
Česnek chutná skvěle, podporuje trávení a chrání zdraví
25. 9. 2023Mnozí nedají dopustit na česnek kuchyňský a dnes ani na česnek medvědí. Kdo tu možnost má, sám si ho pěstuje aspoň na malém záhonku.
Stálý zájem o český česnek, navzdory jeho vyšší ceně, vypovídá nejen o jeho vynikající chuti, ale také o vysoké kvalitě odrůd českého původu.
Pro zachování stálých odrůdových vlastností a dobrého zdravotního stavu se provádí udržovací šlechtění. To je práce pro odborníky šlechtitele, množitele.
Klíčové pro úspěšné pěstování konzumního česneku ve velkém i v zahrádce je, krom vytvoření odpovídajících podmínek pro pěstování, použití kvalitní, (certifikované) sadby. Česnek určený ke konzumaci není podroben důkladné kontrole z hlediska zdravotního (viry, ev. háďátka, roztoči). Jeho použití může ve výsledku vést nejen k chabé úrodě, kterou porost z konzumního česneku dá, ale také k zavlečení chorob či škůdců do půdy.
Rádi bychom vás upozornili na přetrvávající nešvar s prodejem necertifikované sadby česneku, často bez původu v ČR. Nabízený česnek bývá mylně označován za české odrůdy, přestože není vyšlechtěný v naší zemi. Významný podíl na tomto nelegálním prodeji mají stánkaři na výstavách, trzích a zahrádkářských akcích. Na stáncích lákají na krásné hlavičky česneku, často označované jako moravský modrý či bílý paličák. Po jejich odjezdu můžeme na místě ale nalézt obaly od konzumního česneku ze Španělska, Francie či Číny!
Chuť českého česneku převyšuje zahraniční odrůdy, což motivuje stále více farmářů i drobných pěstitelů k jeho pěstování. Navíc, kromě konvenčních metod (hnojené minerálními hnojivy, ošetřované proti chorobám a škůdcům přípravky pro klasickou výrobu), je možné česnek pěstovat i v bio kvalitě, za použití hnojiv a pesticidů povolených v ekologickém hospodaření.
Certifikovaná sadba, kontrolovaná pracovníky ÚKZÚZ, je opatřena visačkou s povinnými údaji, jako je název odrůdy, dodavatel, číslo partie a hmotnost.
Pokud se rozhodneme pěstovat česnek sami, je důležité být obezřetní při výběru sadby. Volně prodávaná sadba může být nespolehlivá a neoriginální. Vedle certifikované sadby odrůd českých je na trhu certifikovaná sadba odrůd francouzského původu. Svým způsobem tyto odrůdy obohacují chuťové spektrum odrůd našich, je na nás jestli je vyzkoušíme.
Paličáky zahrnují jak širokolisté, tak úzkolisté odrůdy, včetně tzv. ruských paličáků (např. Dukát, Rusínka).
České odrůdy česneku se vyznačují jedinečnou chutí a vůní díky unikátní směsi silic. Liší se nejen vzhledem a senzorickými vlastnostmi, ale také trvanlivostí. Česneky rozdělujeme podle zralosti na rané (sklízené na konci června a začátkem července), polorané (červenec) a pozdní odrůdy (konec července až srpen). Česneky dále dělíme na paličáky (mají méně, ale větších stroužků a vytvářejí květ, který odstraníme, jinak dochází k oslabení cibule) a nepaličáky (nekvetou a mívají výraznější chuť).
Česnek vysazujeme na podzim nebo na jaře, ideálně na slunná místa. Dobře se mu daří jak v písčitých, tak v těžších půdách. Výjimkou jsou pozemky přemokřené. Pro úspěšné pěstování česneku je vhodné pěstební plochu střídat tak, aby byl, stejně jako jiné cibuloviny, pěstován na stejném místě až po čtyřech letech. Ozimé odrůdy by se měly sázet co nejpozději. Nejlépe na konci listopadu nebo v prosinci, kdy teplota půdy klesne pod 9 °C, což pomáhá předcházet napadení fuzáriem. Jarní odrůdy lze sázet od podzimu do jara, přičemž podzimní výsadba zpravidla přináší vyšší výnosy. Abychom zabránili napadení houbomilkou, je vhodné sázet až začátkem března, pozdější výsadba však může snížit výnos.
Pokud máte o odrůdy česneku zájem navštivte letošní výstavu Flora Olomouc – Hortikomplex 2024, kde budou uznané odrůdy českých šlechtitelů k vidění.
Jednotlivé stroužky můžeme před vysazením mořit. Proti roztočíkům, proti některým houbovým chorobám. V průběhu vegetace také můžeme zasáhnout insekticidy proti škůdcům, jako je houbomilka (nebo porost včas důkladně přikryjeme netkanou textilií), fungicidy proti houbovým chorobám.
Co a kdy napadá sadbu a rostliny česneku najdeme v odborné literatuře, v časopise Zahrádkář i na webových stránkách, které právě studujete. Když určitý problém pojmenujete (roztočík, houbomilka, fuzárium, šedá hniloba, růžová hniloba, sklerociová hniloba,…), doporučujeme navštívit stránky ÚKZÚZ, Rostlinolékařský portál, kde je možné dohledat k chorobám a škůdcům odpovídající ochranu od agrotechnických zásahů, přes ekopřípravky, až k metodám běžného komerčního pěstování.
Foto Shutterstock
Do konce února je dobré dokončit prosvětlovací nebo zmlazovací řez okrasných stromů, keřů, popínavých dřevin a těch, které jsme vysadili na podzim a neseřezali je. Stříháme nejprve odolné druhy, u choulostivějších, které přes zimu namrzají, s řezem počkáme.
Před asi padesáti lety jsem dostal darem několik palic česneku (odruda t.zv.Rusák). Od té doby jsem nikdy nepoužil certifikovanou sadbu a pěstuji tuto „odrůdu“ jen z vlastní sadby. Sadbu jsem nikdy nenamořil a neošetřil nějakými chemickými přípravky. Česnek je velmi kvalitní a vydrží téměř až do nové sklizně.
Proč ne, ruský paličák je obecně méně citlivý k tlaku okolí. Když jde o virové či houbové choroby, vliv ročníku. Pěstitelé moravských pa i nepaličáků mu občas vyčítají syrovější nevyrovnanou chuť, ale když nepěstujete jiný, nemáte srovnání. Vlastně Vám ani jiný nemusí chutnat, protože ten Váš je Váš.
Může to fungovat u Vás, ale i jinde, když ho někomu dáte. Nebo také ne. Máte něco jako „krajovou odrůdu“. Ne všechny se na novém stanovišti chovají tak statečně jako v místě původu, nemají mnohdy potřebnou plasticitu, přizpůsobivost. Ale některé se prosazují napříč republikou. V sortimentu povolených odrůd je jich už poměrně dost.