
Česnek a cibuli sklízíme podle vzhledu natě
11. 7. 2021Cibuli ze sazečky a zimnímu česneku svědčí, když dozrají v sušší půdě. Zlepší se tím jejich skladovatelnost. Proto před sklizní končíme se zavlažováním.
Se známými občas probírám, které odrůdy česneku si oblíbili. Někdo pěstuje ty se jménem, jiný má své, třeba i tu po dědovi z první světové války. Jak to máte vy?
V našem domácím početném výběru pěstovaných odrůd jsme mívali i česnek, který táta přinesl ze svého rodného stavení. Ale už ho nemáme. Tehdy se sázel koncem září, na Václava. Před zimou měl nať vysokou třeba do půli lýtek, přesto nezmrzal, nehnil a vydržel po sklizni až do nového roku. Když bylo česneku víc, nakládal se do soli, část skončila v láku při solení masa na uzení.
Více než dvacítka odrůd, kterou jsme doma pěstovali v průběhu let, se časem proměňovala. Ve výběru zůstaly stálice, které plní košík každou sezonu. Paličáky vypadají ve výnosech stálejší než nepaličáky. U nepaličáků jsou roky, kdy je jeden do dlaně, a pak i roky, kdy jsou třetinové. A z těch je za trest vybírat a čistit jednotlivé stroužky. Třeba do bramboračky nebo do výborných zapečených brambor – jen s česnekem a solí…
Náš výběr odrůd se dost zužuje na raný a docela jistý nepaličák Štěpán, který se suší už v červenci, a na pozdnější paličáky: Prvně hostíme Topaz a už před více sezonami se u nás zabydlela trojice odrůd Vítkův, Ivan, Dukát. Česneku, kterému říkáme Mirkův, protože je to česnek od kamaráda Mirka, jsme v sezoně 2021 poskytli méně místa jakožto nejslabšímu z loňské sklizně.
Česnek odrůdy Vítkův je lokální záležitost, minulé roky měl ve velké většině čtyři stroužky. Zkoušeli jsme sázet z cibulí, které měly stroužků více, vitalita a výnos jsou stejné.
Nevím, jestli je to výběrem, nebo ročníkem, ale Vítkův má letos 5–6 stroužků, stejně jako ostatní odrůdy. Když to proberu, tak u všech odrůd se vyskytují cibule se čtyřmi až šesti nebo sedmi stroužky, a to také u Dukátu.
Topaz je nový modrý paličák, Ivan ještě ne moc okoukaný paličák bílý, stejně jako tradiční Dukát. Množitelský koeficient u výše zmíněných odrůd je zhruba 1: 5.
Štěpán, raný nepaličák, má poměr rozmnožení jiný: Počtem stroužků je dobrý pro výsadbu, protože z jedné cibule jich lze využít i více než deset. Není totiž rozdíl mezi vnějšími a vnitřními. Na stejnou plochu tedy potřebujeme polovinu cibulí oproti paličákům a ještě zbydou menší do kuchyně.
Štěpán na snímku je z nouzové výsadby, v únoru jsem našel částečně rašící cibuli, a tak jsem čtyři nejvíce narašené vysadil. I z této pozdní výsadby dorostl +- do velikosti ostatních odrůd. Tedy do úrovně velikosti Dukátu, Ivana, Topazu.
Topaz je nejslabší v nati, ale cibuli má stejně velkou jako ostatní. Chová se tak trochu jako Karel IV. z jiné česnekové líhně.
Budu rád, když dolů do komentáře napíšete, jak jste na tom vy se svými odrůdami česneku.
A ještě jeden tip, který se týká 25. července a 10. listopadu:
Jakub, Jakub, česnek nakup. Na tvůj svátek, Evžene, těžko už se sežene.
Foto autor
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.
Nedocenitelné sdílení zkušeností!