, tuto lahůdku můžeme namáčet do dipů nebo je povaříme a lehce podusíme na másle, případně zapečeme nebo použijeme do zeleninových salátů. Mají výraznou a specifickou chuť, na kterou si brzy zvykneme.

Celer odrůdy Nuget

Nuget

Odrůda  Nuget se středně dlouhými listy roste vzpřímeně, má světle žlutozelenou barvu řapíků. Odrůda Pascal má řapíky světle zelené barvy. Obě odrůdy se hodí pro letní až podzimní sklizně, sklízí se 70 dní po výsadbě.

Listový celer pro zimní rychlení

Tvoří mohutnou růžici listů s poměrně tenkými stopkami a rozsáhlými listovými čepelemi. Listový celer pěstujeme pro listy, které můžeme jíst čerstvé nebo je sušíme. Největší předností listového celeru je možnost uskladnit kořenové hlavy s nepoškozenými růstovými vrcholy a rychlit je na čerstvou nať v průběhu zimy. Odrůda Jemný vytváří růžici jemných aromatických listů výšky 60–70 cm s 30–40 cm dlouhými vegetačními vrcholy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x