Které odrůdy česneku pěstujete? Jak jste s nimi spokojeni?

28. 7. 2021

Se známými občas probírám, které odrůdy česneku si oblíbili. Někdo pěstuje ty se jménem, jiný má své, třeba i tu po dědovi z první světové války. Jak to máte vy?

V našem domácím početném výběru pěstovaných odrůd jsme mívali i česnek, který táta přinesl ze svého rodného stavení. Ale už ho nemáme. Tehdy se sázel koncem září, na Václava. Před zimou měl nať vysokou třeba do půli lýtek, přesto nezmrzal, nehnil a vydržel po sklizni až do nového roku. Když bylo česneku víc, nakládal se do soli, část skončila v láku při solení masa na uzení.

Česneky Dukát, Topaz, Vítkův, Ivan koncem července 2021

Takto vypadají česneky odrůd Dukát, Topaz, Vítkův, Ivan koncem července 2021

Pěstujeme doma méně odrůd česneku než dřív

Více než dvacítka odrůd, kterou jsme doma pěstovali v průběhu let, se časem proměňovala. Ve výběru zůstaly stálice, které plní košík každou sezonu. Paličáky vypadají ve výnosech stálejší než nepaličáky. U nepaličáků jsou roky, kdy je jeden do dlaně, a pak i roky, kdy jsou třetinové. A z těch je za trest vybírat a čistit jednotlivé stroužky. Třeba do bramboračky nebo do výborných zapečených brambor – jen s česnekem a solí…

Náš výběr odrůd se dost zužuje na raný a docela jistý nepaličák Štěpán, který se suší už v červenci, a na pozdnější paličáky: Prvně hostíme Topaz a už před více sezonami se u nás zabydlela trojice odrůd Vítkův, Ivan, Dukát. Česneku, kterému říkáme Mirkův, protože je to česnek od kamaráda Mirka, jsme v sezoně 2021 poskytli méně místa jakožto nejslabšímu z loňské sklizně.

Jak probíhal česnekový ročník 2021

  • Letošní srážky pravděpodobně česneku u nás na jihu Čech docela pomohly a nebyly tak velké, aby vyprovokovaly nástup houbových chorob. Velikost cibulí je srovnatelná s loňskou, zpoždění ve sklizni možná týden.
  • Porost zdravý, nikde se neobjevilo háďátko, nebo některá z houbových chorob, které ničí cibule v zemi.
  • Dokonce letos pršelo tak, že nebylo třeba na jaře přihnojovat česneky víc než tou časnou jarní, startovní dávkou. Prostě rozklad těl mikroorganismů a přísun živin z vlhké půdy plné života byl dostatečný. Sucho v letech minulých živiny v půdě drželo. Výsadbu máme na místě, kde není možné zavlažovat.
Topaz, Vítkův, Dukát

Zleva odrůdy česneku Topaz, Vítkův, Dukát koncem července 2021

Mé odrůdy mi rozumějí

Česnek odrůdy Vítkův je lokální záležitost, minulé roky měl ve velké většině čtyři stroužky. Zkoušeli jsme sázet z cibulí, které měly stroužků více, vitalita a výnos jsou stejné.

Nevím, jestli je to výběrem, nebo ročníkem, ale Vítkův má letos 5–6 stroužků, stejně jako ostatní odrůdy. Když to proberu, tak u všech odrůd se vyskytují cibule se čtyřmi až šesti nebo sedmi stroužky, a to také u Dukátu.

Topaz je nový modrý paličák, Ivan ještě ne moc okoukaný paličák bílý, stejně jako tradiční Dukát. Množitelský koeficient u výše zmíněných odrůd je zhruba 1: 5.

Štěpán, raný nepaličák, má poměr rozmnožení jiný: Počtem stroužků je dobrý pro výsadbu, protože z jedné cibule jich lze využít i více než deset. Není totiž rozdíl mezi vnějšími a vnitřními. Na stejnou plochu tedy potřebujeme polovinu cibulí oproti paličákům a ještě zbydou menší do kuchyně.

  • Ne všichni totiž chtějí mít stroužky jak dílky mandarinky, ony se totiž nevejdou do lisu na česnek a jeden takový stroužek na jednu topinku je moc.
  • Výsadba do zahradnicky připravené půdy, mořená Sulkou, koncem listopadu 2020. Ke sklizni teď, tedy poslední týden července 2021.
Česneky Ivan, Štěpán, Dukát

Odrůdy česneku v červenci 2021: odspodu Ivan, Štěpán, Dukát

Štěpán na snímku je z nouzové výsadby, v únoru jsem našel částečně rašící cibuli, a tak jsem čtyři nejvíce narašené vysadil. I z této pozdní výsadby dorostl +- do velikosti ostatních odrůd. Tedy do úrovně velikosti Dukátu, Ivana, Topazu.

Topaz je nejslabší v nati, ale cibuli má stejně velkou jako ostatní. Chová se tak trochu jako Karel IV. z jiné česnekové líhně.

Budu rád, když dolů do komentáře napíšete, jak jste na tom vy se svými odrůdami česneku.

A ještě jeden tip, který se týká 25. července a 10. listopadu:

Jakub, Jakub, česnek nakup. Na tvůj svátek, Evžene, těžko už se sežene.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Nedocenitelné sdílení zkušeností!

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x