Kapara trnitá krásně kvete, poupata skvěle chutnají

18. 11. 2019

Kdo trávil dovolenou ve Středozemí a procházel se starobylými uličkami třeba v Dubrovníku či Malaze, nejspíš si všiml keřů vyrůstajících ze spár zdí.

Botanický druh kapara trnitá (Capparis spinosa), někdy také nazývaná nesprávně jako kaparovník, je nízký keř rostoucí na skalách, ale i na uměle vytvořených zdech původně ve Středozemí a na Arabském poloostrově. Zavlečena byla do Asie a Austrálie.

Kapara trnitá, foto L. Kunte

Kapara trnitá roste na skalách a zdech; foto Libor Kunte

Vytváří až 2 m dlouhé poléhavé nebo převislé prutovité větve na kterých jsou střídavě postavené, šedozelené, široce vejčité až okrouhlé, mírně dužnaté listy.

Opravdovou ozdobou jsou však květy, které mají zelený kalich, poměrně velké bílorůžové korunní lístky a velký počet dlouhých tyčinek, jejichž nitky jsou výrazně fialové.

Plodem je dužnatá, válcovitá bobule, která podélně praská.

Slanokyselá poupata jako zeleninová lahůdka

Člověk se naučil využívat především poupata, která se otrhávají v různém stupni vývoje, nakládají se do soli, solného nálevu či vinného octa a prodávají se jako kapary. Mají výraznou slanokyselou chuť a tmavě zelenou barvu.

Kapary

Slanokyselá pochoutka: naložená poupata kapary; foto Shutterstock

Ceněnou chuť dodává kaparám glykosid rutin, který je vylučován na povrchu poupat ve formě miniaturních, světle žlutých krystalků. To je také jeden z nezaměnitelných určovacích znaků od méněcenných náhrad, kterými byla v minulosti např. poupata lichořeřišnice.

Pěstování kapary je jednoduché

Nejlépe kapaře vyhovuje kultura přenosné rostliny, kterou umístíme koncem dubna pod širé nebe a přibližně na začátku října ji přeneseme do zimoviště. Tím by měla být světlá místnost, chodba s oknem, vytápěný skleník nebo zimní zahrada, kde udržujeme teploty přibližně 10 °C.

  • Zaléváme sporadicky. Stane se proto, že nám většina listů při tomto způsobu přezimování opadá; prutnaté větve na jaře seřízneme a na rašících letorostech se objeví listy nové.
  • V případě, že kaparu přezimujeme ve vytápěné místnosti, zálivku omezíme jen mírně, přičemž listy na rostlině vydrží i během celé zimy.
Kapara trnitá kvete, poupata lze nakládat do nálevu

Květ a poupata kapary trnité; foto Shutterstock

Pro kaparu volíme lehčí, dobře vysychavý substrát. Pokud použijeme jako základ klasický zahradnický rašelinový substrát, je vhodné jej doplnit agroperlitem a propraným říčním pískem. Během vegetace přihnojujeme asi 1x za 14 dní komplexním hnojivem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

7. 7. 2020

Jahodník po sklizni potřebuje letní péči: čištění, pletí, výživu

Po sklizni pečujeme o jahodník podle stáří porostu. Buď odstraňujeme šlahouny, okopáváme a plejeme, nebo záhon rušíme, případně plánujeme výsadbu.

zobrazit další rady a tipy