Kapara trnitá krásně kvete, poupata skvěle chutnají

18. 11. 2021

V uličkách středozemních měst, třeba v Dubrovníku či Malaze, si člověk snadno všimne keře vyrůstajícího z kamenné zdi. To kapara našla dobré místo k životu.

Botanický druh kapara trnitá (Capparis spinosa), někdy také nazývaná nesprávně jako kaparovník, je nízký keř rostoucí na skalách, ale i na uměle vytvořených zdech původně ve Středozemí a na Arabském poloostrově. Zavlečena byla do Asie a Austrálie.

Kapara trnitá, foto L. Kunte

Kapara trnitá roste na skalách a zdech; foto Libor Kunte

Vytváří až 2 m dlouhé poléhavé nebo převislé prutovité větve na kterých jsou střídavě postavené, šedozelené, široce vejčité až okrouhlé, mírně dužnaté listy.

Opravdovou ozdobou jsou však květy, které mají zelený kalich, poměrně velké bílorůžové korunní lístky a velký počet dlouhých tyčinek, jejichž nitky jsou výrazně fialové.

Plodem je dužnatá, válcovitá bobule, která podélně praská.

Slanokyselá poupata jako zeleninová lahůdka

Člověk se naučil využívat především poupata, která se otrhávají v různém stupni vývoje, nakládají se do soli, solného nálevu či vinného octa a prodávají se jako kapary. Mají výraznou slanokyselou chuť a tmavě zelenou barvu.

Kapary

Slanokyselá pochoutka: naložená poupata kapary; foto Shutterstock

Ceněnou chuť dodává kaparám glykosid rutin, který je vylučován na povrchu poupat ve formě miniaturních, světle žlutých krystalků. To je také jeden z nezaměnitelných určovacích znaků od méněcenných náhrad, kterými byla v minulosti např. poupata lichořeřišnice.

Pěstování kapary je jednoduché

Nejlépe kapaře vyhovuje kultura přenosné rostliny, kterou umístíme koncem dubna pod širé nebe a přibližně na začátku října ji přeneseme do zimoviště. Tím by měla být světlá místnost, chodba s oknem, vytápěný skleník nebo zimní zahrada, kde udržujeme teploty přibližně 10 °C.

  • Zaléváme sporadicky. Stane se proto, že nám většina listů při tomto způsobu přezimování opadá; prutnaté větve na jaře seřízneme a na rašících letorostech se objeví listy nové.
  • V případě, že kaparu přezimujeme ve vytápěné místnosti, zálivku omezíme jen mírně, přičemž listy na rostlině vydrží i během celé zimy.
Kapara trnitá kvete, poupata lze nakládat do nálevu

Květ a poupata kapary trnité; foto Shutterstock

Pro kaparu volíme lehčí, dobře vysychavý substrát. Pokud použijeme jako základ klasický zahradnický rašelinový substrát, je vhodné jej doplnit agroperlitem a propraným říčním pískem. Během vegetace přihnojujeme asi 1x za 14 dní komplexním hnojivem.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 5. 2024

Květiny v zeleninovém záhoně? Proč ne, zahrada bude veselejší

Za nejosvědčenější květiny do zeleninového záhonu je pokládán afrikán – aksamitník (Tagetes). Jeho účinek na nepříjemné škůdce – háďátka – však bývá přeceňován.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x