Vyséváme: Jak roste rozmarýna, stévie, citronová tráva, bazalka

31. 1. 2020

Než jaro za oknem obarví záhony a nádobové rostliny svěží zelení, zastoupí je čerstvé kořeninové bylinky na parapetě. Vysávat je lze hned.

Rozmarýna

Má léčivé účinky, postupně se stala i oblíbeným kořením. Venku často nepřečká mrazy, a tak je vhodnější ji na zimu schovat pod střechu.

Rozmarýna v květináči

Rozmarýna

Mnoholetý stálezelený, bohatě větvený polokeř můžeme vysévat od ledna do května. Klíčí dlouho a nevyrovnaně, obvykle 20–28 dní. Sejeme do hloubky asi 0,5 cm a udržujeme pokud možno trvalou teplotu okolo 22 °C. Zpočátku roste velmi pomalu. Jakmile to lze, vzešlé rostlinky přepikýrujeme do květináčů o průměru 8–10 cm.

Stévie

Drobné osivo stévie vyséváme od konce ledna do února či března na povrch kvalitního substrátu. Nezasypáváme ho, protože potřebuje ke klíčení světlo. Výsevní substrát udržujeme vlhký, vzhledem k velikosti osiva je klíčící stevie citlivá na přesušení. Ale pozor, nepřemokřujeme.

Do vzejití osiva je vhodné i překrytí výsevního truhlíku fólií nebo kouskem netkané bílé překrývací textilie. Jakmile osivo vzejde, překrytí odstraníme, aby se rostlinky nevytahovaly. Optimální teplota pro klíčení je 20–25 °C. Velmi dobrá vzcházivost osiva je mezi 70–80 %.

Stévie

Stévie

Stévie roste zpočátku velmi pomalu. Jakmile lze semenáčky uchopit, přepikýrujeme je do květináčů o průměru 8–10 cm. Rostlina je velmi náročná na teplo, při poklesu pod 10 °C zastavuje růst, při teplotě 5 °C a nižší vadne a počíná odumírat.

Citronová tráva

Méně tradiční bylinka – citronová tráva – potřebuje k vyklíčení 10–20 dní při teplotě 20–22 °C. Mnoho semen je dormantních a také v optimálních podmínkách dosahuje klíčivost tohoto druhu okolo 30 %. Předpěstování sazenic trvá 8–10 týdnů.

Citronová tráva

Citronová tráva

Bazalka

Královnu čerstvých bylinek se stala bazalku. V tento čas ji ještě nevyséváme pro předpěstování sazenic na výsadbu, ale pro pěstování v květináči pro postupnou sklizeň mladých listů. Pro tento účel můžeme vysévat přímo do květináče o průměru 10–14 cm bez přepichování do vlhkého zahradnického substrátu (ne výsevního), přibližně 5–8 semen na květináč do hloubky 0,5–1 cm.

Mladé bylinky na parapetě

Bazalka na parapetě; foto Shutterstock

Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 10 cm ponecháme tři rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět rostlinek. Pro pěstování v květináči je vhodné zvolit některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako je například Mammolo Genovese nebo drobnolistý Mánes či Compact.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x