Jak předpěstovat bylinky, aby sazenice byly silné a zdravé

12. 4. 2020

Pravidelná, ale přiměřená zálivka semen a dostatek světla v intenzitě, která odpovídá teplotě prostředí, to jsou základní předpoklady pro úspěšné pěstování bylin od semínek.

Platí, že čím je teplota vyšší, tím je třeba více světla, aby se mladé rostlinky nevytahovaly. Optimální teplota je 20–24 °C. Pokud nejsme schopni dostatek světla zajistit, úměrně snížíme teplotu i za cenu, že předpěstování sazenic bude trvat delší dobu. Tento postup se později bohatě vyplatí v kvalitě i velikosti sklizně. Teplota nesmí klesnout pod minimální teplotu danou pro jednotlivé druhy sazenic.

Co vysévat a předpěstovat během dubna

Můžeme ještě vysévat stévii a citronovou trávu, počátkem měsíce také bazalku, dobromysl, libeček, mateřídoušku, pelyněk, saturejku, šalvěj, třezalku, tymián i yzop. Pokud již máme tyto výsevy vzešlé, pikýrujeme rostlinky do zahradnických substrátů.

Libeček

Libeček

V první polovině dubna vyséváme řídce do výsevního substrátu vrbovku malokvětou. Semínka přitlačíme do země, jen lehce zasypeme a substrát udržujeme vlhký, případně překryjeme novinovým papírem nebo textilií. Po vzejití přepichujeme buď do truhlíků na vzdálenost 5×5 cm nebo do sadbovačů a dále pěstujeme při teplotě nad 15 °C.

Bazalka Thulsi je trvalka citlivá na mráz, u tuzemsku se proto pěstuje jako letnička.

Do vlhkého výsevního substrátu vyséváme také bazalku svatou Thulsi (Ocimum sanktum), přibližně 3 semínka na 1 cm² do hloubky 0,5–1 cm. Po vzejití nejsilnější rostlinky přepikýrujeme do zahradnického substrátu do sadbovače nebo do truhlíku do sponu 5×5 cm.  Vyžaduje lehčí, propustnou půdu s dobrou zásobou živin. Má vyšší nároky na teplo. Vybereme pro ni proto chráněnou, záhřevnou lokalitu.

  • Listy a květy bazalky  Thilsi jsou výborné do pokrmů z masa, také k ochucování octů a olejů. Je ceněna jako „adaptogen“ (látka vyrovnávající různé procesy v těle a chránící tělo proti stresu).
  • Čaj z listů pomáhá proti nachlazení, rýmě a kašli, snižuje projevy cukrovky, má antioxidační účinky a zlepšuje paměť.

 

Výsevy na venkovní záhony

Sejeme kadeřavou petržel, pažitku pro předpěstování cibulek na rychlení, listový koriandr a heřmánek.

Přímo na venkovní záhon sejeme aksamitník mexický (Tagetes lucida) do sponu 15 x 20 cm. Aksamitník mexický nazývaný také Tarragon mexický je příjemně aromatická, asi 40 cm vysoká letnička.

  • Tradičně se užívá čaj z aksamitníku pro zklidnění žaludku, k celkovému uvolnění a také ráno jako rychlá pomoc po prohýřené noci.
  • Nálev z celé rostliny se pije při bolestech břicha nebo se přidává do koupele při revmatických onemocněních.

Květy i listy z chemicky neošetřovaných, doma vypěstovaných rostlin, můžeme používat čerstvé i sušené. Přidáváme je i do omáček, polévek, salátů, používají se na masová i zeleninová jídla. Ochucená kuřata mají vynikající, velmi zajímavou chuť.

Můžeme také vysít:

Anýz (Pimpenella anisum) do řádků 30 cm v řádku 0,5 cm.

Měsíček lékařský (Calendulla oficinalis) do sponu 30×25 cm (volíme slunečné stanoviště chudé na dusík).

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) pro sklizeň semen vyséváme do sponu 30×10 cm po několika semínkách, po vzejití vyjednotíme. Volíme lehčí, humózní, vápenité půdy a slunné, před větrem chráněné polohy.

Kerblík (Anthriscus cerefolium) upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín. Vyséváme do řádků 25 cm, v řádku 2 cm. Výsev můžeme v průběhu roku několikrát opakovat.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) vysejeme do konce dubna do sponu 40×40 cm po několika semínkách, po vzejití vyjednotíme.

Nezapomeneme ani na kopr

Této nenáročné aromatické zelenině vyhovují hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité, ani suché polohy. Kopr je citlivý na hnojiva obsahující chlor. Vyžaduje včasný, mělký výsev nahusto do řádků 20 cm vzdálených. Vzchází za 21 dnů.

Nazeleno sklízíme do svazečků 15–20 cm vysokou mladou nať, ke konzervování sklízíme nať ve fázi prodlužovacího růstu. Můžeme sklízet až do doby květu. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teploty překročit 35 °C.

Například odrůda Hanák má jemnou kořenitou chuť jasně zelenou barvu a dorůstá až metrové výšky, vyšší, tmavě zelený Mamut výrazně voní. Nízký Compakt s jemně kořenitou chutí se hodí do truhlíků a květináčů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x