Ani v zimě není nad čerstvou bazalku, petržel a jiné bylinky

28. 11. 2019

Při pěstování zeleniny na přirychlování bylinek jsme od listopadu odkázáni na skleník nebo truhlíky. Ale i ty se vyplatí používat.

Díky truhlíkům máme možnost si zajistit dostatek některých čerstvých bylinek na svůj stůl. Čerstvou petrželku či bazalku nic nenahradí a to ani během zimy.

Od listopadu přirychlujeme naťový celer, kadeřavé petržele a pažitky Vyséváme také bazalku pro pěstování v květináčích.

Bazalka

Bazalku pro postupnou sklizeň mladých listů můžeme vysévat přímo do květináče o průměru 10–14 cm bez přepichování. Vyséváme do vlhkého zahradnického substrátu (ne výsevního), přibližně 5–8 semen na květináč do hloubky 0,5–1 cm. Po vzejití rostliny vybereme nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 10 cm ponecháme tři čtyři, v květináči o průměru 14 cm pak maximálně pět.

Bazalka

Bazalka odrůdy Mánes

  • Pro pěstování v květináči je vhodné zvolit některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako například Mammolo Genovese nebo drobnolisté odrůdy Mánes či Compakt.

Naťový celer

Pokud máme rádi čerstvé listy naťového celeru, můžeme si pro zimní rychlení přesadit několik rostlin do květináče o průměru 10 až 15 cm nebo do truhlíku. Přesázené rostliny pak seřízneme. Jen pozor na poškození srdéčka – mladých listů. Nádobu zalijeme a ponecháme venku až do příchodu prvních mrazíků.

Celer

Celer

Listová petržel

Podobně rostliny listové petržele, které máme již přesazené, ponecháváme venku do prvních mrazíků. S příchodem prvních mrazíků květináče nebo truhlíky přeneseme do chladné místnosti. Jednu z nádob necháme za oknem a začneme přirychlovat. Rostliny posílíme roztokem univerzálního hnojiva s mikroprvky vhodného k přihnojování a podle potřeby zaléváme. Nepřemokřujeme.

 

Tymián, pažitka, listový koriandr

Do truhlíku můžeme přesadit i rostlinu tymiánu. Tymián neseřezáváme, přesazené rostliny zalejeme a ponecháme venku až do příchodu prvních mrazíků. Mírné mrazíky ho nepoškodí. Později pak truhlík přeneseme za okno, může být i v poměrně chladné místnosti.

 

Přesazenou pažitku ještě v měsíci listopadu ponecháme v klidu a chladnu. Pro zdárné rychlení je nutné ji ponechat minimálně měsíc v klidu a optimálně vystavit teplotě pod bodem mrazu minimálně 2–3 dny.

Do truhlíku si můžeme vysít listový koriandr. Vyséváme jedno semínko na cm² do hloubky 1 cm. Sklízíme při výšce listů 15–20 cm v zimním období přibližně za 8 až 10 týdnů. Odrůda typu Long Standing Aroma se hodí k přípravě ryb, pro indickou kuchyni i do polévek.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x